Klienci i serwery Lotusa

Na konferencji Lotusphere firma przedstawiła i zapowiedziała kilkanaście nowych produkt

Na konferencji Lotusphere firma przedstawiła i zapowiedziała kilkanaście nowych produktów.

Na corocznym spotkaniu użytkowników oprogramowania firmy Lotus Development - Lotusphere '97, które odbyło się w ostatnim tygodniu br. w Orlando, firma przedstawiła gamę nowych produktów, m.in. nowe wersje klienta Notes, klientów pocztowych, serwera Domino, pracujących na platformach sprzętowych IBM i Sun Microsystems. Zaprezentowano także nowe, stworzone w Javie oprogramowanie, umożliwiające komputerom sieciowym (NC) komunikację z serwerami Domino. Kilkadziesiąt nowych produktów rozszerzających funkcjonalność oprogramowania Lotusa przedstawili niezależni producenci. W Lotusphere udział wzięło ok. 10 tys. uczestników.

Dwaj klienci

Najwięcej miejsca poświęcono dwóm wersjom oprogramowania klienckiego Domino, następcy Notes 4.5. Pierwsza z nich, której pełna wersja dostępna będzie w połowie br., nosi nazwę Lookout (konkurencyjny produkt Microsoftu nazywa się Outlook). Podobnie jak rozwiązanie Microsoftu, Lookout oferować będzie interfejs klienta Domino, poczty elektronicznej, terminarz. Ma być on zintegrowany z najpopularniejszymi aplikacjami biurowymi (zarówno SmartSuite 97, jak i Office 97) i przeglądarkami WWW. Początkowo aplikacja obsługiwać ma wyłącznie komponenty ActiveX, ale w późniejszym terminie planowana jest także obsługa Java Beans.

Drugi klient, zapowiadany na IV kw. br., nazwany Maui, będzie obsługiwać podstawowe standardy internetowe, w tym: IMAP4, LDAP, NNTP, IIOP (Internet Inter-ORB Protocol) oraz ICAP (Internet Calendaring Access Protocol).

Multieksplozja serwerów

Dwa najważniejsze uaktualnienia do serwerów Domino planowane są na połowę i koniec br. Lotus zademonstrował uczestnikom konferencji, jak jego serwer obsługuje protokoły IIOP, NNTP, IMAP4 i LDAP, jednak nie ujawnił terminu premiery pełnego produktu i jakie będą pozostałe unowocześnienia.

Na Lotusphere firmy Lotus i IBM ogłosiły także plan dotyczący przeniesienia Domino na komputery S/390 i AS/400. Testy beta oprogramowania dla AS/400 rozpoczną się pod koniec br., a premiera rynkowa nastąpi na początku 1998 r.

IBM ogłosił także dostępność modułu Domino/Notes dla systemu zarządzania środowiskiem komputerowym TME 10 firmy Tivoli (podobnie jak Lotus przejętej przez IBM), umożliwiającego zarządzanie serwerami Lotusa.

Demonstrację działania Domino 4.5 na dwuprocesorowych serwerach Ultra przeprowadziła firma Sun. Produkt Lotusa został zintegrowany z oprogramowaniem do zarządzania sieciami Solstice HA 1.2.

Poczta elektroniczna

Dużo emocji spowodowała prezentacja strategii Lotusa, dotyczącej klientów pocztowych. Firma zamierza równolegle rozwijać kilka, niewiele różniących się od siebie produktów tego typu.

Podczas konferencji Lotus zaprezentował dwa nowe klienty pocztowe: Lotus Mail, pracujący na bazie protokołu POP3, i Lotus Mail Java Edition - klient napisany w Javie i przystosowany do współpracy z przeglądarkami WWW. Pierwszy produkt dostępny ma być jeszcze w tym kwartale w cenie 35 USD. Drugi zapowiadany jest na II kw. br.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy ma się ukazać także pakiet cc:Mail Release 8, który obsługiwać będzie protokół POP3 i umożliwi odczytywanie poczty elektronicznej za pośrednictwem WWW. Serwer cc:Mail zawierać będzie bramkę SMTP/MIME, umożliwiającą poprawną wymianę poczty elektronicznej z Internetem.

Na konferencji Lotus ogłosił udostępnienie nowego serwera WWW o nazwie "Notes.Net" (http://www.notes.net). Umożliwia on programistom i użytkownikom z całego świata sprawdzenie najnowszych technologii i produktów Lotus Development, a także uzyskanie dostępu do szczegółowych informacji technicznych. Na serwerze tym dostępne są bezpłatnie pełne, testowe wersje oprogramowania klienta Notes 4.5 i serwera Domino 4.5.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200