JavaOne 2008: Java blisko ciebie

Za sprawą 6,5 mln deweloperów technologia Java stała się wszechobecna. Sun nie ustaje w poszukiwaniu jej nowych zastosowań.

Za sprawą 6,5 mln deweloperów technologia Java stała się wszechobecna. Sun nie ustaje w poszukiwaniu jej nowych zastosowań.

Czy ktokolwiek może dzisiaj powiedzieć, że nie ma z Javą nic wspólnego? Tak, o ile nie korzysta z Internetu, komputera, telefonu komórkowego, telewizji cyfrowej, chipowych kart bankomatowych lub jakichkolwiek innych produktów ocierających się o nowoczesną technologię. Po trzynastu latach od rynkowej premiery Java stała się wszechobecna, niczym koło. Zresztą podobnie jak koło, sama w sobie nie ma wielkiej wartości. Znaczenia nadają jej niezliczone możliwości zastosowań i ludzie, którzy używają jej świadomie lub nie. Mottem tegorocznej konferencji JavaOne był związek między Javą a użytkownikiem.

JavaFX: co dalej?

Podczas zeszłorocznej konferencji Sun poświęcił wiele miejsca promocji nowej technologii służącej do obsługi bogatych interfejsów graficznych, przedstawianej jako alternatywa dla popularnych Adobe Flash i Flex oraz Microsoft Silverlight. Jak dotąd, postępy we wprowadzaniu na rynek Java FX Script nie są oszałamiające. Obiecane narzędzia wprawdzie pojawiły się w formie wsparcia w Netbeans i Eclipse, ale nadal są ubogie. Współcześnie od środowiska programistycznego wymagamy nieco więcej niż kolorowania składni czy podglądu tworzonego interfejsu. Brakuje takich funkcjonalności jak dokumentacja API, podpowiedzi czy dokańczanie fraz. Jeszcze gorzej przedstawia się kwestia Java FX Mobile. Wygląda na to, że Sun porzuci pomysł dostarczania kompletnego stosu oprogramowania do zastosowań mobilnych. W zamian obiecuje wsparcie JavaFX Script w środowisku Java ME.

Odżyły więc kontrowersje, po co w ogóle Sun promuje nowy język skryptowy na platformie Java? Jest już ich wystarczająco wiele, a wiadomo że kolejny wymaga opracowania nowych narzędzi i pozyskania przychylności deweloperów. Czy nie lepiej byłoby postąpić tak, jak to zrobiła konkurencja - Microsoft w swoim Windows Presentation Foundation - wydzielając opis interfejsu do plików XAML. Nawet Google Android, choć wprowadza własną maszynę wirtualną niby-Javy, pozwala wykorzystać istniejące środowiska IDE w sposób bardzo produktywny.

Oczywiście, Java FX Script ma szereg zalet. Przede wszystkim przemawia za tym językiem duża swoboda i proste prototypowanie bez użycia specjalnych narzędzi. Sun niezmiennie jest przekonany do tej technologii i zapewnia, że niebawem będziemy stykać się z nią na każdym kroku. Efektowne interfejsy stworzone w Java FX mają być dostępne na urządzeniach mobilnych, komputerach, w telewizji cyfrowej, dyskach Blue-Ray w samochodach. Co więcej, Sun konsekwentnie lansuje hasło "write once run everywhere", co ma oznaczać, że te same aplikacje będą działać na różnych urządzeniach. Zdrowy rozsądek nakazuje ostrożność - inaczej powinna wyglądać aplikacja, z której korzystamy na laptopie, inaczej na 50-calowym telewizorze w rozdzielczości 1920x1080, a jeszcze inaczej na ekranie QVGA telefonu. Deweloperom zapewne wystarczy możliwość stworzenia aplikacji na różne platformy docelowe przy pomocy tego samego zestawu narzędzi.

W San Francisco ogłoszono plany rozwoju JavaFX. Jesienią br. pojawi się JavaFX Desktop zawierająca Java FX pracujące w środowisku Java SE wraz z kodekami multimedialnymi. Wydanie mobilnej wersji, która będzie używała Java ME, jest przewidziane na wiosnę 2009 r. Równolegle ukaże się JavaFX TV.

Ogłoszono także dostępność wersji "Java SE 6 update 10 preview", zwanej również Consumer Update. Zawiera ona wiele poprawek wydajnościowych i nowe wtyczki dla przeglądarek. Z tymi ostatnimi związana jest nowa, ciekawa funkcjonalność. Ponieważ maszyna wirtualna nie jest uruchamiana wewnątrz procesu przeglądarki, ale jako osobny proces, możliwe jest wyciągnięcie aplikacji JavaFX uruchomionej w przeglądarce poza jej okienko i korzystanie jak z samodzielnej aplikacji. Wyizolowana aplikacja zachowuje stan jaki miała w przeglądarce, możliwe jest również utworzenie na pulpicie skrótu do niej. Otwiera to nowe możliwości dla aplikacji desktopowych, choć oczywiście trudno przewidzieć, ilu użytkowników będzie potrafiło skorzystać z takiej funkcjonalności.

Komunikacja z aplikacją

Podczas JavaOne zaanonsowano projekt Insight. Ma on umożliwić instrumentację aplikacji Java FX, aby zapewnić obustronną komunikację z użytkownikiem. Dzięki temu będzie możliwe przesyłanie informacji zwrotnej od użytkowników np. opisującej sposób wykorzystania aplikacji, a także ułatwione osadzanie reklam. Wraz z projektem mają się pojawić narzędzia służące do przetwarzania zebranych danych. Po wprowadzeniu tej technologii możemy spodziewać się prawdziwej eksplozji kreatywnych zastosowań.

Zapewne jednak pojawią się wątpliwości, czy Insight nie zostanie wykorzystany do umieszczania oprogramowania szpiegującego w aplikacjach. Użytkownicy z pewnością czuliby się nieswojo mając świadomość, że są podglądani przez swój telewizor wykorzystujący Javę. Oficjalne stanowisko firmy jest jednoznaczne - Sun jest jedynie dostawcą technologii, a sposób jej wykorzystania zależy od twórców aplikacji. Projekt będzie otwarty, oprogramowanie będzie bezpłatne, a zebrane przy jego użyciu dane nie będą własnością Suna. Jest to rozsądne podejście, ale być może powinien zostać poczyniony bardziej radykalny krok w kierunku ochrony użytkowników przed niebezpieczeństwem szpiegowania.

Ciekawie zapowiada się także inny projekt - Hydrazine. Hydrazyna, od której wzięła się ta nazwa, jest związkiem chemicznym stosowanym m.in. jako paliwo rakietowe. Celem Hydrazine jest stworzenie platformy, która pozwoli kreatywnym umysłom wystrzeliwać ciekawe pomysły w Internet. Deweloperzy mają otrzymać kompletne rozwiązanie do tworzenia usług oparte na Java CAPS (Composite Application Platform Suite). Aplikacja miałaby być uruchamiana na infrastrukturze udostępnianej przez Suna. Pierwsze spojrzenie pozwala pozycjonować ten produkt razem z Google App Engine, Amazon EC2 i innymi tego typu usługami. To, co wyróżnia Hydrazine, to ukierunkowanie na SOA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200