Konkurencja dla PGP

Program do szyfrowania danych GnuPG konkuruje ze znanym pakietem Pretty Good Privacy. Mimo stosowania zaawansowanych algorytmów, nie podlega restrykcjom eksportowym USA.

Program do szyfrowania danych GnuPG konkuruje ze znanym pakietem Pretty Good Privacy. Mimo stosowania zaawansowanych algorytmów, nie podlega restrykcjom eksportowym USA.

Oprogramowanie GnuPG ma możliwości bardzo zbliżone do PGP (Pretty Good Privacy) i jest zgodne z jego wersjami 5.0 i 6.0. Pozwala na wysyłanie i odczyt danych w formacie zrozumiałym dla PGP.

Obecnie pojawiła się jego wersja beta. Finalny pakiet GnuPG 0.1 ma być dostępny za kilka miesięcy. Aplikacja działa tylko na platformach unixowych, ale jej autor twierdzi, że dostosowanie do innych systemów nie stanowi problemu.

Werner Koch nie zamierza sam tworzyć wersji dla Windows. Sądzi, że może ona pojawić się szybko, ponieważ kod źródłowy programu jest ogólnie dostępny. Jednocześnie Koch liczy, że udostępnienie kodu spowoduje szybkie naprawienie ewentualnych błędów przez użytkowników.

Do szyfrowania aplikacja wykorzystuje symetryczny klucz 128-bitowy lub asymetryczny algorytm 1024-bitowy. Według autora, GnuPG wykazuje wyższość nad konkurencyjnym PGP, ponieważ lepiej współpracuje z programami platformy Unix i ma mniejsze wymagania, jeśli chodzi o pojemność pamięci. Obecnie aplikacji brakuje jeszcze interfejsu graficznego i kilku innych funkcji, w które wyposażony jest PGP. Jej twórca zapowiada, że wersja 1.0 programu będzie wyposażona we wszystkie niezbędne narzędzia i przystępny interfejs graficzny.

Mimo zastosowania zaawansowanych algorytmów szyfrowania o długim kluczu, GnuPG nie jest objęty amerykańskimi restrykcjami eksportowymi, ponieważ jest programem bezpłatnym. W grudniu ub.r. w Wiedniu 33 kraje podpisały porozumienie dotyczące kontroli eksportu oprogramowania związanego z bezpieczeństwem, takiego jak programy szyfrujące. Obecnie nie jest jednak do końca jasne, czy PGP zalicza się do aplika- cji objętych tym porozumieniem. Problem polega na tym, że porozumienie dotyczy oprogramowania komercyjnego, takiego jak PGP 5.0 Business Edition, ale istnieje również jego bezpłatna wersja.

Prawa autorskie do GnuPG ma Free Software Fundation z Bostonu. Program można skopiować ze strony internetowejhttp://www.gnuPG.org lub też krajowego serwera, który zawiera jej kopię lustrzaną pod adresemhttp://www.sunsite.icm.edu.pl .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200