Kocioł w produkcji

Rozwinięcie wewnątrz firmy umiejętności w zakresie wdrożenia i utrzymania systemu klasy ERP to priorytet informatyków z Rafako - raciborskiego producenta kotłów.

Rozwinięcie wewnątrz firmy umiejętności w zakresie wdrożenia i utrzymania systemu klasy ERP to priorytet informatyków z Rafako - raciborskiego producenta kotłów.

Wśród wydatków związanych z instalacją systemu ERP w Rafako SA w Raciborzu stosunkowo małą część, w porównaniu z innymi projektami wdrożeń tej wielkości, zajmują usługi. Firma od roku wdraża system Baan IV, a projekt ma potrwać jeszcze ok. dwóch lat. Dość długi czas wdrożenia nie jest dla Rafako wadą projektu. Zarząd firmy zadecydował, że w przyszłości bardzo ważne będzie uniezależnienie się od konsultantów zewnętrznych.

"Są ludzie, od których możemy teraz wiele się nauczyć, dlatego współpracujemy z konsultantami Baana i specjalistami innych jego klientów" - stwierdza Bożena Małczak, kierownik działu informatyki i doskonalenia procesów w Rafako SA. Docelowo każdym modułem Baan IV ma zająć się wyspecjalizowany w nim pracownik Rafako. "Na początku, podczas i tuż po zakończeniu wdrożenia, zaangażowanie takiego informatyka jest bardzo duże. Później mamy już do czynienia z samonapędzającym się mechanizmem rozwoju umiejętności i wiedzy w firmie" - dodaje. Kontakt z Baan Polska w znacznej mierze dotyczy usuwania błędów w standardowej wersji, nieuniknionych w przypadku dużych i skomplikowanych systemów.

Zakończono już implementację podstawowych finansowych elementów systemu. Dokonano również wdrożenia systemu kadrowo-płacowego Payroll, zintegrowanego z systemem Baan. Zainstalowano także części modułów produkcyjnych. Kompleksowa informatyczna obsługa produkcji jest dla Rafako zdecydowanie najważniejsza w projekcie wdrożenia systemu.

Z największymi wyzwaniami tego projektu Rafako ma się jednak dopiero zmierzyć. Chodzi o tzw. moduł dużego projektu, związany z pełną obsługą procesu produkcji, od planu i przygotowania produkcji, przez kompletny proces MRP, po wyrób gotowy i jego sprzedaż. W systemie mają być zapisywane dane konstrukcyjne, a całość procesu będzie odzwierciedlona w systemie Baan. "Jeżeli opiszemy produkt, będzie to bardzo duży postęp w prowadzonych przez nas działaniach" - mówi szef informatyki w Rafako. Moduł zarządzania dużymi projektami ma na celu lepsze śledzenie kosztów i przebiegu, zwłaszcza dużych projektów konstrukcyjnych, realizowanych przez firmę. Są to kompletne instalacje wykonywane pod klucz, przede wszystkim dla elektrowni. Decyzja o rozpoczęciu wdrożenia tego modułu ma zapaść w najbliższych dniach. Od początku będzie to wdrożenie prowadzone z wykorzystaniem danych rzeczywistych, podczas prowadzenia realnego, komercyjnego projektu. "Mamy nadzieję, że dzięki temu modułowi poprawimy rentowność kontraktów" - mówi Bożena Małczak.

Rafako obecnie inwestuje także w stacje graficzne dla swojego biura projektowego, zatrudniającego ok. 200 osób. Projektanci, korzystający z systemu CAD MicroStation, pracują już na pierwszych stanowiskach, umożliwiających trójwymiarowe modelowanie konstrukcji projektowanych urządzeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200