Książki

Etyka i komputery... Największe wyzwania...

Etyka i komputery... Największe wyzwania...

Etyka i komputery

Książki
Mówiąc o potrzebie regulacji zastosowań technik informacyjnych, mamy zazwyczaj na myśli rozwiązania natury prawnej. Zapominamy, że normy i zasady korzystania z Internetu czy przebywania w cyberprzestrzeni mogą mieć, i mają, inny charakter. Ich źródłem są obyczaje, kultura, opinia społeczna. Mogą być również przekonania etyczne. Z drugiej strony, techniki informacyjne także mogą wpływać na wartości wyznawane przez ludzi czy respektowane w społeczeństwie.

Wojciech J. Bober zwraca w swojej książce uwagę właśnie na etyczne aspekty funkcjonowania współczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Jego książka, to jedna z niewielu publikacji na temat etyki komputerowej, jakie ukazały się na polskim rynku wydawniczym. Etyka komputerowa, nazywana także etyką informatyczną, to mało popularna u nas dziedzina nauki. Powstała w Stanach Zjednoczonych i tam głównie jest stosowana oraz rozwijana. Powoli upowszechnia się również w uczelniach europejskich. Książka zawiera szerokie omówienie tego, co w dziedzinie etyki komputerowej udało się do tej pory na świecie osiągnąć, a także przedstawia przegląd najważniejszych problemów, które dzisiaj przed nią stoją.

Autor przekonuje, że potrzebna jest filozoficzna, etyczna refleksja nad sferą korzystania przez człowieka z komputerów i systemów informatycznych, tak jak nad każdą inną sferą ludzkiej aktywności. Jego zdaniem, w cyberprzestrzeni, tak samo jak wszędzie indziej, muszą obowiązywać normy moralne oraz profesjonalne (etyka zawodowa). Komputer jest urządzeniem technicznym, ale korzystanie z niego jest faktem społecznym, kulturowym. Podlega więc takiej samej ocenie moralnej, jak każde inne działanie ludzkie.

Lektura książki uzmysławia, że namysł nad etyczną stroną funkcjonowania technik informacyjnych staje się niezbędny w sytuacji, gdy komputery są w coraz szerszym użyciu i zyskują poprzez to coraz większy wpływ na różne aspekty życia społecznego. Technika komputerowa i korzystanie z niej podlegają tym samym zasadom, regułom, ograniczeniom i ocenom, co wszelkie inne wytwory człowieka i ich zastosowania. Potrzebne są rozważania nad etycznymi konsekwencjami informatyzacji, by lepiej rozumieć znaczenie nowej technologii dla człowieka i możliwości jej "ucywilizowania".

Wojciech Jerzy Bober: Powinność w świecie cyfrowym. Etyka komputerowa w świetle współczesnej filozofii moralnej, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008, seria: Cyberkultura, internet, społeczeństwo.

Największe wyzwania

Książki
Wydawać by się mogło, że obserwowane dzisiaj tempo zmian technologicznych i cywilizacyjnych powinno zniechęcać do prognozowania rozwoju wydarzeń w przyszłości. Być może, jednak, właśnie z powodu tej niestabilności pojawiło się w ostatnim czasie wzmożone zapotrzebowanie na opracowania futurologiczne. W ten nurt włączyła się również Rada Unii Europejskiej, która w ubiegłym roku podjęła uchwałę o konieczności wypracowania "konkretnej i realistycznej wizji Unii Europejskiej i jej drogi osiągnięcia trwałego rozwoju w perspektywie następnych pięćdziesięciu lat". W uchwale wskazano na potrzebę podjęcia studiów nad rozwojem Europy do 2050 r. Rada Unii Europejskiej postuluje, by w prace te włączyły się wszystkie kraje członkowskie.

Opracowany przez Komitet Prognoz raport "Polska 2000 Plus" powstał w odpowiedzi na ten postulat. Jego autorzy przedstawiają scenariusze rozwoju Europy do roku 2050 w różnych aspektach i obszarach - demograficznym, społecznym, gospodarczym, ekologicznym, technologicznym. Omawiane są również wybrane zagadnienia szczegółowe, takie jak: rozwój Europy w kontekście globalizacji, wykorzystanie przestrzeni kosmicznej, perspektywy technologii energetycznych, miejsce diagnostyki medycznej w społeczeństwie przyszłości, przyszłość demokracji i państwa.

Perspektywy rozwojowe Europy są umiejscowione na tle ogólnych, światowych tendencji i zjawisk. Przyjmuje się, że świat współczesny stanie niebawem przed problemami trzech poważnych rewolucji technologicznych: biotechnologicznej, nanotechnologicznej i biomedycznej. Zmiany, jakie wraz z nimi przyjdą, będą stanowić również poważne wyzwanie rozwojowe dla krajów europejskich. Jednocześnie Europa stanie w obliczu swoich wewnętrznych zagrożeń, zwłaszcza w obszarze demografii, ekologii i bilansu energetycznego. Przykładowo, jeżeli populacja Europy będzie się zmniejszać, a świata zwiększać, to w konsekwencji ekonomiczne i polityczne znaczenie naszego kontynentu będzie się również zmniejszać. Istotne jest także pytanie, czy Unia Europejska do tego czasu jeszcze bardziej się zintegruje, czy też jej rozwój pójdzie raczej w stronę luźnego związku państw.

Opracowanie nie pretenduje do dawania ścisłych, dokładnych prognoz. Chodzi raczej o zakreślenie tendencji, zaznaczenie widocznych dzisiaj, a mogących mieć wpływ na przyszłość naszego kontynentu problemów. Może to mieć ważne znaczenie ostrzegawcze. Na tej podstawie można podjąć działania zaradcze, by nie dopuścić do spełnienia się krytycznych prognoz.

Europa w perspektywie roku 2050; praca zbiorowa, Komitet Prognoz "Polska 2000 Plus" przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2007.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200