Intel na dużym ekranie

Spektakularnej, w dosłownym tego słowa znaczeniu, porażki w starciu z tzw. architekturą intelowską ostatnio doznał obóz RISC/Unix. Pixar Animation Studio - firma, która zrealizowała takie hity kinowe, jak Monsters Inc. czy Toy Story - przedstawiła plany odświeżenia farmy serwerów.

Spektakularnej, w dosłownym tego słowa znaczeniu, porażki w starciu z tzw. architekturą intelowską ostatnio doznał obóz RISC/Unix. Pixar Animation Studio - firma, która zrealizowała takie hity kinowe, jak Monsters Inc. czy Toy Story - przedstawiła plany odświeżenia farmy serwerów.

Miejsce wysłużonych komputerów Sun Microsystems, na których renderowano najsłynniejsze filmy Pixara, zajmą serwery typu blade wyprodukowane przez firmę RackSaver. W ośmiu komputerach RackSaver zostaną zamontowane 1024 układy Intel Xeon 2,8 GHz. Solarisa zastąpi Linux (w tym celu było konieczne przeniesienie na nową platformę oprogramowania Renderman stworzonego na potrzeby Pixar). Nowego sprzętu studio użyje już do opracowania filmu The Incredibles, którego premierę kinową zaplanowano na 2004 r.

Pixar to nie jedyna firma z branży filmowej, która zrezygnowała ze stosowania RISC. Serwery x86, działające pod Linuxem, zastąpiły stacje robocze Silicon Graphics z systemem Irix w innym słynnym studiu filmowym - Industrial Light and Magic (ILM). Na biurkach grafików, którzy przygotowywali m.in. efekty specjalne do filmów z serii Gwiezdne Wojny, stanęły komputery Dell Computer z Linuxem.

Podobnie jak Pixar, ILM zmienił także system renderujący, tyle że w tym przypadku procesory RISC zastąpiono układami AMD. Linuxa na platformie x86 wykorzystują też wielkie wytwórnie DreamWorks i Sony Pictures Imageworks. O rezygnowaniu przez przemysł filmowy z architektury RISC na rzecz Intela nie decydują koszty, ale raczej coraz mniejsza różnica w wydajności platform.

Także w Polsce filmy animowane powstają na serwerach z procesorami Intela. W ten sposób nakręcono - nominowany przez Amerykańską Akademię Filmową do Oscara - film Tomka Bagińskiego Katedra. Jego producentem jest firma Platige Image. Na film składa się łącznie 9800 klatek. Każda z nich powstawała w wyniku obliczeń wykonywanych przez komputery z procesorami Intel Pentium.

Platige Image i Intel Technology Poland budują obecnie - przeznaczony do obróbki cyfrowych efektów specjalnych i filmów - system komputerowy oparty na 20 procesorach Intel Xeon. Urządzenie ma być gotowe jeszcze w lutym br.

O nasilającym się trendzie zastępowania serwerów z procesorami RISC komputerami z układami Intela świadczy również opisywany w tym numerze Computerworld (str. 21) projekt w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Superkomputery z Pentium

W 2002 r. - po raz pierwszy w historii TOP 500 - w pierwszej 10. znalazły się superkomputery stworzone z wykorzystaniem klastra serwerów PC. W Polsce jeden z największych tego typu superkomputerów działa w centrum obliczeniowym Trójmiejskich Akademickich Sieci Komputerowych.

  • W Lawrence Livermore National Laboratory w USA (5. miejsce na TOP 500) zainstalowano klaster serwerów linuxowych wyposażony łącznie w 2304 procesory Xeon 2,4 GHz. Jego moc obliczeniowa wynosi 5694 Gflopów.

  • W Forecast Systems Laboratory NOAA w USA działa superkomputer, na który składają się serwery z 1536 procesorami Intel Xeon 2,2 GHz. Jego moc wynosi 3337 Gflopów.

  • Superkomputer zainstalowany w centrum obliczeniowym Trójmiejskich Akademickich Sieci Komputerowych składa się z 32 komputerów, każdy z czterema procesorami Intel Xeon 700 MHz. Jego moc wynosi 100-150 Gflopów.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200