Instalacja Windows 95

Windows 95 jest obiecującym systemem operacyjnym, jednak póki co nie należy zbyt bezkrytycznie ufać w jego uniwersalność. Aby wyeliminować ryzyko i uniknąć ewentualnych problemów związanych z przejściem na nowy system można pokusić się o instalację Windows 95 w oddzielnym niż Windows 3.1 katalogu - na potrzeby obu środowisk potrzeba niestety ok. 100 MB pojemności dysku stałego.

Windows 95 jest obiecującym systemem operacyjnym, jednak póki co nie należy zbyt bezkrytycznie ufać w jego

uniwersalność. Aby wyeliminować ryzyko i uniknąć ewentualnych problemów związanych z przejściem na nowy

system można pokusić się o instalację Windows 95 w oddzielnym niż Windows 3.1 katalogu - na potrzeby obu

środowisk potrzeba niestety ok. 100 MB pojemności dysku stałego.

Podana niżej metoda postępowania ocali w trakcie instalacji przed nadpisaniem na nowo plików Windows 3.1 przez pliki Windows 95 o tych samych nazwach. Dzięki temu zostaje zachowany system Windows 3.1 i możliwe jest uruchamianie wypróbowanych, 16-bitowych aplikacji w sprawdzonym środowisku. Oddzielne katalogi obu wersji Windows pozwalają na wybór Windows 95 lub Windows 3.1 podczas uruchamiania komputera (korzystając z klawisza F8).

Przy podjęciu decyzji o instalacji Windows 95 w oddzielnym katalogu warto wiedzieć, że gdy z jakichś innych powodów instalacja taka nie powiedzie się, to będziemy musieli "ręcznie" pozbywać się zapisanych na dysku plików

systemowych - a nie są one umieszczane wyłącznie w jednym katalogu.

Gdybyśmy z kolei w czasie instalacji jako miejsce docelowe dla nowego systemu wybrali dotychczasowy katalog Windows 3.1, to program instalujący (Wizard) zapyta się, czy chcemy uchronić przed nadpisaniem dawne pliki systemowe. Pozytywna odpowiedź spowoduje, że Wizard zapisze na boku ok. 6 MB plików DOS i Windows, co w razie niepowodzenia instalacji pozwoli na łatwe pozbycie się nowych plików systemowych z dysku i dalszą reinstalację Windows 3.1.

Warto najpierw przemyśleć całą strategię instalacji Windows 95 niż zbyt pospiesznie zmieniać system operacyjny ryzykując utratę dotychczasowych zasobów.

Wiosenne porządki (dla zaawansowanych)

Instalacja nowej wersji systemu operacyjnego może być zawsze okazją do zrobienia wiosennych porządków na dysku twardym - i to bez względu na porę roku. W tym celu, na samym początku trzeba sporządzić kopię bezpieczeństwa zawartości dysku twardego (co dla większych dysków wymaga napędu taśmowego).

Następnie, korzystając z poleceń FDISK i FORMAT/S, można wyeliminować defekty, jakie mogły w czasie dotychczasowej eksploatacji powstać na dysku twardym. Tak przygotowany komputer należy restartować, a następnie załadować na dysk system Windows 95 korzystając z dyskietek instalacyjnych.

Kiedy Windows 95 jest już zainstalowane można, przez ponowną reinstalację systemu z dysku CD-ROM, dołożyć jeszcze pliki sterowników, klipów czy aplikacji. W dalszej kolejności należy sprawdzić poprawność zapisanej na dysku informacji korzystając z programów SCANDISK i DEFRAG, a następnie dopisać z kopii bezpieczeństwa "stare" programy DOS, Windows i inne dane.

Zapis menu w StartMenu

Jeżeli ktoś zdecyduje się na instalację Windows 95, korzystając z katalogu dotychczas używanego przez pliki

Windows 3.1, to "stare" grupy aplikacji dla Windows 3.1 przekształcą się w "nowe" pozycje StartMenu.

W niektórych przypadkach może to dotyczyć kilkudziesięciu lub więcej pozycji menu, co wcale nie ułatwia życia przy

dalszej obsłudze StartMenu. Aby tego uniknąć można przed instalacją Windows 95 dokonać przeglądu grup aplikacji

Windows 3.1 - niektóre można połączyć w jedną większą grupę, inne, niepotrzebne można wyeliminować (łącznie z plikami towarzyszącymi jak *.dll, *.ini itp.).

Usunięcie jednej z pozycji StartMenu już po instalacji Windows 95 jest także możliwe. Aby to uzyskać należy

nacisnąć prawy klawisz myszy na pasku TaskBar (występuje zwykle na dole ekranu), a następnie po pojawieniu się

kontekstowego menu należy wybrać jego pozycję Properties. Pojawi się wówczas przycisk StartMenu Programs, który po uaktywnieniu prezentuje listę folderów i plików. Za pomocą przycisku Remove można się pozbyć niepotrzebnych grup plików występujących w StartMenu. Same pliki nie są wymazywane - kasowane są jedynie lokalne dojścia (shortcuts) do tych programów.

Pliki na zapas

Windows 95, zależnie od wybranego scenariusza instalacji, zajmuje 25-50 MB na dysku. Stąd też użytkownicy Windows 95, którzy jeszcze nie dysponują dyskami o pojemności ok. 1 GB, muszą się liczyć z każdym dodatkowym kilobajtem. Tymczasem w trakcie instalacji systemu w tym samym katalogu, co Windows 3.1 wiele nowych plików systemowych Windows 95 zastępuje dawne pliki Windows 3.1 i w katalogu zostaje kilka zbędnych programów, zdublowanych przez swoje nowe odpowiedniki.

Takim programem jest TERMINAL.EXE, zastąpiony przez znacznie mocniejszą aplikację HyperTerminal. To samo dotyczy oprogramowania zarządzającego pocztą elektroniczną i faksami - programów MSMAIL.EXE, FAXMGR.EXE oraz FAXVIEW.EXE. Każdemu z wymienionych programów odpowiadają pliki z zapisem podpowiedzi (TERMINAL.HLP, MSMAIL.HLP, MSFAX.HLP). Zbędne są także 16-bitowe pliki, które odpowiadały za pracę File Managera (WINFILE.EXE oraz PROGMAN.EXE i współpracujące z nimi WINFILE.HLP i PROGMAN.HLP).

Scenariusze instalacji

Microsoft przewidział cztery scenariusze instalacji Windows 95 - dotyczą one konfiguracji Typowej, Dla Urządzeń Przenośnych, Minimalnej i Szczegółowo Ustalanej (Typical, Portable, Compact, Custom). Poniżej podajemy ogólne i ważniejsze różnice jakie towarzyszą trzem pierwszym scenariuszom. Instalacja Custom jest najbardziej szczegółowa i czasochłonna. Decyzję o wyborze jednego z typów konfiguracji podejmuje użytkownik odpowiadając na pytania

programu Wizard w trakcie instalacji systemu Windows 95.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200