Komputeryzacja Jastrzębia Zdroju

Miejska Informacja Komputerowa (MIK) w Jastrzębiu Zdroju to najprawdopodobniej pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Od ponad dwóch lat główny informatyk Urzędu Miejskieo mgr inż. Zygmunt Wachowiec wraz z pracownikami Wydziału Informatyki pracuje nad systemem informującym ciekawskich o wszystkim, co ma nawet najmniejszy związek z gminą.

Miejska Informacja Komputerowa (MIK) w Jastrzębiu Zdroju to najprawdopodobniej pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Od ponad dwóch lat główny informatyk Urzędu Miejskieo mgr inż. Zygmunt Wachowiec wraz z pracownikami Wydziału Informatyki pracuje nad systemem informującym ciekawskich o wszystkim, co ma nawet najmniejszy związek z gminą.

Są dwa sposoby dostępu do MIK-u: pierwszy, bardziej powszechny, dzwoniąc do Miejskiego Ośrodka Dyżurnego, gdzie operator rozwiąże trapiące nas problemy. Drugi sposób użytkownika, skierowany jest do osób posiadających komputer osobisty klasy PC, modem oraz plik wsadowy, który można nabyć w Wydziale Informatyki UM, wówczas poznamy hasło pozwalające nam na dostęp do systemu.

MIK jest bardzo obszernym i rozbudowanym bankiem danych, który można przeszukiwać różnymi sposobami. Udostępnione jest bardzo przydatne filtrowanie danych, co niezwykle przyspiesza i ułatwia pracę.

Program obsługujący UM napisała firma Q-bit a aplikację pozwalającą na powszechny dostęp do zasobów danych UM, Wydział Informatyki.

System adresowany jest do wszystkich mieszkańców i nie tylko, bo można tam znaleźć dane na temat ambasad oraz urzędów państwowych.

Po uruchomieniu, ukazuje się winietka w postaci herbu miasta. Menu główne jest przejrzyste i wprowadza nas m.in. do takich działów jak:

- Komunikacja;

- Handel;

- UM - sprawy do załatwienia;

- Reklamy własne itd.

W celu załatwienia formalności związanych z odbiorem Prawa Jazdy nie musimy zawracać głowy i tak już przemęczonej pani z referatu komunikacji, tylko wybieramy kursorem "UM - sprawy do załatwienia" "Prawo jazdy" i tam bez stresów czytamy, że należy wykupić znaczek skarbowy za 8 zł, wykupić kwitek za 15 gr...

Zakładając, że jest godzina trzecia nad ranem i spragnieni jesteśmy gumy do żucia, wówczas spod menu "Handel" wybieramy "Sklepy spożywcze" i po zastosowaniu filtru non stop wobec rekordu "godziny pracy", możemy znaleźć najbliższą jednostkę handlową.

Możemy także pożalić się właścicielowi, że guma była nieświeża, a to dzięki pełnym danym właściciela wraz z numerem telefonu domowego.

Oprócz tak podstawowych funkcji, jak rozkłady jazdy PKM, PKP, PKS etc. (są to nie tylko rozkłady jastrzębskich stacji, ale także większych pobliskich węzłów komunikacyjnych jak Katowice, a dzięki ciągłej aktualizacji i opisom mamy pewność, że autobus jeździ w niedzielę), możemy także dowiedzieć się co w zeszłym tyodniu uchwaliła Rada Miejska czy czym ostatnio zajmował się Prezydent.

Dział "Kultura" oferuje nam szeroką paletę atrakcji kulturalnych.

Jak na razie jest to najbardziej aktualny biuletyn informacyjny w mieście liczącym ponad 100 tys. mieszkańców.

Założeniem p. Wachowca jest stworzenie miejskiego BBS-u, na którym to znajdowałyby się listy dyskusyjne. Spowodowałoby to większe zainteresowanie i zaangażowanie mieszkańców gminy w życie kulturalne, jak i polityczne miasta.

Całość kosztów została pokryta ze środków wyasygnowanych przez miasto. Nie ukrywam, iż moim zdaniem była to dobra inwestycja.

<div align="right">Bartosz J. Bujak

uczeń LO w Jastrzębiu Zdroju</div>

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200