Krajowe miejskie sieci MAN

Już w początku lat 90. zaczął się rysować w kraju centralny program tworzenia w wybranych ośrodkach sieci metropolitalnych MAN. Począwszy od zeszłego roku KBN (Komitet Badań Naukowych) rozpoczął finansowanie sieci miejskich w ponad 10 ośrodkach na terenie całej Polski. A oto krótki opis każdego z tych przedsięwzięć.

Już w początku lat 90. zaczął się rysować w kraju centralny program tworzenia w wybranych ośrodkach sieci metropolitalnych MAN. Począwszy od zeszłego roku KBN (Komitet Badań Naukowych) rozpoczął finansowanie sieci miejskich w ponad 10 ośrodkach na terenie całej Polski. A oto krótki opis każdego z tych przedsięwzięć.

1 GRSK - Górnośląska Regionalna Sieć Komputerowa

Są to w gruncie rzeczy dwie odrębne, miejskie sieci komputerowe, obie w początkowym stadium realizacji. Projekt przewiduje ułożenie dwóch pierścieni FDDI w Katowicach i Gliwicach. Są one konstruowane wokół największych jednostek akademickich - Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przewidywane jest wzajemne połączenie tych ośrodków przy wykorzystaniu dzierżawionego od TPSA szkieletowego łącza NASK.

2 Krakowska Akademicka Sieć w Krakowie

Częścią rdzeniową sieci jest technologia FDDI, z podsystemem transmisji typu Ethernet oraz dostępem do światłowodu za pośrednictwem wieloprotokołowych routerów CISCO. Struktura systemu oraz zakupywany sprzęt powinna docelowo umożliwić współpracę z siecią ATM. W roku 1993 ukończono budowę podwójnego pierścienia FDDI. Łączy on między sobą drugi pierścień FDDI, w którym pracuje superkomputer Convex oraz UJ i AGH. Obwód pierścienia wynosi obecnie ok. 10 km. Docelowo - w 1994 r. - planuje się go powiększyć do 25 km, tak aby objął swym zasięgiem 14 wyższych uczelni Krakowa. Obecnie łączy on między sobą ok. 100 sieci i 2 tys. komputerów. W przyszłości przewiduje się utworzenie pilotażowej instalacji sieci ATM.

3 LUBMAN - Miejska Sieć Komputerowa dla Naukowego Środowiska Lublina

Istniejąca campusowa sieć oparta jest na serwerach Novell i realizuje funkcje dostępu do Internetu przez TCP/IP oraz do X.25. Sieć oparta o światłowody łączy ze sobą 17 serwerów, obsługujących ok. 700 mikrokomputerów. W sieci pracują obecnie dwa routery CISCO AGS+. Pierwszy obsługuje m.in. połączenia międzymiastowe NASK, zaś drugi, dla sieci MAN, po ułożeniu kabli światłowodowych połączy śródmieście Lublina z Centrum Sieci. Samo śródmieście będzie wkrótce posiadało trzeci, już zakupiony router, który będzie łączył instytucje w budowanej obecnie sieci MAN. W Lublinie jest realizowany projekt SIT (System Informacji o Terenie), którego autorzy są zainteresowani włączeniem zasobów bazy do LUBMAN.

4 ŁASK - Łódzka Akademicka Sieć Komputerowa

W Łodzi brakuje, niestety gotowej infrastruktury systemu łączy światłowodowych w istniejącej sieci ŁASK. Sieć ta obejmuje obecnie 5 wyższych uczelni oraz trzy instytucje naukowo-badawcze. Węzeł regionalny NASK jest połączony z CIUW łączem trwałym 9600 b/s. Jedynie Politechnika Łódzka realizuje program budowy kabli światłowodowych, które łączą między sobą główne gmachy uczelni. Powstała koncepcja budowy miejskiej sieci szkieletowej, opartej o światłowody jest już realizowana. Wykorzystane tu będą istniejące łącza światłowodowe, których dysponentami są TPSA i Zakłady - Energetyczny i Elektrociepłowni.

5 Miejska Sieć Komputerowa w Szczecinie

W kwietniu br. uruchomiono pierwsze realizacje I etapu Miejskiej Sieci Komputerowej w Szczecinie - jest to sieć bazowa, zawierająca trzy węzły FDDI oraz 9 koncentratorów Ethernet do których podłączono 21 podsieci (ok. 300 komputerów) 3 szkół wyższych. W bieżącym roku będzie zrealizowane całe okablowanie światłowodowe, które połączy ze sobą praktycznie wszystkie szkoły wyższe (7) i instytuty badawcze (2) w Szczecinie. Koncepcja podstawowej MSK to budowa sieci FDDI jako podwójnego pierścienia oraz rozprowadzanie sieci w standardzie Ethernet. Rozwój sieci wymusi wypieranie Ethernet przez FDDI.

6 POZMAN - Poznańska Miejska Sieć Komputerowa

W pierwszym etapie realizacji sieci POZMAN, opartej o FDDI, a docelowo zmierzającej w kierunku ATM wybudowano 24 km połączeń kablowych oraz zainstalowano, uruchomiono i oddano do eksploatacji 6 węzłów międzysieciowych NETBuilder II firmy 3Com. Sieć miejska została wyposażona w system zarządzania zbudowany na platformie SunNet Manager, pracujący stacji roboczej Sun IPX. Jeden z dwóch pierścieni sieci miejskiej skonfigurowano dla obsługi dostępu do superkomputera CRAY Y-MP. W kolejnym etapie budowy POZMAN wybudowano 5 km magistralowych połączeń kablowych oraz planuje się instalację kolejnych 4-ch węzłów NET Builder II. Planuje się budowę łącznie 50 km połączeń kablowych. Począwszy od 1995 r. sieć miejska będzie wyposażana w urządzenia, umożliwiające przesyłanie danych w technologii ATM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200