Kolejna odsłona Novella

Internetowy protokół TCP/IP stanie się podstawowym protokołem w nowej wersji sieciowego systemu NetWare 5.

Internetowy protokół TCP/IP stanie się podstawowym protokołem w nowej wersji sieciowego systemu NetWare 5.

Novell zapowiedział, że piąta wersja jego sieciowego systemu operacyjnego NetWare pojawi się na rynku 20 wrześ- nia br. Lokalne wersje mają być dostępne w sprzedaży w ciągu 60 dni od daty premiery angielskiej. Przedstawiciele warszawskiego oddziału firmy nie potrafią jednak powiedzieć, kiedy pojawi się zlokalizowana wersja klienta tego sytemu. Nie będą polonizowane narzędzia do administrowania siecią, w tym napisana w Javie ConsoleOne. W pakiecie wraz z systemem po raz pierwszy dostarczana jest baza danych Oracle8 (z licencją na 5 użytkowników) i serwer internetowy Netscape Communications - Fast Track.

NetWare 5 - według zapewnień przedstawicieli producenta - jest już całkowicie przystosowany do zmiany daty na rok 2000. Poprawki do NetWare 4.10, zabezpieczające jego użytkowników przed problemem roku 2000, Novell zamierza udostępnić w IV kwartale br.

Szybsza migracja

Według przedstawicieli producenta, wszystkie programy i moduły NLM (NetWare Loadable Modules) do Net-Ware 5 przetestowano, tak by mogły pracować zarówno w środowisku nowej, jak i poprzedniej wersji tego systemu. Ma to zabezpieczyć klientów przed problemami, które pojawiły się przy migracji z wersji 3.x do 4.x. Niektóre programy, ze względu na niekompatybilność, nie działały właściwie w mieszanym środowisku obu wersji.

W NetWare 5 Novell dostarcza również narzędzia upraszczające przejście z poprzednich wersji tego systemu. Łatwiejsze zadanie podczas migracji będą mieli użytkownicy wersji 4.x, z których - według badań Novell Polska - korzysta większa część klientów. Dotyczy to zwłaszcza automatycznego przeniesienia haseł użytkowników przechowywanych, podobnie jak w 5 wersji systemu, w Novell Directory Services (NDS). W przypadku NetWare 3.x, operacji tej należy dokonać ręcznie, gdyż hasła przechowywane są w bazie danych Bindery wykorzystującej niezgodne z NDS rozwiązania. Producent przygotował jednak specjalne narzędzie - Novell Upgrade Wizard, umożliwiające przeprowadzenie migracji Bindery i systemu plików serwerów NetWare 3.1x do określonego przez administratora drzewa NDS.

Bardziej internetowy

Jedną z ważniejszych zmian w Net-Ware 5 jest to, że podstawowym protokołem stał się TCP/IP, a nie dotychczas stosowane własne rozwiązanie Novella - IPX. Jest to spowodowane rosnącą akceptacją tego protokołu, związaną z większą popularnością Internetu, w którym jest on podstawowym rozwiązaniem. Oprócz TCP/IP, Novell wprowadził dodatkowe usługi, takie jak DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) i DNS (Domain Name System). NetWare 5.0 ma również nową wersję usług katalogowych NDS, zapewniającą wbudowaną obsługę protokołu LDAP 3.0. Dotychczas NDS obsługiwał wyłącznie LDAP w wersji 2.0 i to dzięki dodatkowemu modułowi rozszerzającemu. LDAP 3.0 umożliwia m.in. realizowanie bezpiecznego dostępu do usług katalogowych za pośrednictwem dowolnego klienta wyposażonego w obsługę tego protokołu. Pozwoli to np. sprawdzać dane adresowe użytkowników systemu NetWare zawarte w NDS z poziomu dowolnego klienta pocztowego współpracującego z tą technologią.

Łatwiejsze zarządzanie

Nowym narzędziem w NetWare 5 ma być zintegrowana z systemem konsola zarządzania - ConsoleOne. Umożliwi ona, po raz pierwszy w NetWare, zarządzanie całą siecią opartą na serwerach NetWare za pośrednictwem jednego, graficznego interfejsu użytkownika. Uruchamiana będzie z poziomu klienta i ma odwoływać się do apletów napisanych w Javie, pracujących po stronie serwera. Według zapewnień specjalistów Novella, takie rozłożenie zadań między klienta a serwer ma sprawić, że dodatkowe obciążenie procesora związane z uruchamianiem aplikacji do zarządzania siecią nie wzrośnie więcej niż o 5%. ConsoleOne ma także umożliwić zarządzanie wszystkimi aplikacjami działającymi na serwerach NetWare.

Kolejna wersja systemu Novella zawiera także pakiet Z.E.N.works (Zero Effort Networks) Starter Pack, zapewniający wszystkie funkcje oprogramowania NAL (Novell Application Launcher) w wersji 2.5 i Novell Workstation Manager 1.1. Pozwala on na zarządzanie komputerami PC podłączonymi do sieci, także pracującymi pod kontrolą systemu Windows, dzięki zastosowaniu usług katalogowych NDS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200