Intel szykuje ofensywę

Spadek udziałów w rynku komputerów PC i serwerów x86 na rzecz AMD zmusza Intela do przyspieszenia innowacji.

Spadek udziałów w rynku komputerów PC i serwerów x86 na rzecz AMD zmusza Intela do przyspieszenia innowacji.

Marcowa konferencja Intel Developer Forum w San Francisco nie obfitowała w spektakularne zapowiedzi nowych produktów, ale to cisza przed burzą. Intel w ekspresowym tempie przygotowuje się do transformacji swoich architektur mikroprocesorowych, które mają zahamować spadek jego udziałów w rynku. W ciągu ostatniego roku Intel stracił praktycznie we wszystkich segmentach rynku, głównie na rzecz AMD, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Intel zaprezentował swoje plany wprowadzenia nowych procesorów i platform dla komputerów biurowych, domowych, notebooków, a przede wszystkim serwerów. Główne kierunki rozwoju technologii to oczywiście zmniejszenie poboru mocy oraz zwiększenie wydajności przy wykorzystaniu konstrukcji zawierających wiele rdzeni CPU.

Choć Intel wciąż zdecydowanie dominuje na rynku mikroprocesorowym, jego główny konkurent AMD osiągnął ostatnio sukcesy, których nie da się zlekceważyć. Według Gartnera, w ostatnim kwartale 2005 AMD uzyskało 13-proc. udział w całym rynku procesorów x86, podczas gdy rok wcześniej było to zaledwie 5%. Jednocześnie układy AMD Opteron trafiły do oferty największych producentów (m.in. HP, IBM, Sun) i firma ta zaczęła być liczącym się dostawcą mikroprocesorów dla serwerów, a więc segmentu jeszcze niedawno prawie całkowicie zdominowanego przez Intela.

Głównym zadaniem Intela jest obecnie zahamowanie strat w udziałach rynkowych, które przyczyniają się do erozji jego reputacji, co firma odczuwa być może silniej niż zmniejszoną sprzedaż. Konferencja IDF była, jak się wydaje, podporządkowana właśnie temu celowi. Intel zaprezentował na niej nowe architektury mikroprocesorów, które będą wprowadzane w tym i przyszłym roku. Plany Intela są ambitne, ale całkiem realne, w każdym razie firmie udało się przekonać część analityków, że pod koniec roku to do niej będzie należeć palma pierwszeństwa w dziedzinie wydajności.

Intel szykuje ofensywę

Zapowiadane zmiany w parametrach procesorów Intela

Tak zwana Next Generation Micro-Architecture jest oparta na konstrukcji wykorzystanej w układach Pentium M i oznacza odejście od technologii NetBurst wprowadzonej w 2001 r. wraz z układami Pentium 4. Według zapewnień Intela ma to umożliwić zmniejszenie średniego poboru mocy procesorów z obecnych 130 W do 80 W. Intel musi jednak brać poprawkę na to, że AMD nie siedzi z założonymi rękami i przygotowuje kolejne nowości.

Liczy się platforma

Procesory Merom (notebooki), Conroe (komputery PC) i Woodcrest (serwery) będą elementami platform obejmujących oprócz nich także dedykowane chipsety. Platformy Bensley i Caneland (serwery), Glidewell (stacje robocze), Bridge Creek (komputery domowe), Averill (komputery dla biznesu) - wszystkie one mają istotnie zwiększyć wydajność, a jednocześnie zmniejszyć pobór mocy i nowych systemów komputerowych. Wszystkie nowe platformy Intela mają być wytwarzane w procesie 65-nanometrowym, a procesory w procesie 45-nanometrowym (pod koniec roku).

Obecnie w typowym serwerze x86 procesory Xeon zużywają 48% jego całkowitej mocy. Nowe układy Woodcrest wytwarzane w technologii 65-nanometrowej spowodują spadek udziału procesorów w poborze mocy do 33%. Prosty wniosek: zmniejszenie poboru mocy będzie bardziej zależało od ulepszenia układów towarzyszących i architektury systemu niż od samych procesorów. Dlatego już pod koniec marca br. Intel zamierza wprowadzić układy Dempsey i platformę Bensley, których parametry zostały ulepszone przede wszystkim pod kątem zwiększenia wydajności w stosunku do poboru energii. Według zapewnień Intela, platforma ta umożliwi zmniejszenie zużycia energii o 35% przy wydajności większej o 80%.

Bensley szybko jednak doczeka się kolejnych wersji. W III kwartale br. mają się pojawić nowe procesory Woodcrest, a na początku 2007 r. platforma Bensley zostanie wzbogacona o 4-rdzeniowe układy Clovertown. Procesory te mają wykorzystywać te same gniazda co Woodcrest, co ułatwi i przyspieszy wprowadzenie na rynek nowej generacji sprzętu. Natomiast już obecnie Intel wprowadza dwurdzeniowe procesory Sossaman o szczególnie niskim poborze mocy, przeznaczone do instalacji w serwerach kasetowych, pamięciach masowych lub urządzeniach sieciowych. Z kolei Glidewell, nowa platforma dla stacji roboczych, wykorzystująca procesory Woodcrest, a później Clovertown, ma się pojawić na rynku już w II kwartale br.

