Komercjalizacja doświadczeń

Wrocławski oddział Optimus SA powołał Optimus Consulting Group, która będzie się zajmowała doradztwem ekonomicznym i informatycznym.

Wrocławski oddział Optimus SA powołał Optimus Consulting Group, która będzie się zajmowała doradztwem ekonomicznym i informatycznym.

Dwa lata temu, kiedy Optimus SA odbierał certyfikat przestrzegania norm z grupy ISO 9000, prezes firmy Roman Kluska zastanawiał się nad powołaniem w ramach holdingu komórki, która zajęłaby się nadzorowaniem wdrażania tych norm i przyznawaniem certyfikatów innym przedsiębiorstwom. Wówczas idea ta nie została jednak zrealizowana. Jednak widać, że Optimus nie pozbył się pomysłu komercjalizowania swoich doświadczeń, ponieważ koncepcja nowo powstałego Optimus Consulting Group nawiązuje do tej właśnie idei.

Od małej firmy do giełdy

Inicjatywa wyszła z wrocławskiego oddziału. "Z niezależnych badań rynkowych, jak i własnych obserwacji wynika, że wśród przedsiębiorstw istnieje ogromne zapotrzebowanie na usługi doradcze z dziedziny informatyki, organizacji, zarządzania i ekonomii. Większość firm konsultingowych dysponuje jedynie wąsko wyspecjalizowanymi fachowcami, którzy nie umieją integrować wiedzy z wielu dziedzin. Nie jest to korzystne dla klientów, którzy oczekują wszechstronnego podejścia do ich problemów" - twierdzi Tomasz Czepkowski, jeden z organizatorów Optimus Consulting Group.

Grupa doradcza chce bazować na doświadczeniach Optimusa. "Nasza firma przeszła wiele faz rozwojowych: od małej firmy do holdingu notowanego na giełdzie warszawskiej. Odniosła sukcesy na rynku. Zrealizowała wiele projektów reorganizacyjnych i ekonomicznych. Korzystała z usług wielu doradców. Zgromadziła więc ogromną wiedzę i doświadczenie, które teraz może wykorzystać nie tylko do własnego doskonalenia, ale też doradzając innym firmom. Nam się udało, więc mogą liczyć na to, że i im dobrze poradzimy" - tak Tomasz Czepkowski opisuje największy atut powołanej komórki.

Oczekiwanie na współpracę

Optimus Consulting Group podpisała już umowy o współpracy ze specjalistami z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej. Prowadzone są rozmowy z pracownikami naukowymi z Krakowa. Szefowie grupy konsultingowej nie odżegnują się od współpracy z innymi firmami konsultingowymi. "Nie obawiamy się konkurencji, bo popyt na takie usługi jest ogromny. Wręcz przeciwnie, chcemy współpracować, wspólnie budować rynek. Na razie jeszcze nikt nie zareagował na nasze powstanie" - mówi Tomasz Czepkowski.

Pierwszym przedsięwzięciem Optimus Consulting Group było majowe Dolnośląskie Forum Ekonomiczne, przygotowane pod merytoryczną opieką Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, podejmujące temat zewnętrznego finansowania oraz metod analizy i diagnostyki ekonomicznej przedsiębiorstw. Uczestniczyło w nim około 150 osób, pracujących głównie w bankowości i instytucjach finansowych. W tej chwili rozpoczynają się szkolenia dotyczące optymalizacji zarządzania i oceny ryzyka przedsięwzięć.

Projekt OCG wpłynął na inne sfery działalności spółki. Asortyment produktów został powiększony o rozwiązania dla biznesu. Uruchomiono linię produkcyjną komputerów przeznaczonych dla klientów prowadzących działalność gospodarczą, w tym komputer Optimus-Microsoft. Niedawno miał premierę program Biznes Plan dla Windows. Optimus nie chce już być dłużej postrzegany jedynie jako producent sprzętu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200