Komputery i medycyna

Prezentowane w bieżącym cenniku programy wspomagające pracę ośrodków zdrowia, aptek, pracowni analitycznych były oferowane na tegorocznych targach Softarg '95 w Katowicach. W porównaniu z całością targowej oferty, kierowanej głównie na wspomaganie pracy przedsiębiorstw zemysłowych/handlowych/usługowych, urzędów administracji, służb publicznych czy banków, oprogramowanie dla Służby Zdrowia nie zajęło zbyt dużo miejsca w softargowych stoiskach.

Prezentowane w bieżącym cenniku programy wspomagające pracę ośrodków zdrowia, aptek, pracowni analitycznych były oferowane na tegorocznych targach Softarg '95 w Katowicach. W porównaniu z całością targowej oferty, kierowanej głównie na wspomaganie pracy przedsiębiorstw zemysłowych/handlowych/usługowych, urzędów administracji, służb publicznych czy banków, oprogramowanie dla Służby Zdrowia nie zajęło zbyt dużo miejsca w softargowych stoiskach.

Do wymienionych obok programów, opracowanych z myślą o mniejszych i średnich jednostkach medycznych, należy dołączyć przedstawioną na Softargu ofertę wrocławskiej firmy WAZA (tel. 44 64 49) przeznaczoną dla większych jednostek Służby Zdrowia. Był to modułowy, Kompleksowy System Obsługi Szpitala (KSOS) oparty na bazie danych Progress. W skład systemu KSOS wchodzą moduły takie jak ADT - Ruch chorych, SOA - System Obsługi Aptek, moduły obsługujące pracę laboratorium, pracowni, działu statystyki, SFINX - system Finansowo-Księgowy, systemy obsługi Działu Kadr, Płac, ewidencje magazynowe i wiele innych.

Niezbyt duży wybór w ofercie dla służb medycznych może wynikać także stąd, że siła nabywcza na tym rynku jest niestety nadal niewielka. Wiąże się to z ogólnie znanymi kłopotami finansowymi Służby Zdrowia - ta zaś sytuacja jest z kolei pochodną faktu, że zasadnicze reformy ogólnokrajowej służby zdrowia mamy jeszcze przed sobą.

O tym, że wdrażane w życie reformy znajdują swoje odbicie na rynku oprogramowania może świadczyć przykład oferty dla przemysłu. Kilkuletnie starania, mające na celu restrukturyzację państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, przyniosły w porównaniu z sytuacją z minionych lat widoczny wzrost oferty CAD/CAM/CAE. Można się było o tym przekonać zwiedzając na Softargu m.in. oddzielny pawilon, poświęcony programom inżynierskim - co więcej, na pierwszym miejscu na liście nagrodzonych programów prezentowanych na Softargu znalazł się program dla przemysłu (ASIX - system wizualizacji i nadzoru komputerowego procesów przemysłowych, opracowany przez gliwicką firmę Askom).

Dalsze w kolejności softargowe nagrody to programy dla administracji publicznej i banków, a dopiero na trzecim miejscu jury konkursu wyróżniło (ex aequo z programem kosztorysującym dla budownictwa i programem wspomagającym rozdział dodatków mieszkaniowych) oprogramowanie Znachor, wspomagające pracę gabinetów medycznych.

Nasuwa się w tym miejscu, nurtujące mnie od targów, pytanie - czyżby kluczem przy doborze nagród między tak różniące się od siebie produkty była dynamika rozwoju odpowiedniego sektora (dla przemysłu, administracji publicznej, bankowości, budownictwa) krajowego rynku oprogramowania?

Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że oferta prezentowana na targach Softarg '95 nie odzwierciedlała w pełni rynku oprogramowania dla Służby Zdrowia. Nie uczestniczyła na targach katowicka firma PiK, która dysponując własnym systemem zarządzania szpitalami skomputeryzowała szpitale w województwach katowickim, opolskim, częstochowskim, bielskim, włocławskim. Oferowany przez PiK wielostanowiskowy system SZPITAL oparty jest na poziomie jednostek opieki zdrowotnej na języku CA Clipper i C, zaś na poziomie wojewódzkim na systemie baz danych firmy Gupta. Pozwoliło to na opracowanie aplikacji pracujących zgodnie z architekturą klient/serwer z systemem Windows po stronie użytkownika.

Kolejną firmą specjalizującą się w informatyzacji Służby Zdrowia jest łódzki Prokom. Zrealizowała już kilkadziesiąt wdrożeń systemów użytkowych w placówkach służby zdrowia m.in. w Akademii Medycznej w Warszawie, jest autorem systemu informatycznego Szkoły Zdrowia Publicznego w Krakowie (program dla lekarza rodzinnego).

Warszawski Unilot (udziały w firmie ma amerykański Unisys) wchodzi na polski rynek z systemem informacji szpitalnej CareSys. System ten wybrano m.in. dla Centralnego Szpitala Kolejowego w Międzylesiu. Zarówno pakiet CareSys, jak i platforma Mainframe Seria A, na której oprogramowanie pracuje, są produkcji firmy Unisys.

Te i inne przedsięwzięcia informatyczne mają na celu wspomożenie organizacji i zarządzania krajową Służbą Zdrowia, mogą służyć do określania rachunku kosztów ośrodków medycznych, szpitali, przychodni, mogą wreszcie ułatwić pracę lekarzy i personelu pomocniczego. Warto chyba zdać sobie sprawę, że przed reformą i powiązaną z nią informatyzacją Służby Zdrowia nie ma odwrotu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200