Komunikacja mobilna

Ericsson wzmacnia szkielet

Nie kwestionowane osiągnięcia w bezprzewodowej komunikacji 3G ma firma Ericsson, która najwcześniej, bo od dobrych kilku lat koncentruje się na tworzeniu technologii umożliwiającej rozwój mobilnego Internetu (WAP) - proponując rozwiązania mające zaoszczędzić czas i poprawić standard komunikacji bezprzewodowej. Pierwsze aplikacje własnego rozwiązania telefonów trzeciej generacji UMTS firma przedstawiła już w listopadzie 1999 (Telecom Italia Mobile), a prototypowy pokaz działania telefonów w sieci z pakietową transmisją danych GPRS odbył się w lutym 2000. na Światowym Kongresie GSM w Cannes. Próbną demonstrację przyszłościowego rozwiązania szerokopasmowego systemu WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access) firma pokazała w Japonii dla tamtejszego operatora NTT DoCoMo (styczeń 1998), który nawiązał ścisłą kooperację z europejskim partnerem. Dobrze tam przyjęta prezentacja zaowocuje wspólną instalacją pierwszego komercyjnego (w skali światowej) systemu telefonii bezprzewodowej 3G jeszcze w tym roku. Po tych pierwszych doświadczeniach to samo, lecz o rok później, Ericsson zamierza powtórzyć również w Europie.

W rozbudowanym firmowym laboratorium łączności bezprzewodowej w połączeniu z Centrum Demonstracyjnym - znajdującym się w Kista niedaleko Sztokholmu - jest dostępna stała ekspozycja funkcjonowania prototypowych i produkcyjnych wersji telefonów komórkowych najnowszych generacji oraz nadal ulepszanych wideokonferencyjnych rozwiązań transmisji mobilnych - wykonanych w technologii 3G (W-CDMA). Dzięki tym produktom idea mobilnego Internetu, zintegrowanego z usługami świadczonymi również przez inne technologie i sieci bezprzewodowe (GSM, PDC, TDMA, cdma2000, Bluetooth), staje się coraz bardziej realna.

Coraz bardziej widoczne i przekonujące stają się jednak wysiłki Ericssona w tworzeniu szybkiej szkieletowej infrastruktury przewodowej, niezbędnej do funkcjonowania szerokopasmowej telefonii komórkowej 3G. Ostatnia propozycja nowatorskiego rozwiązania przewodowej sieci pakietowej ENGINE, należącej do sieci nowej generacji NGS (Next Generation Networks), umożliwia migrację tradycyjnych telefonicznych sieci z komutacją kanałów do wielousługowych sieci z przełączaniem pakietów w technologii IP/ATM. Potwierdzeniem tego jest fakt rezygnacji Ericssona z produkcji telefonów komórkowych - które przyniosły firmie straty w ubiegłym roku - na rzecz rozwijania pakietowych sieci szkieletowych, stanowiących niewątpliwie przyszłość łączności XXI wieku.

WCDMA od Nokii

Komunikacja mobilna

Rys.5 Realizacja usługi WAP (Wireless Application Protocol)

Drugi europejski koncern telefonii komórkowej, Nokia, rozpoczął instalacje mobilnego Internetu w sierpniu 1999, wykorzystując stacje bazowe z transmisją pakietową GPRS, wprowadzając sukcesywnie kolejne jej wersje do aplikacji mobilnych WAP. Od tego czasu firma zainstalowała nie tylko w Europie kilkadziesiąt (ponad 60) węzłów komórkowych z rdzeniem sieci GPRS, działających głównie z firmowymi telefonami Nokia 7110 i wyposażonych w protokół WAP 1.1 lub WAP 1.2.

Współpracując z Ericssonem i firmą Psion, Nokia utworzyła konsorcjum Symbian, wspólnie standaryzujące środowisko interfejsowe dla bezprzewodowych terminali komunikacyjnych opartych na niewielkim systemie operacyjnym EPOC - przeznaczonym dla terminali przenośnych.

Po doświadczeniach przeprowadzonych (czerwiec 2000) w rzeczywistym środowisku szerokopasmowym WCDMA, wraz z operatorem telefonii komórkowej M1 w Singapurze, Nokia przedstawiła na kongresie UMTS w Barcelonie w październiku ub.r. firmowe rozwiązanie sieci 3G (WCDMA) i Internetu mobilnego (Mobile Internet). Zaprezentowana rodzina stacji bazowych Nokia Smart Radio Concept umożliwia operatorom podniesienie pojemności stacji bazowych o 75 proc. oraz integrację sieci komórkowych z przekazami w technologii IP. Oferowany przez firmę kompletny system trzeciej generacji wykorzystujący WCDMA, obejmuje wszystkie elementy infrastruktury: wyposażenie sieciowe, oprogramowanie aplikacyjne i narzędziowe oraz firmowe terminale głosowe i multimedialne 3G.

Pierwsze eksperymentalne systemy WCDMA, opracowane przez Nokię, zostały już zainstalowane w Finlandii, Japonii i Chinach. Do testowania aplikacji bezprzewodowych firma zbudowała mobilne centra demonstracji technologii 3G, które pozwalają na demonstrację, testowanie i ocenę poszczególnych elementów sieci w warunkach realnych i sprawdzanie zgodności z produktami pochodzącymi od innych producentów.

"Komórki" WAP Motoroli

Jeden z najstarszych dostawców telefonów komórkowych, firma Motorola, uczestniczy w budowie mobilnego dostępu do Internetu głównie przez rozszerzanie asortymentu telefonów komórkowych i komunikatorów osobistych PDA (Personal Digital Assistant). Wszystkie nowe telefony firmowe, działające co najmniej w dwuzakresowym trybie pracy, są już wyposażane w przeglądarkę WAP (WAP 1.1), a większość w szybszy dostęp pakietowy GPRS. Najnowsze modele Motoroli zostały ukierunkowane na konkretne zainteresowania abonentów: seria telefonów V (V.2288) - dla "lubiących podkreślać styl i nowoczesność", aparaty Talkabout - dla pragnących jedynie utrzymywać kontakty z rodziną i przyjaciółmi, a także z Internetem, telefony Timeport (T 260 GPRS) z przeglądarką WAP - są przewidziane jako podstawowe wyposażenie współczesnego biznesmena, a najnowsza oferta - telefonu Accompli 008 - to połączenie komunikatora z telefonem, przeznaczona dla najbardziej wybrednych użytkowników.


TOP 200