Konferencje przez Internet

Porozumienie między Intelem i Microsoftem przyspieszy rozwój internetowych telekonferencji

Porozumienie między Intelem i Microsoftem przyspieszy rozwój internetowych telekonferencji

Intel i Microsoft podpisały porozumienie, na mocy którego licencjonować będą swoje technologie, umożliwiające prowadzenie sieciowych konferencji. Porozumienie ma na celu wypracowanie jednolitych standardów, które przyjęłyby także inni producenci oprogramowania tego typu.

Intel licencjonuje od Microsoftu technologię T.120, określającą zasady współużytkowania przez wielu użytkowników sieci tych samych danych oraz technologię komponentów ActiveX, a także prawo do rozwijania oprogramowania NetMeeting, umożliwiającego organizowanie głosowych konferencji i wspólnej pracy nad dokumentami.

W zamian Microsoft licencjonuje od Intela jego implementację protokołu H.323, regulującego zasady przesyłania informacji multimedialnych (obraz, dźwięk) przez sieci komputerowe, protokoły: RSVP (Resource Reservation Protocol) oraz RTP (Real-Time Transport Protocol). Wszystkie te protokoły zawarte są w oprogramowaniu Intel ProShare, realizującym komputerowe wideokonferencje.

Według przedstawicieli obu firm, istnieją dwie główne przyczyny, z powodu których konferencje prowadzone na bazie sieci Internetu nie spotkały się jeszcze z powszechną akceptacją użytkowników: brak standardów, umożliwiających wideokonferowanie i wspólną pracę nad dokumentami z wymaganą jakością obrazu i dźwięku, a także szybkością pracy oraz trudność w odszukiwaniu adresów partnerów do dyskusji w sieci Internet.

Aby rozwiązać te problemy, Intel i Microsoft udostępniły sobie stosowane standardy i ich implementacje. Microsoft zapowiedział, że adaptuje standardy Intela w swoich aplikacjach - przede wszystkim NetMeeting, co rozszerzy tę aplikację o możliwość prowadzenia wideokonferencji. Usprawniona wersja tego programu pojawi się już pod koniec lata razem z pełną wersją przeglądarki WWW Internet Explorer 3.0. Oba programy dostępne będą bezpłatnie.

Technologia Intela znajdzie się także w nowym konferencyjnym komponencie ActiveX Microsoftu, który dystrybuowany będzie wśród wszystkich zainteresowanych programistów. Ułatwi on implementowanie możliwości internetowego konferowania bezpośrednio w ich aplikacjach. Microsoft nie ujawnił jednak daty premiery tego komponentu.

Intel, jak na razie, nie potrafi sprecyzować, kiedy technologia Microsoftu znajdzie się w jego produktach.

Obie firmy zapowiedziały nawiązanie bliskiej współpracy z producentami internetowych książek adresowych i dostarczycielami usług internetowych, aby ułatwić użytkownikom ich oprogramowania łatwiejsze odszukiwanie się w Internecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200