Kablowa rewolucja

UPC ma zamiar oferować transmisję danych i głosu oraz dostęp do Internetu za pośrednictwem satelitarnej telewizji cyfrowej Wizja TV i Polskiej Telewizji Kablowej.

UPC ma zamiar oferować transmisję danych i głosu oraz dostęp do Internetu za pośrednictwem satelitarnej telewizji cyfrowej Wizja TV i Polskiej Telewizji Kablowej.

United Pan-European Communications (UPC), właściciel firmy @Entertainment, zamierza na początku przyszłego roku umożliwić abonentom Wizji TV i Polskiej Telewizji Kablowej korzystanie z usług telefonicznych, transmisji danych i dostępu do Internetu.

"Za pośrednictwem sieci telewizji kablowych użytkownik ma dostęp do transmisji danych z szybkością znacznie większą niż przy wykorzystaniu domowego modemu czy nawet stałego łącza o średniej przepustowości. O przydatności szerokopasmowych sieci światłowodowych stosowanych przez telewizję kablową do celów transmisji danych świadczy zainteresowanie nimi takich firm, jak AT&T czy Microsoft" - mówi Przemysław Schmyt, wiceprezes @Entertainment.

Usługi telefoniczne i internetowe świadczone przez UPC za pośrednictwem sieci telewizji kablowej są już dostępne w dużych miastach europejskich, m.in. Wiedniu i Amsterdamie. Dwukierunkowe sieci kablowe umożliwiają korzystanie z Internetu, poczty elektronicznej, organizację tele- i wideokonferencji. Przedstawiciele UPC nie potrafią jeszcze podać cen usług. "Prawdopodobnie będzie to jednolita opłata miesięczna, skalkulowana tak, aby była atrakcyjna dla przeciętnego użytkownika domowego. Przedstawimy ofertę zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i firm" - mówi Przemysław Schmyt.

Pierwszą telewizją kablową, która wprowadziła do oferty usługi internetowe, był warszawski Aster City. Opłata za podłączenie Internetu w sieci kablowej Aster City wynosi 488 zł, a abonament 80-100 zł.

Zdaniem wiceprezesa @Entertainment, sieć Wizji TV i PTK jest przygotowana do świadczenia usług transmisji danych w ok. 80%. Dla operatorów telewizji kablowych największym problemem jest uzyskanie koncesji ministra łączności na świadczenie usług transmisji danych. Do tej pory koncesję uzyskał tylko AsterCity. Na jej przyznanie oczekuje 27 operatorów.

"Dotychczasowe problemy z uzyskaniem koncesji były związane z interpretacją prawną. Należało stwierdzić, co właściwie jest jej przedmiotem" - mówią przedstawiciele wydziału zezwoleń i koncesji telekomunikacyjnych Ministerstwa Łączności. "Koncesje dla kolejnych operatorów telewizji kablowych powinny być przyznane w ciągu miesiąca" - zapewniają.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200