Kancelarie prawne pod lupą GIODO

Bezpieczeństwo danych osobowych klientów kancelarii prawnych poddane zostanie szczegółowej kontroli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

We wrześniu 2015 roku doszło do poważnego wycieku danych klientów jednej z największych kancelarii adwokackich, którego źródłem był ponoć dostawca infrastruktury IT. Wkrótce po tym byliśmy świadkami skutecznego nacisku z jej strony: serwis Zaufana Trzecia Strona usunął artykuł na ten temat, natomiast Gazeta Prawna znacząco zmieniła treść swojego tekstu.

Ten skuteczny atak był sygnałem, że kancelarie prawne niestety nie podchodzą należycie do kwestii przetwarzania, przechowywania i ochrony danych osobowych, który to obowiązek wynika z ustawy o ochronie danych osobowych. To tym bardziej bulwersujące, ponieważ mamy tutaj do czynienia z branżą, która powinna świecić przykładem.

GIODO wkracza do gry

Na szczęście pomimo próby wyciszenia sprawy zainteresował się nią Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. W ogłoszonym niedawno planie na 2016 rok wśród sektorów szczególnie kontrolowanych umieścił kancelarie prawne (adwokackie, radcowskie, notarialne i patentowe), w których przyjrzy się "zabezpieczeniu danych osobowych klientów oraz przetwarzaniu danych osobowych na mocy powierzenia lub outsourcigu".