Kamienie milowe Compaqa

Compaq stawia na notebooki, rozproszoną komputeryzację i Internet.

Compaq stawia na notebooki, rozproszoną komputeryzację i Internet.

W przeddzień Innovative Forum'97, dorocznego spotkania przedstawicieli środków masowego przekazu z najważniejszymi klientami i partnerami Compaq Computer, firma przedstawiła plany na najbliższy rok. Głównym tegorocznym celem Compaqa jest odzyskanie wiodącej pozycji na rynku komputerów przenośnych oraz strategia "rozproszonej komputeryzacji" i tworzenia rozwiązań dla sieci Internet i intranet. Dotychczas na tym ostatnim rynku firma była niezbyt widoczna.

Pozycję Compaqa na rynku komputerów przenośnych ma umocnić nowa rodzina notebooków do zastosowań biznesowych - Armada 1500, których światowa premiera odbyła się 7 kwietnia w Houston. Nowe modele, wyposażone w twardy dysk, czytnik dyskietek, CD-ROM (10x), modem/faks 33,6 Kb/s oraz w pełni zintegrowany adapter AC, będą oferowane na rynku amerykańskim po konkurencyjnej cenie (od 2 tys. USD). Obecność adaptera w znacznym stopniu uprości łączenie się osób pracujących w terenie z sieciami korporacyjnymi. Nowa rodzina będzie standardowo wyposażona w Intelligent Manageability, narzędzie ułatwiające korzystanie z komputera w sieci oraz obniżające koszty jego użytkowania.

W zakresie rozproszonej komputeryzacji Compaq zaprezentował nową rodzinę wydajnych, łatwych w użyciu i relatywnie tanich kart sieciowych - Netelligent - w standardzie PCMCIA, umożliwiających łączenie się komputerów przenośnych (zarówno Compaqa, jak i innych producentów) z sieciami korporacyjnymi.

Compaq, uznając Internet za strategiczny obszar swoich zainteresowań, poinformował także o prowadzonych pracach nad stworzeniem nowej technologii o nazwie Compaq Acceleration Server (CAS), przyspieszającej dostęp do Internetu, oraz o opracowaniu nowego protokołu MSIX, umożliwiającego dostawcom usług internetowych prowadzenie precyzyjnych statystyk dotyczących świadczonych przez nich usług i dokładnego rozliczania się z klientami. Opracowany wspólnie z NetCentric Corporation protokół MSIX (Metered Services Information Exchange) oferuje natomiast wspólny dla wszystkich aplikacji internetowych interfejs, za pomocą którego można łatwo zasilić sieciowe systemy billingowe i zarządcze w informacje dotyczące wykorzystania aplikacji.

Technologia CAS, opracowana wspólnie z Integrated Computing Engine, opiera się na kombinacji szybkich serwerów, graficznej kompresji i wyspecjalizowanego oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200