Konflikty wersji bibliotek

Jak przywrócić biblioteki DLL, zamienione podczas instalacji systemu Windows 98?

Jak przywrócić biblioteki DLL, zamienione podczas instalacji systemu Windows 98?

Instalując Windows 98 należy się liczyć z tym, że niektóre współdzielone pliki, głównie biblioteki DLL, będą wymienione na inne ich wersje. Dochodzi do tego nawet wtedy, gdy wersja umieszczona na dysku instalacyjnym systemu jest starsza niż ta, która została wcześniej zapisana na dysk przez aplikację innego niż Microsoft producenta oprogramowania. W efekcie programy, które wymagają nowszych wersji bibliotek, mogą nie działać. Znane są przypadki, gdy niektóre urządzenia I/O, np. skanery, przestają pracować po zainstalowaniu Windows 98.

Wydaje się, że Microsoft powinien wreszcie opracować mechanizm, który gwarantowałby poprawną pracę wszystkich aplikacji, a nie tylko własnych programów. Postępem w tej dziedzinie jest wchodzące w skład Windows 98 narzędzie Version Control Manager (VCM), które pozwala na kontrolę zamiany bibliotek DLL, zapobiegając niektórym konfliktom. VCM rejestruje wymianę plików przez program instalacyjny systemu, przenosi dotychczasowe wersje do specjalnego katalogu i udostępnia listę zawierającą odpowiednie informacje.

Umożliwia on również przywrócenie wskazanych przez użytkownika wersji bibliotek DLL, aby odzyskać poprawne działanie aplikacji, które przestały funkcjonować po zainstalowaniu Windows 98.

Niestety, VCM nie definiuje, które aplikacje używają określonych plików lub która wersja konkretnej biblioteki jest dla danej aplikacji "lepsza". Istnieje jednak oprogramowanie, ułatwiające proces przywracania odpowiednich wersji plików DLL i poprawnego funkcjonowania aplikacji.

Jeśli ktoś napotkał problemy po zainstalowaniu Windows 98, może skorzystać z przedstawionej procedury:

Etap 1. Po zainstalowaniu systemu należy uruchomić program VCM, klikając kolejno opcje Start, Akcesoria, Narzędzia systemowe, Informacje o systemie, Narzędzia i VCM.

Etap 2. VCM wyświetla listę zamienionych podczas instalacji Windows 98 wersji plików. Wcześniej istniejące pliki są przechowywane w katalogu C:\Windows\VCM, ale nie warto przywracać ich ręcznie.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, można wykorzystać funkcje zawarte w VCM, postępując zgodnie z instrukcjami podanymi w punkcie 6.

Etap 3. Aby przekonać się, czy źle funkcjonująca aplikacja musi mieć do dyspozycji bibliotekę DLL wyszczególnioną przez VCM, można wykorzystać narzędzie Barry Press Utilities, które jest dostępne w Internecie pod adresem:http://www.aros.net/~press.

Etap 4. Po zainstalowaniu BP Utilities należy uruchomić program DLLMan, a następnie kliknąć kolejno na opcje File, Open i nazwę pliku wyszczególnioną przez VCM, np. C:\Windows\System\Mapi32.dll. Program wyświetli wówczas zasoby, z usług których korzysta biblioteka Mapi32.dll.

Etap 5. Aby obejrzeć nazwy programów, które zależą od wskazanej w poprzednim etapie biblioteki, trzeba wybrać opcje Search, Set Search Root i określić napęd, który ma być przeszukiwany. Teraz wystarczy kliknąć Search i Locate Usage. Program przeszukuje dysk i po kilku sekundach wyświetla interesujące informacje.

Należy zauważyć, że DLLMan nie jest w stanie zdefiniować zależności zachodzących w obrębie niektórych programów, np. pisanych w języku Visual Basic.

Etap 6. Jeśli DLLMan określi, że konkretna aplikacja korzysta z usług biblioteki zamienionej na inną przez program instalacyjny systemu Win 98, to aplikację taką należy dokładnie przetestować. Gdy testowana aplikacja odmawia posłuszeństwa, należy przywrócić oryginalną bibliotekę, wykorzystując funkcje VCM. Program ten zapisuje wymienianą bibliotekę do folderu C:\Windows\VCM, zmieniając jednocześnie jej rozszerzenie na .000. W razie potrzeby VCM może odwrócić sytuację, czyli znowu zamienić biblioteki miejscami.

Nie ulega jednak wątpliwości, że Microsoft powinien wreszcie zrezygnować z koncepcji "współdzielonych plików" lub zaproponować rozwiązanie, które pozwoliłoby uniknąć powstawania tego rodzaju konfliktów.

<hr size=1 noshade>Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows. E-mail: [email protected] .

Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200