Kupić czy wynająć serwer WWW

Serwer WWW można utrzymywać samemu lub wykupić tę usługę w zewnętrznej firmie. Warto się zastanowić, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.

Serwer WWW można utrzymywać samemu lub wykupić tę usługę w zewnętrznej firmie. Warto się zastanowić, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.

Uruchomienie swojego internetowego serwisu w pajęczynie World Wide Web wymaga wykupienia łącza internetowego, podpięcia doń dość silnego komputera, na którym zainstalowane zostanie odpowiednie oprogramowanie. Pozostaje jeszcze konfiguracja serwera, umieszczenie na nim plików, zawierających strony WWW, i codzienna administracja. Posiadanie serwera w firmie daje przede wszystkim miłe poczucie sprawowania pełnej kontroli nad jego zawartością.

Rozwiązaniem alternatywnym jest skorzystanie z usług firmy, która sprzedaje miejsce na swoim serwerze WWW. Płacimy wówczas z góry ustaloną opłatę, zależną od wielkości naszych stron, wolni od troski o nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem serwera. Jednak aktualizacja zawartości tak umieszczonych stron trwa dłużej i jest znacznie trudniejsza.

Stawiane pytania, które z tych rozwiązań jest tańsze, właściwie nie ma sensu. Nawet prosta kalkulacja pozwala dość szybko zauważyć, że tworzenie swojego serwisu od początku do końca samemu, włącznie z obsługą sprzętu, zawsze będzie znacznie droższe. Jednak cena - aczkolwiek niezmiernie ważna - nie jest tutaj jedynym czynnikiem. Każda firma, która stoi przed dylematem wyboru jednej z opisanych wcześniej dróg, musi najpierw odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim, jaki jest podstawowy cel, przyświecający uruchomieniu firmowego serwisu WWW? Czy mają to być tylko informacje dostarczane potencjalnym klientom? Czy powodzenie prowadzonego biznesu będzie bardzo zależeć od sprawnego funkcjonowania serwisu WWW? Czy serwer powinien działać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu? Jakich specjalistów mamy obecnie w firmie, a jakich planujemy zatrudnić? Czy nasz administrator jest w stanie podjąć trud nadzorowania i pielęgnacji serwera WWW? Czy firma zamierza intensywnie korzystać z Internetu? Czy mamy już zainstalowane zabezpieczenie typu firewall?

Przede wszystkim bezpiecznie

Podstawową przyczyną, dla której na całym świecie firmy budują samodzielnie swoje serwery WWW, jest troska o zachowanie bezpieczeństwa. Dotyczy to zwłaszcza dokonywania zakupów i transakcji w trybie on-line. "Tylko wtedy, gdy ma się u siebie serwer WWW, można w pełni odpowiadać za jego poprawne funkcjonowanie. Nasz serwer bezpośrednio komunikuje się z innymi komputerami w biurze. Za jego pośrednictwem można składać zlecenia kupna i sprzedaży akcji, dlatego niezmiernie ważne jest dla nas zapewnienie bezpieczeństwa tych operacji. Nie wyobrażam sobie, w jaki sposób mogłoby to się odbywać równie sprawnie, jak teraz, gdybyśmy mieli swój serwer u internetowego usługodawcy" - mówi Paweł Miesojedow z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. DMBOŚ korzysta intensywnie z Internetu, uzyskując m.in. dostęp do światowych serwisów informacyjnych.

Czasem, zwłaszcza gdy firmie brakuje fachowego personelu, sytuacja może być odwrotna - to właśnie u usługodawcy będzie bezpieczniej. W Polsce jest z tym dość różnie, o czym świadczy chociażby niedawne włamanie do serwera polskiej firmy SM-Media, będącej usługodawcą internetowym. W efekcie wszyscy jej klienci utracili utrzymywane na serwerze pliki, a wśród nich swoje firmowe strony WWW. Dlatego zawsze przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego usługodawcy, warto upewnić się, jakie posiada on systemy bezpieczeństwa.

W Polsce usługodawcy internetowi prezentują bardzo skromną ofertę, jeśli idzie o tworzenie dokładnych zestawień wykorzystania i statystyk odwiedzanych stron, które znajdują się na ich serwerach. A właśnie ten element może stanowić istotny czynnik przemawiający za umieszczeniem swoich stron u usługodawcy. Warto też dowiedzieć się jakim pasmem rzeczywiście dysponuje usługodawca i jaka jego część przypada na ruch z serwera WWW (co można łatwo samemu sprawdzić, patrząc, jak długo będą się ściągać strony dotychczasowych klientów usługodawcy). Dlaczegoż by nie wybrać się też z wizytą do usługodawcy, z zamiarem obejrzenia, jak wygląda fizyczna lokalizacja jego serwerów?

W swoim domku

Operator telefonii komórkowej Era GSM zdecydowała się na uruchomienie własnego serwera. "O wiele łatwiej jest samemu aktualizować zawartość serwera. Większość internetowych stron w Polsce nie zmienia się przez miesiące, u nas co 2-3 dni pojawiają się nowości" - mówi Tomasz Makara z Ery GSM. - "Nasze strony przygotowała agencja reklamowa, z którą współpracujemy. Wcześniej rozważaliśmy uruchomienie swojego serwera u usługodawcy, ale jestem zadowolony, że mamy go u siebie".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200