Konwertery optyczne wspierają sieci

Wymagające szerokiego pasma aplikacje multimedialne - wśród nich przekazujące głos i wideo - zwiększają zapotrzebowanie na przenoszenie przez infrastrukturę sieci intensywniejszego ruchu z coraz większymi prędkościami. Żądania te może zaspokoić zastosowanie efektywnej (ze względu na koszt) technologii komunikacyjnej, wykorzystującej światłowody.

Wymagające szerokiego pasma aplikacje multimedialne - wśród nich przekazujące głos i wideo - zwiększają zapotrzebowanie na przenoszenie przez infrastrukturę sieci intensywniejszego ruchu z coraz większymi prędkościami. Żądania te może zaspokoić zastosowanie efektywnej (ze względu na koszt) technologii komunikacyjnej, wykorzystującej światłowody.

Konwertery optyczne wspierają sieci

Gigabitowy konwerter interfejsu

W sieciach ze światłowodami podstawową funkcją transmitera (transmitter) w optycznym transceiverze jest niezawodne przekształcenie szeregowych sygnałów elektrycznych w urządzeniu na szeregowe sygnały optyczne, które po zogniskowaniu są przesyłane przez kabel światłowodowy. Po stronie odbierającej transceiver w sposób niezawodny zamienia sygnały optyczne na elektryczne. Ponadto w razie pojawienia się w światłowodzie zniekształceń sygnałów transceiver musi je odtworzyć.

Przez parę ostatnich lat o akceptację na rynku sieci optycznych rywalizują dwa rozwiązania wykorzystujące różne parametry fizyczne. Pierwsze z nich to technologia GBIC (Gigabit Interface Converter), integrująca funkcje wysyłania i odbioru potrzebne do zamiany pomiędzy sygnałami elektrycznymi a optycznymi, upraszczające dzięki temu konstrukcję przełączników i hubów. Drugie rozwiązanie jest powszechnie znane jako one-by-nine (1x9) i jest stosowane w urządzeniach wykonanych w technologii lutowania z jednym rzędem dziewięciu końcówek interfejsowych. Ten trwale zlutowany element jest używany do zapewnienia cech warstwy fizycznej na drukowanej płycie podsystemu, która z kolei musi być zintegrowana z całym systemem. Jest to rozwiązanie potencjalnie korzystne w indywidualnych podsystemach typu desktop, jednak użycie go w urządzeniach węzłowych sieci, takich jak przełączniki, huby i repetytory, znacznie ogranicza elastyczność konfiguracji i usług.

Tworzona przez producentów specyfikacja GBIC definiuje wspólną postać parametrów i interfejsu elektrycznego. Wymienny moduł transceivera pozwala projektantom systemu i zarządzającym siecią na takie konfigurowanie łączy światłowodowych, które może zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na usługi transmisyjne, przy zachowaniu efektywności nakładów. Początkowo zorientowany na wspieranie sieci danych typu Fiber Channel, standard GBIC został szybko zaadaptowany do wykorzystania w sieciach Gigabit Ethernet.

Dzięki wprowadzeniu wymienialności typu hot-swap moduły GBIC dają administratorom sieci możliwość dopasowania kosztów, długości łączy i skonfigurowania topologii całej sieci do postawionych im wymagań. GBIC pozostawia również otwarte drzwi dla zmian sieci, bez potrzeby wymiany płyt warstwy systemowej.

Użycie modułów transceivera GBIC zmniejsza koszt rozwoju i wyposażenia całego systemu, ponieważ dla wszystkich transceiverów można określić wspólny parametr. Zarządzający sieciami nie są zmuszani do kupowania najbardziej popularnych urządzeń sieciowych. W celu zwiększenia możliwości konfiguracji swoich systemów i realizacji funkcji serwisu/utrzymania mogą oni nabywać transceivery realizujące te funkcje.

Ostatnia specyfikacja GBIC posuwa się jeszcze dalej, wspierając pomysł zakorzenionego szeregowego identyfikatora danych (serial ID) dla każdego transceivera. Używając EEPROM'u, moduł GBIC może dostarczyć systemowi informację o producencie, numerze części, zaimplementowanym standardzie, zasięgu transmisji itp. Rozszerzone pola danych mogą zawierać takie szczegóły, jak numery serii i kody daty produkcji. Jeśli zostanie zainstalowany nowy moduł GBIC typu hot-swap, informacja ta umożliwia przełącznikowi natychmiastowe skontrolowanie swojego stanu i określenie, czy moduł jest zdolny do pracy w przełączniku i czy jest odpowiedni do łączącego medium.

Identyfikująca informacja uzyskana z modułu i sygnały detekcji błędów pozwalają również na zdalną diagnostykę i analizę konfiguracji w sieci.

Administratorzy sieci mogą zaoszczędzić cenny czas pracowników przez zdalne sprawdzanie własności każdego portu GBIC na przełączniku (doświadczającym problemów), identyfikując niekompatybilność lub wytworzone moduły bez wywołań serwisowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200