IntranetWare bez IPX-a

Novell skutecznie zmniejsza rolę protokołu IPX w systemie sieciowym IntranetWare.

Novell skutecznie zmniejsza rolę protokołu IPX w systemie sieciowym IntranetWare.

Na konferencji technicznej Brainshare Novell zamierza ogłosić plany dotyczące zmniejszenia roli protokołu sieciowego IPX w produktach firmy na rzecz TCP/IP. Novell przedstawi także szczegółową strategię migracji na sieci TCP/IP, co ma ułatwić zmianę konfiguracji całych sieci tym użytkownikom, którzy od dawna pracują na bazie protokołu IPX.

Dotychczas IPX był podstawowym protokołem komunikacyjnym sieciowych systemów operacyjnych NetWare i IntranetWare. Zaletą jego jest proste, w porównaniu z TCP/IP, zarządzanie. Natomiast TCP/IP jest podstawowym protokołem komunikacyjnym sieci WAN, w tym Internetu. Firma Novell, która dosyć późno rozpoczęła dostarczanie produktów wyposażonych w obsługę TCP/IP, zamierza stworzyć nową wersję oprogramowania IntranetWare, mogącą w całości pracować na bazie TCP/IP. Nie jest to zadanie łatwe i wielu użytkowników zastanawia się, na ile efektywne będzie oderwanie usług katalogowych, mechanizmów bezpieczeństwa sieci, a także usług plików i drukowania od protokołu IPX na rzecz TCP/IP.

Pełna obsługa TCP/IP

Zapowiadane zmiany to ostatni krok na drodze ku zrealizowaniu pełnej obsługi protokołu TCP/IP w systemach sieciowych Novella. Wraz z dostępną obecnie na rynku wersją IntranetWare klienci otrzymują bramkę NetWareIP, która umożliwia użytkownikom protokołu IPX komunikowanie się w ramach sieci Internet.

Kluczowym założeniem strategii pełnej migracji na TCP/IP jest umożliwienie prostego zarządzania sieciami TCP/IP, jak to ma miejsce w przypadku sieci bazujących na IPX. Novell będzie więc musiał zintegrować typowe usługi TCP/IP, takie jak serwery DHCP i DNS, z usługami katalogowymi NDS. Pozwoli to na prowadzenie lepszej kontroli nad kłopotliwymi adresami IP i złożonymi, przyporządkowanymi do nich nazwami komputerów.

Chociaż IntranetWare posiada już serwery DHCP i DNS, to synchronizacja danych między tymi usługami a usługami katalogowymi musi być dokonywana ręcznie. Nowa wersja produktu, która pojawi się ma na rynku w połowie tego roku, zapewni wyższy poziom integracji z NDS i to właśnie NDS odpowiedzialny będzie za replikowanie informacji o konfiguracji serwerów DNS i DHCP z innymi serwerami IntranetWare w sieci rozległej.

Ponadto system zabezpieczeń IntranetWare ma być również wzbogacony o obsługę nowych internetowych standardów zabezpieczeń, m.in. Secure Sockets Layer.

Obsługa TCP/IP dostępna ma być jako jedna z opcji instalacyjnych. Użytkownik, instalując serwer, musi zdecydować, czy chce mieć tylko obsługę protokołu IPX, jednoczesną obsługę IPX i TCP/IP, czy tylko TCP/IP. Obecnie ostatni z wariantów jest niemożliwy do realizacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200