Komputerowa sprawozdawczość

Systemy raportowania i analiz ekonomicznych pozwalają na ocenę, planowanie i prognozowanie rozwoju firmy. Tworzą nową jakość w kierowaniu nią, a zatem mogą wpływać na poprawę wyników w tak zarządzanych organizacjach. Prezentujemy cztery programy do raportowania: BusinessObjects, Crystal Reports, Esperant i Impromptu.

Systemy raportowania i analiz ekonomicznych pozwalają na ocenę, planowanie i prognozowanie rozwoju firmy. Tworzą nową jakość w kierowaniu nią, a zatem mogą wpływać na poprawę wyników w tak zarządzanych organizacjach. Prezentujemy cztery programy do raportowania: BusinessObjects, Crystal Reports, Esperant i Impromptu.

Jeszcze do niedawna obsługa baz danych była wyłączną domeną zawodowych informatyków. Jeżeli kierownik firmy chciał uzyskać informację z zakładowej bazy danych, musiał zwrócić się z tym do działu informatyki, a potem czekać na raport. Specyfika obecnego biznesu wymaga błyskawicznego podejmowania decyzji, dlatego sprawozdania i analizy potrzebne są natychmiast. Służą do tego specjalizowane programy raportujące, które z jednej strony powinny dostarczać podstawy informacyjne do podejmowania decyzji, z drugiej - powinny być na tyle łatwe w użyciu, by mógł sobie dać z nimi radę każdy menedżer, nie znający skomplikowanych języków programowania czy zawiłych teorii struktur baz danych. Typowy program raportujący powinien łatwo "sięgać" do baz danych, analizować dane według różnych kryteriów i szybko tworzyć raporty.

Wiele programów wspomagających pracę firmy (Sprzedaż, FK, Kadry-Płace itp.) korzysta z własnych, wbudowanych modułów raportujących. Porównując ich funkcje z opisywanymi programami raportującymi, należy zauważyć, że tylko te ostatnie umożliwiają łączenie danych, pochodzących z różnych źródeł. Oznacza to, że uzyskujemy np. możliwość porównania bieżącej sprzedaży (z systemu Sprzedaż) z aktualnym stanem rozrachunków z systemu FK. Jest to istotna zaleta, szczególnie gdy raportowane systemy pochodzą od różnych dostawców i nie są zintegrowane. Inna, ważna właściwość programów raportujących to możliwość tworzenia własnych, nowych raportów (nawet bardzo zaawansowanych) z wybraną przez nas oprawą graficzną i typem wykresów.

Na rynku jest dostępnych kilkanaście produktów, które spełniają te warunki. Zazwyczaj programy te są łatwe w obsłudze, współpracują z dużymi bazami danych - także SQL - tworzą interaktywne, złożone raporty (także OLAP), umożliwiają umieszczenie wyników raportów na stronach WWW.

W porównaniu zaprezentowano cztery popularne programy raportujące: BusinessObjects (francuskiej firmy Business Objects), Crystal Reports (Seagate), Esperant (kanadyjskiej firmy Speedware), Impromptu (Cognos). Są to programy, które zajmują pierwsze pozycje pod względem popularności. Świadczą o tym miliony sprzedanych na całym świecie licencji i liczba dostępnych wersji językowych. Programy oferują dystrybutorzy krajowi. Już zostały spolonizowane (Business- Objects, Esperant, Impromptu) albo lokalizacja nastąpi w najbliższym czasie (Crystal Reports).

Porównano podstawowe właściwości programów raportujących, takie jak łatwość instalacji i konfiguracji, oferowany poziom bezpieczeństwa, łatwość tworzenia raportów, dostępna dokumentacja, serwis i cena. Pierwsze miejsce ex aequo w rankingu zajęły Impromptu i Esperant. Kolejne - BusinessObjects i Crystal Reports.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200