Itanium 2 przyspiesza

Intel zwiększa wydajność aplikacji 32-bitowych uruchamianych na komputerach z Itanium 2.

Intel zwiększa wydajność aplikacji 32-bitowych uruchamianych na komputerach z Itanium 2.

Intel wspólnie z Microsoftem udostępnił oprogramowanie IA-32 EL (Execution Layer), które ma istotnie zwiększyć wydajność przetwarzania aplikacji 32-bitowych przez komputery wyposażone w 64-bitowe procesory Itanium 2.

Upośledzone 32 bity

IA-32 EL ma być włączone do zestawu poprawek SP1 dla Windows Server 2003, który ma się pojawić w drugiej połowie br., ale już obecnie oprogramowanie to można wykorzystać do aktualizacji systemów Windows Server 2003 Enterprise Edition, Windows Server 2003 Datacenter Edition lub Windows XP 64-bit. Edition. Pakiet IA-32 EL będzie wkrótce dostępny także dla systemu Linux - SuSE i Red Hat Linux.

Nowe oprogramowanie pozwala osiągać aplikacjom 32-bitowym 50-60% wydajności ich wersji 64-bitowych. Według Intela granicą możliwości jest ok. 70%. Mimo tych ulepszeń, przy uruchamianiu aplikacji 32-bitowych procesory Itanium 2 pozostają wciąż w tyle za układami Xeon pod względem wydajności.

Klienci, partnerzy i koszty

Intel przewidywał początkowo, że platforma Itanium 2 będzie wykorzystywana do uruchamiania głównie nowych aplikacji 64-bitowych. Nie docenił jednak faktu, że firmy decydujące się na zakup serwerów z Itanium 2 będą na nich chciały uruchamiać także starsze aplikacje. Intel zakładał, że ten segment potrzeb zaspokoją procesory Xeon. Nieoczekiwane wsparcie procesorów AMD Opteron przez producentów OEM, zwłaszcza IBM i Sun Microsystems, pokazało Intelowi, że klientom zależy jednak na łagodnej migracji do systemów 64-bitowych.

Zmiana strategii jest po części wynikiem tego, że sprzedaż systemów z procesorami z serii Itanium wciąż jest daleka od oczekiwań. W roku 2000 IDC prognozowało, że w 2004 r. wartość ich sprzedaży osiągnie poziom 28 mld USD. Od tamtego czasu firma systematycznie obniża prognozy - aktualnie zapowiada, że w 2007 r. obroty wyniosą tylko 7,5 mld USD.

Widząc słabą sprzedaż, Intel zamierza zasadniczo obniżyć ceny układów Itanium 2, tak aby do końca 2005 r. układy z serii Itanium stanowiły większość sprzedaży dla segmentu serwerowego, wypierając procesory Xeon. Ceny układów Itanium i Xeon powinny zrównać się mniej więcej w 2007 r.

Zmniejszenie ceny procesorów obniży koszty producentów serwerów, oni jednak także zainwestowali w platformę Itanium (płyty główne, testy oprogramowania itd.). Obniżki u Intela mogą więc nie przełożyć się, przynajmniej od razu, na spadek cen serwerów. Podstawową barierą w popularyzacji Itanium jest tak naprawdę niedostatek aplikacji.

IBM stawia na Xeon

Pomimo wysiłków Intela, IBM nie jest przekonany, że Itanium 2 jest gotowy na spotkanie z wymaganiami klientów. Firma ogłosiła już oficjalne plany, że w 2005 r. zaoferuje 64-procesorowe serwery xSeries wykorzystujące układy Xeon, a dokładnie ich wersję o kodowej nazwie Potomac, która zadebiutuje w drugiej połowie br. Podobnie jak obecne 16-procesorowe serwery x440 i 32-procesorowe x445, 64-procesorowe serwery będą wykorzystywać chipset Summit.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200