Komputery do szaf

Technologia Blade PC umożliwia centralizację rozproszonegosystemu komputerów PC przy zachowaniu środowiska, aplikacji i dotychczasowych przyzwyczajeń użytkowników, którzy przywykli do korzystania ze standardowych komputerów PC lub stacji roboczych.

Technologia Blade PC umożliwia centralizację rozproszonegosystemu komputerów PC przy zachowaniu środowiska, aplikacji i dotychczasowych przyzwyczajeń użytkowników, którzy przywykli do korzystania ze standardowych komputerów PC lub stacji roboczych.

260 tys. Kasetowych komputerów PC

ma zostać sprzedanych w tym roku - twierdzą analitycy IDC (100 tys. rok wcześniej).

Na rynku pojawiła się kolejna generacja Blade komputerów PC, czyli komputerów, które są instalowane w szafach stelażowych lub kasetowych w centrum danych, ale z punktu widzenia użytkownika działają jak standardowy komputer. Sprzęt taki zaprezentowały ostatnio ClearCube, HP i IBM, a więc najbardziej liczący się w tym segmencie rynku producenci. Najważniejszym ich ulepszeniem technicznym jest zwiększenie wydajności wymiany danych między terminalem klienckim a komputerem PC do poziomu umożliwiającego komfortową pracę aplikacji graficznych lub przesyłania wideo, a więc stosowania oprogramowania o najwyższych wymaganiach na przepustowość linii transmisyjnych. Jednocześnie znikają dotychczasowe bariery ograniczające w niektórych systemach odległość między centralą a urządzeniem klienckim do 200 m - nowa generacja Blade PC umożliwia pracę użytkownikom w dowolnym miejscu.

Ponad 100% wzrostu

Pierwsze koncepcje Blade PC pojawiły się już w 2000 r., gdy swoje rozwiązania tego typu zaprezentowała działająca na rynku do chwili obecnej firma ClearCube. Według IDC, rozwiązanie to wciąż nie cieszy się zbyt dużą popularnością, ale jednocześnie sprzedaż Blade PC rośnie wyjątkowo szybko. W 2006 r. na świecie sprzedano ok. 100 tys. kasetowych PC, a w tym roku liczba ta wzrośnie według przewidywań IDC aż do 260 tys. W porównaniu z 250 mln klasycznych PC, które w tym roku pojawią się na rynku, jest to wciąż bardzo mało. IDC przewiduje jednak, że do 2011 r. średni wzrost rynku Blade PC będzie wynosił ok. 111% rocznie. Jednocześnie postęp technologii istotnie zwiększa liczbę potencjalnych klientów, bo choć wiele firm było zainteresowanych centralizacją systemu komputerów PC, to barierą zastosowań były ograniczony zasięg łączy i wydajność przetwarzania grafiki.

Zalety technologii Blade PC są dość oczywiste - przede wszystkim istotne zmniejszenie kosztów wdrażania, eksploatacji i utrzymania komputerów PC. Podobnie jednak jak w przypadku systemów terminalowych, największym hamulcem ich popularyzacji jest bariera mentalna - użytkownicy niechętnie chcą się pozbywać komputerów PC, do których się przyzwyczaili i zamieniać je na małe pudełka i sprzęt zainstalowany gdzieś w centrum danych. Innym problemem są koszty migracji, które należy oszacować porównując do zysków, jakie może zapewnić większy poziom bezpieczeństwa oraz mniejsze koszty zarządzania i utrzymania systemu.

Co to jest Blade PC?

Blade PC to w zasadzie zwykły komputer PC przystosowany do instalacji w serwerowej szafie stelażowej lub obudowie kasetowej. Jego użytkownik jest standardowo wyposażony w monitor, klawiaturę oraz mysz podłączone do miniaturowego routera, który obsługuje komunikację z komputerem i zawiera zestaw podstawowych interfejsów oraz układy do sterowania transmisją danych.

Tego typu rozwiązanie umożliwia centralne zarządzanie, zwiększa bezpieczeństwo systemu i z reguły jest łatwiejsze i prostsze w implementacji od architektury wykorzystującej serwery i terminale klienckie. Może ono być atrakcyjne dla firm, które mają działającą infrastrukturę IT opartą na komputerach PC i nie chcą wprowadzać rewolucyjnych jej zmian wymagających modyfikacji sprzętu i oprogramowania.

Blade PC jest pogodzeniem dwóch przeciwstawnych tendencji - z jednej strony technologia ta umożliwia centralizację zarządzania, a z drugiej pozwala na utrzymanie dotychczasowego środowiska Windows, działających w nim aplikacji, bez wprowadzania zmian widocznych dla użytkowników, którzy jak dotychczas mogą korzystać z komputera PC, choć fizyczne pudełko znika z ich biurka. Systemy Blade PC są więc w praktyce czymś pośrednim między rozproszoną infrastrukturą z klasycznymi PC a scentralizowanymi rozwiązaniami terminalowymi opartymi na serwerach.

Oczywiście, jeśli zapotrzebowanie na moc przetwarzania jest stosunkowo jednorodne, to inwestycja w serwery wykorzystujące mechanizmy umożliwiające obsługę setek wirtualnych komputerów PC może być lepszym rozwiązaniem niż Blade PC. Z punktu widzenia użytkownika, na pierwszy rzut oka trudno jest rozróżnić, czy korzysta on z serwera obsługującego wirtualny PC, czy też z Blade PC. Zwłaszcza że rozwój technologii spowodował, że nowe modele Blade PC mogą funkcjonować jako miniserwery obsługujące kilku użytkowników.

Nowe modele HP i ClearCube

HP zaprezentował modele Blade PC, które według przedstawicieli firmy mają zapewnić funkcjonalność zupełnie nieróżniącą się od komputera PC lub stacji roboczej umieszczonej na biurku użytkownika. Pod tym samym hasłem odbyła się również premiera najnowszego sprzętu zaprezentowanego przez ClearCube Technology. Natomiast nieco wcześniej, w maju br., IBM wprowadził stacje robocze klasy Blade PC (HC10) instalowane w serwerowych obudowach kasetowych tej firmy.

HP Blade PC zostały wyposażone w procesory AMD Athlon 64 oraz firmowe oprogramowanie do zaawansowanej kompresji danych gra-ficznych Remote Graphics, wykorzysty-wane wcześniej w stacjach roboczych HP. Rozwiązanie to ma umożliwić efektywną wymianę danych graficznych, tak by użytkownik nie widział żadnych opóźnień lub pogorszenia jakości wyświetlania grafiki w porównaniu z systemem, w którym wykorzystuje on lokalną biurkową stację roboczą. Kliencki moduł HP Blade PC ma wielkość przeciętnej książki i jest wyposażony w interfejsy USB umożliwiające podłączanie zewnętrznych napędów, dysków lub innych urządzeń. Może być centralnie zarządzany i współpracuje z oprogramowaniem do wirtualizacji komputerów PC. Ceny katalogowe HP Blade PC wynoszą 1000-1500 USD (moduł kliencki kosztuje dodatkowe 300-500 USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200