Kodeks Dobrych Obyczajów Użytkowników Internetu

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem artykuł będący opracowaniem wystąpienia Tomasza Homfokla na konferencji "Internet w Polsce" (CW nr 39 z 23.10.95 r.)

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem artykuł będący opracowaniem wystąpienia Tomasza Homfokla na konferencji "Internet w Polsce" (CW nr 39 z 23.10.95 r.)

Szczególnie interesujący wydaje mi się wątek braku uregulowań prawnych dotyczących zasad korzystania z Internetu. Zachowania uznawane za naganne, mieszczą się na razie tylko w kategoriach etycznych, choć bezpieczeństwo danych korzystających z usług Internetu ma wymiar nie tylko etyczny. Sądzę, że Computrworld powinien podjąć temat stworzenia i propagowania Kodeksu Dobrych Obyczajów Użytkowników Internetu. W dobie lawinowego przyrostu liczby użytkowników Internetu w Polsce, istnieje paląca potrzeba uświadomienia internautom, że powinni się oni kierować w swym postępowaniu pewnymi regułami, gdyż sprawność techniczna nie może być jedynym kryterium oceny ich zachowań. Włączenie się do Internetu daje bezsprzecznie olbrzymie korzyści, ale niesie też określone niebezpieczeństwa. Na Zachodzie wiele się mówi i pisze o przestępstwach komputerowych dokonywanych poprzez Internet i sposobach przeciwdziałania im (regulacje prawne, specjalne służby policyjne, zabezpieczenia techniczne itp.) W Polsce problem ten jeszcze nie występuje lub występuje marginalnie. Jest to więc najlepszy czas aby w imię wspólnego bezpieczeństwa korzystających z Internetu, stworzyć jasne zasady postępowania, które mogłyby kształtować świadomość internautów, a w przyszłości być podstawą wprowadzenia uregulowań prawnych.

Grzegorz Skrzypek, Warszawa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200