Intel a przetwarzanie równoległe

W ciągu miesiąca Intel kupił dwie firmy specjalizujące się w systemach optymalizacji oprogramowania pod kątem możliwości procesorów wielordzeniowych.

W sierpniu spółka przejęła amerykańską firmę programistyczną RapidMind. Transakcja ta ma pozwolić na rozbudowę kompetencji koncernu w zakresie tworzenia oprogramowania i jego optymalizacji pod kątem procesorów wielordzeniowych. RapidMind zatrudnia niemal 50 osób, a w ofercie ma m.in. rozwiązania umożliwiające poprawę wydajności oprogramowania na platformach sprzętowych Intel i AMD, a także aplikacje dedykowane układom graficznym. Algorytmy RapidMind mają być zintegrowane z narzędziami programistycznymi dla platformy sprzętowej Intela, m.in. z kompilatorami i aplikacjami pośredniczącymi. Informacje na temat sposobu wykorzystania rozwiązań RapidMind w oprogramowaniu Intela mają zostać opublikowane pod koniec br. Według zapowiedzi przedstawicieli koncernu, do Intela przejdą przede wszystkim programiści RapidMind. Wartości transakcji nie podano.

Miesiąc wcześniej poinformowano o nabyciu Cilk Arts, firmy również wyspecjalizowanej w rozwiązaniach umożliwiających optymalizację przetwarzania pod kątem możliwości obliczeniowych układów wielordzeniowych. Szczegółowe warunki transakcji nie zostały ujawnione. Warto dodać, że w czerwcu br. Intel kupił firmę Wind River. Wartość tej transakcji oszacowano na ok. 900 mln USD. Oprogramowanie Wind River ma przyczynić się do umocnienia pozycji koncernu na rynku rozwiązań mobilnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200