Jubileusz Wydawnictwa Naukowo-Technicznego

Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, jako jedno z nielicznych polskich wydawnictw na coraz bardziej konkurencyjnym rynku wydawniczym, może pochwalić się 45-letnią działalnością, choć są oczywiście jeszcze starsze.

Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, jako jedno z nielicznych polskich wydawnictw na coraz bardziej konkurencyjnym rynku wydawniczym, może pochwalić się 45-letnią działalnością, choć są oczywiście jeszcze starsze.

W ubiegłym, jubileuszowym roku, WNT wydał 130 tytułów, a wartość sprzedaży, w porównaniu z 1993 r., wzrosła o 50%. W 1995 r. WNT planuje wydać 140 tytułów. Będą to wznowienia, tłumaczenia i oryginalne prace polskich autorów, w tym wiele podręczników akademickich.

Za swój największy sukces w 1994 r. WNT uważa organizację I Krajowych Targów Książki Akademickiej, w której uczestniczyło ponad 50 wystawców.

Dużym osiągnięciem WNT było także wydanie 4 obszernych leksykonów, wymagających lat pracy wielu osób, a wśród nich "Ilustrowanego Leksykonu Technicznego" oraz kolejnego tomu Encyklopedii Techniki pt. "Podstawy Techniki".

W zakresie informatyki WNT znajduje się w czołówce na rynku wydawniczym. Obecnie w ofercie znajduje się ponad 70 tytułów. Najważniejszym wg WNT ubiegłorocznym wydarzeniem było wydanie serii książek poświęconych językowi C++, napisanych przez uznane na świecie autorytety w tej dziedzinie (S. B. Lippman "Podstawy języka C++", B. Stroustrup "Język C++", T. L. Hansen "C++. Zadania i odpowiedzi"). Nakład dwóch pierwszych pozycji został już wyczerpany i wydawnictwo planuje ich wznowienie.

Wśród ostatnio wydanych przez WNT książek o tematyce informatycznej warto wymienić: "Bazy danych nie tylko dla ludzi biznesu" W. Harrisa, pracę zbiorową "Grafika komputerowa" oraz "Windows for Workgroups" B. Nance. Godne uwagi jest także wydanie kolejnych słowników w wersjach komputerowych - naukowo-technicznego polsko-angielskiego i angielsko-polskiego (oba po 100 tys. haseł) oraz "Ilustrowanego leksykonu technicznego".

Dużą popularnością cieszy się także książka dla początkujących "Informatyka? Ależ to bardzo proste!" autorstwa T. Tadusiewicza i P. Chrząstowskiego. Wydanie tej pozycji było dużą odwagą ze strony wydawnictwa ze względu na zalew księgarni podobnymi publikacjami. Książka zdobyła jednak uznanie nie tylko początkujących, ale i specjalistów, którzy powiedzieli na jej temat m.in., że "...z urzekającą prostotą przedstawiono [w niej] najtrudniejsze nawet zagadnienia. Książkę czyta się łatwo i przyjemnie, a bezpośrednia forma zwracania się wprost do czytelnika dobrze służy poznaniu prezentowanych zagadnień i nawiązaniu bezpośredniego konktaktu z czytelnikiem".

Na szczególną rekomendację zasługuje, wydana w serii "Ludzie wielkiego biznesu", książka J. Wallace'a i J. Ericksona "Bill Gates i jego imperium Microsoft". Przedstawiono w niej karierę Gatesa od cudownego dziecka komputerowego do giganta oprogramowania. Zawarto w niej informacje: o jego młodzieńczych latach i o założeniu, jeszcze w szkole średniej, pierwszej firmy; o opracowaniu wraz z Paulem Allenem pierwszego w świecie języka programowania dla komputerów osobistych; o burzliwej dziesięcioletniej współpracy Microsoftu z IBM; o gwałtownym, wspaniałym rozwoju Microsoftu; rozwoju, który wywołał dochodzenie antymonopolowe ze strony Federalnej Komisji Handlu i który - zdaniem pewnych osób - zagraża obecnie całemu przemysłowi komputerowemu. Książka zawiera dziesiątki wywiadów z przyjaciółmi, współpracownikami i dawnymi podwładnymi Gatesa. Stwarza intrygujący portret błyskotliwego, ale i podstępnego przedsiębiorcy - człowieka uważanego za kujona, pracoholika, kogoś, kto jednak potrafi spędzić sobotni wieczór zarówno na oglądaniu na wideo trudnych wykładów z fizyki, jak i na tańcach w pobliskim klubie nocnym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200