JavaStation - "ubogi" klient Suna

Sun Microsystems jest pierwszym dużym producentem, który wprowadził na rynek komputer sieciowy.

Sun Microsystems jest pierwszym dużym producentem, który wprowadził na rynek komputer sieciowy.

Sun Microsystems zaprezentował pod koniec października br. swój pierwszy komputer sieciowy, który ma być tanią alternatywą dla kosztownych w utrzymaniu komputerów PC. Polska premiera urządzenia odbędzie się prawdopodobnie 18 listopada br.

JavaStation, bo tak nazywa się nowy produkt, wyposażony jest w procesor SPARC i ma 4-8 MB pamięci RAM oraz opcjonalnie dysk twardy. Urządzenie kosztuje na rynku amerykańskim 500-1000 USD i dostarczane jest bez monitora i klawiatury.

JavaStation pracować będzie na bazie systemu operacyjnegoJavaOS, stworzonego przez SunSoft i ma umożliwiać podłączenie do sieci przesyłającej dane zgodnie z protokołem TCP/IP. Podstawowe oprogramowanie klienta sieciowego to przeglądarka HotJava, która zapewniać ma dostęp do stron WWW, baz danych oraz aplikacji wykorzystywanych w sieci korporacyjnej. To ostatnie zadanie realizowane będzie dzięki specjalnym programom dla JavaStation, pisanym w języku programowania Java. Wsparcie dla rozwiązania Suna ogłosiło już wielu producentów m.in. Insignia Solutions, Oracle, Corel, Applix oraz Sanga International. Źadna z aplikacji tych producentów nie będzie jednak dostępna wcześniej niż pod koniec br.

Pierwsze programy

Jedną z pierwszych aplikacji dla JavaStation będzie arkusz kalkulacyjny Formula One firmy Visual Components, wchodzącej w skład firmy Sybase. Formula One dostępny jest już w formie komponentu ActiveX dla przeglądarki Internet Explorer 3.0 oraz "wtyczki" (plug-in) dla Netscape Navigator 4.0. Pozwala on wykonywać ponad 130 funkcji matematycznych i jest w pełni kompatybilny z Excelem firmy Microsoft.

Użytkownicy, którzy wykorzystywać będą sieciowy komputer Suna w pracy biurowej zainteresowani mogą być też innym produktem - Corel Office, który pod koniec br. roku pracować będzie na JavaStation. Będzie to pierwszy pakiet aplikacji biurowych stworzony w całości w Javie.

Korporacyjny klient

JavaStation nie jest jednak urządzeniem przeznaczonym do pracy w środowisku biurowym, w którym zazwyczaj wykorzystuje się wiele różnych aplikacji jednocześnie. Komputer sieciowy Suna przeznaczony jest dla tych działów firm, które uruchamiają jedną aplikację w ciągu dnia i nie wymagają elastyczności, jaką oferują komputery PC. Według Ed Zandera, kierującego Sun Microsystems Computer, JavaStation znakomicie sprawdzać się będzie jako terminal systemu bazodanowego, pracując zarówno w centrali firmy, jak i na jej obrzeżach, np. w punktach sprzedaży różnych produktów.

Często wymienianą zaletą nie jest niska cena urządzenia, co podkreślano dotąd, ale niski koszt jego utrzymania. Według badań przeprowadzonych przez bank Wells Fargo, roczny koszt utrzymania PC wynosi w USA 10 tys. USD. Dzięki JavaStation może on być obniżony do 2 tys. USD. Jest to wynik znacznie uproszczonej administracji tych urządzeń. Aplikacje mogą być aktualizowane centralnie, przechowywane są one bowiem na serwerze, a nie w pamięci JavaStation.

Serwery dla Javy

Jednak JavaStation nie wystarczy, by obniżyć koszty i uruchamiać programy napisane w języku Java. Konieczne jest również zaplecze serwerowe, które świadczyłoby terminalom Suna wymagane usługi - do pracy urządzenia oraz realizacji łączności z aplikacjami pracującymi na serwerze potrzebne są aplikacji w Javie .

W tej dziedzinie Sun zamierza uczynić kilka kroków. Przede wszystkim opracowywane są nowe wersje systemu operacyjnego Solaris, który zapewniłby współpracę obecnie sprzedawanych serwerów Suna z JavaStation oraz pakietu Solstice zarządzającego pracą sieci, w której znajdują się komputery sieciowe.

Poza tym firma zamierza także wprowadzić na rynek nową rodzinę serwerów Netra Java Servers dedykowanych specjalnie do pracy z komputerami JavaStation. Niestety, jak na razie Sun nie podał konkretnych terminów realizacji swoich planów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200