Intel zapowiada nowe energooszczędne procesory

Na konferencji IDF dyrektor Intela odpowiedzialny za produkty ogłosił wprowadzenie w przyszłym roku na rynek czwartej generacji procesorów linii Intel Core oraz nowej linii energooszczędnych procesorów, które pozwolą budować komputery przenośne (ultrabooki, komputery konwertowalne i tablety) kolejnej generacji.

Procesory Intel Core czwartej generacji będą oparte mikroarchitekturze Haswell. Intel twierdzi, że udało mu się ograniczyć w nich jałowy pobór energii - ponad 20-krotnie w porównaniu z drugą generacją procesorów - przy zachowaniu wysokiej wydajności. Wprowadzenie procesorów Intel Core czwartej generacji, produkowanych przy użyciu technologii 22 nanometrów, oznacza dla użytkowników także możliwość korzystania z grafiki Intel HD, nowych instrukcji do szyfrowania i obliczeń, nowych zabezpieczeń sprzętowych oraz nowych planów zasilania.

Firma poinformowała również, że pracuje nad nową linią układów o jeszcze niższym poborze energii (ok. 10 W), opartej na tej samej mikroarchitekturze, które mają się pojawić się na rynku także w 2013 r. Zapowiadane produkty są efektem wysiłków Intela w obniżaniu zużycia energii pobieranej przez komputery przenośne.

Zobacz również:

Podczas IDF Intel zapowiedział też, że udostępni w czwartym kwartale br. wersję beta pakietu Intel Perceptual Computing Software Development Kit (SDK). Pozwoli on producentom sprzętu i oprogramowania wykorzystywać rozpoznawanie gestów, twarzy i mowy oraz rzeczywistość rozszerzoną (łączącą świat rzeczywisty z generowanym komputerowo) w istniejących i przyszłych systemach Ultrabook oraz komputerach PC opartych na procesorze Intel Core.

Firma pokazała na konferencji system z oprogramowaniem Nuance Dragon Assistant Beta, wykorzystującym technologię rozpoznawania gestów i mowy (produkt opracowany wspólnie przez firmy Intel i Nuance), zoptymalizowany pod kątem procesorów Intel Core. Wiadomo już, że pierwszym ultrabookiem zawierającym oprogramowanie Dragon Assistant będzie Dell XPS1.