Jednolita sieć POL-34

Polskie sieci metropolitarne coraz bardziej uniezależniają się od NASK-u. Dzięki własnemu łączu do USA, zapewne przejmą część klientów ze środowiska naukowego i akademickiego.

Polskie sieci metropolitarne coraz bardziej uniezależniają się od NASK-u. Dzięki własnemu łączu do USA, zapewne przejmą część klientów ze środowiska naukowego i akademickiego.

Do końca stycznia 1998 r. w punktach brzegowych połączeń sieci szkieletowej POL-34 z sieciami metropolitarnymi mają zacząć działać przełączniki szkieletowe ASX-1000 amerykańskiej firmy FORE Systems. "Nowe urządzenia pozwolą na ujednolicenie technicznej struktury sieci" - mówi Maciej Stroiński z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Dotychczas POL-34 funkcjonowała dzięki wykorzystaniu różnych heterogenicznych urządzeń, które w większości przypadków były wypożyczone od firm informatycznych, zainteresowanych rozwojem sieci. Zakup przełączników szkieletowych ma sfinansować Komitet Badań Naukowych za pośrednictwem budżetów poszczególnych sieci miejskich.

POL-34 jest siecią szkieletową, działająca w standardzie ATM (Asynchronous Transfer Mode). Łączy ona wybrane ośrodki naukowe w Polsce - za pośrednictwem sieci miejskich w Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie i Białymstoku. Do jej budowy wykorzystano łącza o przepustowości: 2, 34 i 155 MB/s, wynajmowane od komercyjnych operatorów telekomunikacyjnych Tel-Energo i Kolpaku - oferujących łącza cyfrowe. POL-34 jest połączona w Warszawie z internetową siecią szkieletową utrzymywaną przez NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową). "Negocjujemy obecnie warunki uruchomienia własnego łącza do Internetu w Stanach Zjednoczonych" - mówi Maciej Stroiński. Chociaż POL-34 jest zamknięta dla ruchu komercyjnego, jest postrzegana jako rozwiązanie konkurencyjne dla NASK-u, który w efekcie jej powstania traci znaczną część wpływów z obsługi środowiska naukowo-akademickiego (nr 27 Computerworld z 7 lipca 1997 r.).

Sieć POL-34 powstała w wyniku porozumienia zawartego w czerwcu ub.r., które zaakceptował Komitet Badań Naukowych. Jest to umowa otwarta, mogą więc do niej dołączać inne ośrodki akademickie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200