Internet w paczkach

Operatorzy sieci telefonii cyfrowej oferują coraz więcej usług transmisji danych.

Operatorzy sieci telefonii cyfrowej oferują coraz więcej usług transmisji danych.

Podstawowymi usługami związanymi z transmisją danych, oferowanymi przez operatorów sieci telefonii cyfrowej, są dostęp do Internetu za pośrednictwem specjalnego numeru i możliwość otrzymywania poczty elektronicznej w postaci komunikatów SMS. Zazwyczaj dostęp do konta jest możliwy za pomocą klawiatury aparatu telefonicznego, interfejsu WWW lub zwykłego programu pocztowego.

"Zaoferowanie tych usług to kwestia odpowiedniego skonfigurowania i połączenia SMS Center, serwera kont pocztowych oraz serwera dostępowego do Internetu" - mówi Wojciech Godlewski z Polskiej Telefonii Cyfrowej, od połowy czerwca br. oferującej usługę Eranet.

Ograniczeni do 160 znaków

Z usług internetowych, oferowanych przez operatorów sieci komórkowych, nadal korzysta niewielu użytkowników. Częściowo jest to skutek niskiej w Polsce "kultury internetowej" (analitycy szacują odsetek użytkowników Internetu na 2-6%). Oprócz dotychczasowej bariery technologicznej, jaką jest przepustowość 9,6 Kb/s, występują także bariery wynikające ze słabej infrastruktury telekomunikacyjnej łączy naziemnych. Problemem są także ograniczenia związane z liczbą znaków przesyłanych w jednej wiadomości SMS (160 znaków), co często oznacza przesłanie pojedynczego listu w kilku częściach, oraz zablokowanie aparatu z powodu zbyt długiej wiadomości.

Próbę przełamania bariery technologicznej podjął Polkomtel (operator sieci Plus GSM), decydując się na wdrożenie technologii GPRS (General Packet Radio Service), zwiększającej szybkość transmisji danych w sieciach GSM. Dostawcą rozwiązania jest Nokia. "Nigdzie na świecie nie ma jeszcze komercyjnie działającego rozwiązania GPRS. Nie mamy więc możliwości skorzystania ze sprawdzonych wzorców" - mówi Grzegorz Kowalski, kierownik działu nowych technologii i usług w Polkomtel SA. Zdaniem specjalistów, jest to związane m.in. z problemem określenia modelu opłat za przesyłane w ten sposób dane.

Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era GSM, także rozważa możliwość wdrożenia systemu GPRS. Ofertę taką otrzymała od swojego dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego - Ericssona.

Dziesięć razy szybciej

W zwykłych sieciach GSM łączność jest nawiązywana poprzez zestawienie (komutację) kanałów. Technologia GPRS pozwala na transmisję pakietową, co oznacza możliwość skorzystania z jednego kanału przez wielu użytkowników i optymalizację wykorzystania zasobów radiowych. Technologia pakietowa w takiej postaci nie jest przydatna do transmisji głosu, ale doskonale sprawdza się przy przesyłaniu danych, mniej wrażliwych na zmienną szybkość transmisji. GPRS umożliwia zwiększenie prędkości transmisji nawet do 100 Kb/s, a więc dziesięciokrotnie szybciej niż w zwykłych sieciach GSM (9,6 Kb/s).

Na razie nie ma również telefonów umożliwiających wykorzystanie technologii GPRS. Rozpoczęcie ich produkcji zapowiada Nokia, a za nią prawdopodobnie wszyscy więksi producenci telefonów komórkowych.

W pierwszej fazie projektu w Pol-komtelu Nokia dostarczy symulatory terminali oraz odpowiedni sprzęt i oprogramowanie dla stacji bazowych i części naziemnej sieci. Na symulatorach będą testowane nowo tworzone aplikacje, stanowiące bazę dla nowych usług internetowych, które Polkomtel zaoferuje prawdopodobnie w 2000 r.

"Sądzimy, że usługi oparte na systemie GPRS spotkają się z dużym zainteresowaniem. Będą przeznaczone nie tylko dla biznesmenów, którzy w ten sposób mogą uzyskać szybki i zadowalający jakościowo dostęp do Internetu, ale również na rynek masowy, umożliwiając użytkownikom np. zarządzanie środkami na swoim koncie za pośrednictwem aparatu telefonicznego z dużym wyświetlaczem dotykowym i prostym, intuicyjnym interfejsem" - mówi Grzegorz Kowalski.

Era bezprzewodowej komunikacji

Przedstawiciele operatorów telefonii cyfrowej są zgodni, że usługi dostępu do Internetu i transmisji danych nie są jedynie dodatkiem o marginalnym znaczeniu wobec podstawowej usługi - transmisji głosu, ale kierunkiem, w jakim podąża łączność bezprzewodowa. Szczególne nadzieje budzi jednak nie możliwość przeglądania stron WWW, ale przesyłania danych i wiadomości przez pracowników i klientów jednej firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200