Kultura kosztów

Dzięki wprowadzeniu IT Governance, przedstawiciele biznesu w Banku Ochrony Środowiska dokładnie wiedzą, jakie są koszty poszczególnych projektów informatycznych.

Wdrożenie Centralnego Systemu Bankowego (CSB) jest elementem - opracowanej na początku tego roku wspólnie z Ernst & Young - strategii wprowadzenia architektury korporacyjnej w Banku Ochrony Środowiska. Projekt ten to nie tylko zmiany w wykorzystywanych systemach teleinformatycznych. To przede wszystkim wprowadzenie nowego sposobu zarządzania informatyką, zgodnego z IT Governance, oraz idąca za tym zmiana zasad współpracy na styku IT i biznesu.

CSB a architektura korporacyjna

Chcemy być partnerem dla biznesu. Taki też model relacji wprowadziliśmy. Rozmawiamy o proponowanych zmianach. Raz w miesiącu przedstawiamy wyniki naszych prac wszystkim zainteresowanym działom, aby wiedzieli na jakim etapie są ich projekty. Biznes też aktywnie uczestniczy we wprowadzaniu architektury korporacyjnej.

Hubert Meronk, Dyrektor Zarządzający, Bank Ochrony Środowiska

Za dokonujące się w BOŚ zmiany odpowiada Hubert Meronk, dyrektor zarządzający Banku Ochrony Środowiska, od stycznia br. odpowiadający za Departament Informatyki oraz Biuro Projektów . W styczniu także podpisano umowę z Ernst&Young, który opracował nową strategię zmian w IT. Doradzał także przy projekcie wdrożenia CSB przygotowując scenariusze kontynuowania umowy z poprzednim jego dostawcą - firmą Temenos - lub migracji z obecnie wykorzystywanego systemu def2000 firmy Asseco Poland do jego nowej wersji def3000.

"Zgodnie z prognozowaną przez Gartnera zmianą roli działów IT, chcemy być partnerem dla biznesu. Taki też model relacji wprowadziliśmy. Rozmawiamy o proponowanych zmianach. Raz w miesiącu przedstawiamy wyniki naszych prac wszystkim zainteresowanym działom, aby wiedzieli na jakim etapie są ich projekty. Biznes też aktywnie uczestniczy we wprowadzaniu architektury korporacyjnej. Nie powinno to dziwić, skoro to on z niej korzysta" - tłumaczy Hubert Meronk. W ramach zmian w Banku, obok Departamentu Informatyki i Telekomunikacji (DIT) powstało Biuro Projektów. Jednocześnie w IT zmieniono sposób działania z silosowego na macierzowy. DIT został podzielony na piony efektywności , wsparcia i eksploatacji oraz rozwoju. Zmiany te nastąpiły z początkiem roku.

W Biurze Projektów pracują głównie analitycy biznesowi i kierownicy projektów. "Jeśli ktoś proponuje modyfikacje w systemie IT, spotyka się z nim analityk biznesowy, który uszczegóławia je i przekłada na wymagania biznesowe. Do tego momentu DIT nie zajmuje się projektem. DIT włącza się dopiero w momencie, gdy analityk biznesowy - wspólnie z analitykiem systemowym - wymagania biznesowe przekłada na zmiany w systemach IT" - wyjaśnia Hubert Meronk. Jego zdaniem, to bardzo ważna zmiana. Wiele projektów ma bowiem problem z utrzymaniem kosztów w ryzach, ponieważ biznes sprawdza co zamówił dopiero w chwili testów akceptacyjnych. Często okazuje się wówczas, że nie do końca odpowiada to jego wizji, system wraca "na produkcję", dokonywane są kolejne modyfikacje, a koszty prac przekraczają założony budżet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200