Java w praktyce

Corel Office for Java to pierwszy pakiet biurowy wykorzystujący język Java.

Corel Office for Java to pierwszy pakiet biurowy wykorzystujący język Java.

Corel Corp. przygotowuje pakiet Office for Java - oprogramowanie dostępne obecnie w wersji alfa, które być może w przyszłości opanuje rynek komputerów PC. Po bliższym zapoznaniu się z tym pakietem, muszę powiedzieć, że zrobił on na mnie duże wrażenie. Aplikacja ta wykorzystuje język Java, który podbił sieć World Wide Web. O Javie mówią obecnie wszyscy, ale na razie jeszcze niewielu wykorzystuje ten język.

Może się podobać śmiała decyzja Corela, który uczynił pierwszy krok w nową erę przetwarzania danych. Sun Microsystems propaguje retoryczne powiedzenie - "Sieć jest komputerem" i wydaje się, że fakty je potwierdzają. Jeśli ktoś dysponuje silnym procesorem, pojemną pamięcią RAM i szybkim łączem sieciowym, będzie mógł uruchamiać na komputerze PC aplikacje, wykorzystując do tego przeglądarkę sieci Web lub maszynę wirtualną.

Niestety, wersja alfa Office for Java, która ma wejść na rynek w I kw. 1997 r., nie oferuje wielu zapowiadanych opcji - wchodzące w jej skład programy WordPerfect, Quattro Pro i Chart mają ograniczone możliwości. Corel zamierza wzbogacić pakiet o książkę adresową, kalendarz, graficzne aplikacje do budowania prezentacji, terminarz zadań i moduł do obsługi poczty elektronicznej.

Corel Office for Java wyznacza jednak kierunek, w którym powinni podążać inni producenci oprogramowania uruchamianego na komputerach PC. Zaletą tego rodzaju produktów jest wykorzystywanie przez nich dużej mocy obliczeniowej oferowanej przez dostępne obecnie komputery, przy zachowaniu scentralizowanego modelu zarządzania zasobami informatycznymi. Ponieważ wszystkie pliki, w tym aplikacje, rezydują na serwerze, użytkownik musi tylko uruchomić przeglądarkę, wybrać stronę, która oferuje konkretny program, i kliknąć na wskaźnik URL. Aplikacja będzie wtedy załadowana do pamięci komputera PC. Mocną stroną takiego rozwiązania jest to, że dowolny system operacyjny wspierający opcję Java Virtual Server może bezpośrednio uruchamiać kod odległej aplikacji.

Wiele systemów operacyjnych wspiera już język Java, wykorzystując przeglądarki, takie jak Netscape Navigator 3.0 lub Microsoft Internet Explorer 3.0. Są też systemy, np. OS/2 Warp 4, które pozwalają budować i uruchamiać aplikacje Java.

Office for Java zainstalowano na kilku komputerach, pracujących pod różnymi systemami operacyjnymi z uruchomioną wirtualną maszyną Java. Za każdym razem wykorzystywano standardową przeglądarkę, aby ocenić oprogramowanie w warunkach, w jakich będzie ono prawdopodobnie uruchamiane w większości firm. Zwrócono uwagę, jak zachowują się aplikacje uruchamiane pod Java Development Kit Virtual Machine na komputerach różnych platform.

Ponieważ wirtualna maszyna dysponuje funkcjami zwiększającymi bezpieczeństwo pracy (ochrona systemu użytkownika przed uszkodzeniem), po uruchomieniu - przy użyciu przeglądarki - pakietu Office for Java nie można zapisywać i odczytywać plików z lokalnego dysku twardego. Po wywołaniu opcji Java Console (Navigator) widać, że Security Exeption blokuje dostęp do zbiorów lokalnych i użytkownik może zapisywać pliki tylko na serwerze.

Office for Java uruchomiono na komputerze z Pentium 166 MHz przy użyciu przeglądarki Navigator Gold 3.0. Aplikacja pracowała bezbłędnie. Wprawdzie jej ładowanie trwało dość długo, ale później pracowała ona wydajnie. Corel twierdzi, że aplikację będzie można uruchamiać na komputerach z procesorem 486 SX 33 MHz. Wersja beta powinna więc pracować szybciej.

W celu sprawdzenia, jak szybko można osadzić w pliku tekstowym arkusz kalkulacyjny lub wykres, zaimportowano zewnętrzny obiekt - plik Quattro Pro. Wszystkie niezbędne pliki załadowano do pamięci komputera, a na ekranie monitora pojawił się nowy pasek z narzędziami do edycji. Nie trzeba było instalować lokalnie na komputerze żadnego pliku.

Dokumenty są przechowywane, tak jak w schowku OpenDoc, dzięki czemu można nimi łatwo manipulować przy użyciu metody przeciągnij i upuść. Obiekty są przy tym zgodne z architekturą CAF (Corel Application Framework - firmowa architektura opracowana przez Corela, zgodna z modelem Java Beans). CAF umożliwia współdzielenie plików przez wszystkie aplikacje Office for Java.

W celu sprawdzenia szybkości pracy, Office uruchomiono przy wykorzystaniu pakietu Just-In-Time Compiler (Symantec Corp.) pod systemem Windows 95. Okazało się, że aplikacja pracuje równie wydajnie, jak inne standardowe pakiety biurowe, choć nieco wolniej podczas zmiany okienek menu i pasków narzędziowych.

Po utworzeniu złożonego dokumentu składającego się z kilku kolejno zagnieżdżonych elementów, próba uruchomienia programu pod systemem Linux nie powiodła się. Przeglądarka Navigator zawiesiła się, odmawiając dalszej pracy. Trudno stwierdzić, co było przyczyną awarii - błędna praca aplikacji czy brak wsparcia ze strony systemu Linux. Kolejny test wykonano dla OS/2 Warp 4. Uruchamianie aplikacji odbywa się przy wykorzystaniu wbudowanego do systemu modułu obsługującego język Java. Niestety, okazało się, że każda próba otwarcia dokumentu powoduje zawieszenie się programu. Po przejściu na system Power Mac 8100 aplikacja zaczęła pracować poprawnie. Choć działała bardzo wolno, to bez problemu można było otwierać dokumenty i poddawać je modyfikacji.

Pod systemami Windows NT i Windows 95, wykorzystującymi przeglądarki Internet Explorer 3.01, aplikacja Corel Office for Java funkcjonowała w zasadzie poprawnie, ale wkrótce zaczęła pracować wolno.

Corel udostępnia wszystkim użytkownikom pakiet Corel Office for Java bezpłatnie pod adresemhttp://www.corel.com. Plik ma długość 5 MB i jeśli ktoś nie dysponuje szybkim łączem, to operacja ładowana aplikacji do komputera PC może trwać dość długo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200