Kto za to zapłaci?

Czy operator telekomunikacyjny może obciążyć użytkowników kosztami modernizacji sieci?

Kto za to zapłaci?
Otrzymałem ostatnio szereg zapytań dotyczących oceny następującej sytuacji. Dostawca Internetu, niezależnie od stałej, miesięcznej opłaty, zażądał uiszczenia "opłat dodatkowych związanych z modernizacją sieci telekomunikacyjnej". Provider postanowił bowiem wymienić kable oraz inne urządzenia sieciowe, za pomocą których świadczy swoje usługi - a kosztami obciążyć swoich klientów. Oczywiście, zgodnie z wyjaśnieniem dołączonym do faktury, modernizacja była potrzebna nie tyle operatorowi co właśnie użytkownikom sieci. Zaskoczeni otrzymaniem faktury klienci pytali przede wszystkim, czy takie opłaty za modernizację sieci telekomunikacyjnej rzeczywiście muszą ponieść.

Odpowiedź na tak postawione pytanie wymaga ustalenia, z czego wynika podstawa prawna takiego żądania. Unikając teoretycznych wywodów prawniczych, można stwierdzić, że generalnie podstawą taką może być albo konkretny przepis prawa, albo odpowiedni zapis umowy z dostawcą Internetu (ISP).

Co na to prawo?

Zacznijmy od przepisów prawa. Prawo Telekomunikacyjne przewiduje jedynie, że wszystkie opłaty muszą wynikać z umowy (a dokładniej z cennika, ustalanego przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego). Podobnie inne akty prawne, czy to polskie, czy europejskie, na pytanie o możliwość obciążania klientów usług telekomunikacyjnych kosztami modernizacji sieci nie dają żadnej odpowiedzi.

Odwołując się do polskich przepisów prawa warto zwrócić uwagę na przedstawiony przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji. Projekt ten reguluje wiele ważnych dla rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej kwestii - jednakże na temat możliwości obciążania klientów dodatkowymi kosztami modernizacji sieci nie mówi ani słowa.

Z powyższego wynika, że nie istnieją przepisy prawa, na podstawie których ISP mógłby obciążać klientów kosztami modernizacji infrastruktury telekomunikacyjnej.

Co jest w umowie?

Skoro przepisy prawa takiej podstawy nie dają, należy jeszcze przyjrzeć się zapisom umowy z ISP. Podstawowe obowiązki stron, to "świadczenie usług dostępu do Internetu" (lub - w innych przypadkach - usług telefonii komórkowej czy stacjonarnej) w zamian za pewne opłaty wynikające z umowy. Obowiązek takiego ukształtowania praw wynika pośrednio z przepisów Prawa Telekomunikacyjnego. Jeśli zatem umowa nie mówi nic o innych kosztach (a zazwyczaj tak właśnie jest) - możemy czuć się bezpiecznie.

Gorzej dla nas, jeśli umowa przewiduje jednak obowiązek ponoszenia przez klienta pewnych kosztów modernizacji sieci. O ile nie jesteśmy konsumentem, nasze możliwości obrony są w tym przypadku ograniczone. W prawie istnieje bowiem zasada swobody umów, z której wynika, że każdy ma możliwość zawierania umów z kim chce, kiedy chce, na jakich warunkach chce etc. Jeżeli jako klient ISP podpisaliśmy więc umowę, w której zgadzamy się na ponoszenie dodatkowych kosztów modernizacji sieci, to w wielu sytuacjach bardzo trudna może okazać się próba uwolnienia od tego obowiązku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200