Jeśli chodzi o komputery PC, to w drugiej połowie 2006 r. Intel zamierza wprowadzić nowe platformy Bridge Creek (Digital Home Platform - dla komputerów domowych) i Averill (Digital Office Platform - komputery biurowe) z procesorami Conroe. Elementem Averill mają być chipsety Broadwater wyposażone w mechanizmy bezpieczeństwa oraz funkcje umożliwiające wirtualizację i zdalne zarządzanie systemem AMT (Active Management Technology).

Nowe pomysły

Podczas IDF Intel zademonstrował prototypowe systemy PC z dwurdzeniowymi procesorami Conroe, które zapewniają 40-proc. redukcję zużycia energii przy jednoczesnym wzroście wydajności również o 40%. Platforma Averill ma wykorzystywać chipsety Broadwater dostarczające istotnie nowych funkcjonalności. Będzie to przede wszystkim sprzętowe wsparcie dla technologii VT (Intel Virtualization Technology) i drugiej generacji AMT - funkcji umożliwiających zdalne zarządzanie i konfigurowanie systemu.

Nowa wersja AMT ma zostać wyposażona m.in. w funkcję Circuit Breaker - mechanizm pozwalający na automatyczną izolację komputera zainfekowanego przez niektóre rodzaje wirusów i zahamowanie w ten sposób ich rozprzestrzeniania się w sieci. Natomiast kolejna generacja Intel VT przeznaczona dla serwerów klasy korporacyjnej jest wyposażona w funkcje VT-d (Virtualization for Directed I/O), pozwalającą wygodnie przydzielać urządzenia serwera fizycznego do działających w jego środowisku maszyn wirtualnych. Intel opublikował już specyfikację tej technologii i uzyskał wsparcie dla niej ze strony Microsoft i VMware. Obie te firmy zapowiadają wprowadzenie w przyszłym roku oprogramowania obsługującego udostępniane przez VT mechanizmy wirtualizacji systemu.

Intel VT będzie m.in. obsługiwana przez Windows Virtual Server 2005 R2 Service Pack 1. Użytkownicy, którzy wymagają szczególnie wysokiej wydajności komputerów PC, powinni zaczekać do pierwszego kwartału 2007 r., gdy na rynku pojawią się 4-rdzeniowe procesory Kentsfield.

Mobilny WiMAX + Wi-Fi

W drugiej połowie tego roku Intel wprowadzi na rynek karty PC Card z interfejsem WiMAX w wersji mobilnej (IEEE 802.16e). Na IDF zaprezentowano ich prototypy, które umożliwiły odbiór na notebooku wideo z kamery zainstalowanej na poruszającym się skuterze przy przepustowości sięgającej 2 Mb/s. Oprócz tego Intel przedstawił prototypy chipsetów, obsługujących zarówno standardy WiMAX, jak i Wi-Fi. Układy te mają umożliwiać odbiór sygnałów w różnych pasmach częstotliwości 2,3-2,5 GHz, 3,5 GHz i 5 GHz. Przedstawiciele Intela zapowiadają, że za ok. 3 lata standardem będą uniwersalne chipsety obsługujące wszystkie popularne technologie łączności bezprzewodowej.

UDI zamiast VGA

Intel i Apple zaprezentowały na IDF nowej generacji interfejsy audio/wideo o nazwie UDI, które mają m.in. zastąpić powszechne obecnie złącza VGA. Cyfrowe złącza umożliwiające transmisję sygnałów wideo i audio o wysokiej jakości, takie jak zgodne ze sobą DVI (Digital Video Interface) i HDMI (High-Definition Multimedia Interface), zyskują popularność powoli, ponieważ ich implementacja jest zbyt kosztowna dla segmentu tanich komputerów. UDI ma to zmienić - złącza UDI mają być tanie, a jednocześnie zgodne z HDMI.

Podstawowe cechy nowej architektury Intel Core Microachitecture
  • Intel Wide Dynamic Execution - mechanizm umożliwiający jednostkom CPU jednoczesne wykonywanie do 4 pełnych instrukcji w jednym cyklu zegara przy wykorzystaniu 14-stopniowej kolejki.

  • Intel Intelligent Power Capability - funkcja niezależnego zarządzania poborem mocy przez indywidualne elementy logiczne procesora.

  • Intel Advanced Smart Cache - współdzielona pamięć podręczna L2, umożliwiająca elastyczne przydzielanie jej pojemności zależnie od bieżących wymagań jednostek CPU.

  • Intel Smart Memory Access - mechanizm optymalizujący wykorzystanie przepustowości podsystemu pamięci.

  • Intel Advanced Digital Media Boost - modyfikacja 128-bitowych instrukcji SSE, SSE2 i SSE3, pozwalająca na wykonywanie kilku w jednym cyklu zegara. W praktyce umożliwia to dwukrotne zwiększenie szybkości wykonywania operacji przetwarzania danych multimedialnych.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200