Klonowanie stacji roboczych

Według raportu opracowanego przez Gartner Group i Forrester Research pracownicy działów informatyki połowę czasu spędzają na instalowaniu i rozbudowie oprogramowania, co w znacznym stopniu wpływa na koszty utrzymania pecetów i serwerów w przedsiębiorstwach. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych wydaje się ok. 10 tys. dolarów na instalacje i aktualizacje oprogramowania w przeliczeniu na jednego użytkownika

Według raportu opracowanego przez Gartner Group i Forrester Research pracownicy działów informatyki połowę czasu spędzają na instalowaniu i rozbudowie oprogramowania, co w znacznym stopniu wpływa na koszty utrzymania pecetów i serwerów w przedsiębiorstwach. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych wydaje się ok. 10 tys. dolarów na instalacje i aktualizacje oprogramowania w przeliczeniu na jednego użytkownika.

Klonowanie stacji roboczych
Wymiana oprogramowania na setkach stacji roboczych NT jest zajęciem niezwykle pracochłonnym i uciążliwym. Istnieją jednak pakiety oprogramowania pozwalające na znaczne uproszczenie tego zadania. Dwa z nich, umożliwiające wymianę oprogramowania na dużej liczbie desktopów drogą klonowania pamięci dyskowych, to Norton Ghost 6.0 Enterprise Edition firmy Symantec i Drive Image Pro 3.0 firmy PowerQuest. Używają one tej samej metody klonowania dysków, a ich wydajność jest podobna. Obsługują także te same systemy operacyjne. Dużych różnic można doszukać się w dodatkowych narzędziach dołączanych do obydwu produktów.

Klonowanie stacji roboczych
Na wyróżnienie zasługuje centralna konsola zarządzania Norton Ghost, niezwykle cenna w środowisku przedsiębiorstwa. Norton Ghost Console pozwala na wybór maszyny, adresu MAC (Media Access Control) lub nazwy komputera z centralnej konsoli i sklonowanie go w sieci. Ta możliwość wymaga zainstalowania oprogramowania klienckiego Ghost na odległych PC - instalacja odbywa się z dysku inicjującego i skryptu.

Używając Ghost Console można zdalnie zmieniać ustawienia, takie jak: nazwa PC, opis komputera i przydział do domeny - mechanizmy konieczne w środowisku przedsiębiorstwa. Jedną z wad Ghost Console jest brak możliwości integracji z oprogramowaniem zarządzającym innych dostawców.

Chociaż Drive Image Pro nie ma porównywalnych mechanizmów zarządzania w skali przedsiębiorstwa, to jednak dostarczany jest z kilkoma bardzo użytecznymi narzędziami, a mianowicie:

  • DeltaNow do dystrybuowania zmian aplikacji programowych po dystrybucji obrazu dysku;
  • Drive Mapper, pozwalający na korygowanie niespójnej litery dysku podczas odtwarzania obrazu;
  • MagicMover, pozwalający na przenoszenie aplikacji z jednej partycji dyskowej do innej.
Norton Ghost ma mechanizm podobny do DeltaNow, ale brakuje mu funkcji dostępnych w pozostałych dwóch narzędziach.

Przygotowanie do klonowania

Oba produkty dostarczane są na CD-ROM z automatycznym ładowaniem. Proces instalacji obu produktów jest trochę nieporęczny i zabiera około 20 minut. Utworzenie obrazu dysku o pojemności 3 GB zabiera kilkadziesiąt minut w obu przypadkach.

Oba produkty zawierają graficzny interfejs użytkownika oparty na DOSie (obsługujący mysz) i oferują menu dostatecznie intuicyjne, nie wymagające dogłębnego studiowania dokumentacji. Interfejs Ghosta jest łatwiejszy w nawigacji bez myszy, natomiast w przypadku stosowania myszy oba są porównywalne.

Ekrany statusu obu produktów zapewniają szczegółową informację statystyczną podczas procesu klonowania. Oba produkty nakładają ograniczenie, wywodzące się z DOSa, nazw plików do ośmiu znaków. Po utworzeniu kilku plików obrazu dysku zidentyfikowanie tych obrazów jest trochę trudne, gdy używa się jedynie ośmiu znaków do oznaczania pliku, aczkolwiek Drive Image Pro dopuszcza dodawanie do tych plików komentarzy opisujących ich zawartość. Ułatwia to znacznie zidentyfikowanie obrazu dysku do odtworzenia.

Po utworzeniu obrazu dysku można rozpocząć jego dystrybucję do innych stacji roboczych. Najbardziej efektywnym medium do dystrybucji obrazów jest sieć. Oba produkty obsługują także inne sposoby przekazywania obrazu dysku od komputera do komputera: port równoległy, dyski ZIP, taśmy, CD-RW - ale wszystkie te metody są bardzo powolne.

Najlepszym sposobem dystrybucji obrazu przy masowych uaktualnieniach jest metoda, którą Symantec nazywa Multicast, a PowerQuest - PowerCast. Mechanizm ten pozwala na utworzenie pojedynczej kopii pliku zawierającego obraz dysku i wysłanie jej do setek stacji roboczych w tym samym czasie i w sposób oszczędzający obciążenie pasma. Oba produkty wymagają utworzenia specjalnego dysku inicjującego klienta, co jest procesem dość prostym. Należy przy tym zauważyć, że PowerCast nie pracuje w sieci token ring.

Dla szybkiego sklonowania pojedynczego PC można połączyć dwie stacje robocze w sieć używając kabla bezpośredniego i ustawienia jednej stacji jako źródłowej, a drugiej jako docelowej. W sieci pokonanie progu jednoczesnego klonowania czterech stacji roboczych powoduje znaczące obniżenie wydajności, co spowodowane jest najczęściej przepustowością LAN. Używając mechanizmów Multicast lub PowerCast dla tej samej liczby stacji, uzyskuje się wyraźną oszczędność pasma.

Drive Image Pro jest trochę szybszy w odtwarzaniu stacji, ale różnica jest praktycznie pomijalna.

Każdy z programów dysponuje łatwym w użyciu językiem skryptowym, pozwalającym na automatyzację całego procesu. Dodatkowo każdy producent ma swój własny program do zmiany identyfikatora ochrony na każdej klonowanej stacji (ID ochrony jest 64-cyfrową wartością generowaną z pomocą skomplikowanej formuły podczas instalacji Windows NT).

Klonowanie stacji roboczych

Podstawowe zalety i wady

Podręczniki obu produktów zawierają adekwatną informację --bez niepotrzebnej nadmiarowości. Norton Ghost jest lepiej przystosowany do dużego środowiska sieci przedsiębiorstwa ze standardowym oprogramowaniem. Natomiast Drive Image Pro oferuje dużą elastyczność i jest lepszym wyborem dla środowiska zawierającego niestandardowe oprogramowanie na desktopach. Niezależnie jednak od wyboru klonowanie dysku jest najszybszym sposobem wymiany systemów operacyjnych i aplikacji na desktopach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200