Informix Software w Europie Wschodniej i Centralnej

Z 750 tysiącami instalacji na całym świecie i sprzedażą rzędu 350 mln USD w 1993, Informix Software jest jednym z największych dostawców oprogramowania dla zarządzania informacją przedsiębiorstwa. Systemy relacyjnych baz danych oraz narzędzia dla rozwoju oprogramowania są tworzone i sprzedawane na bazie systemów otwartych. Obejmują one najnowsze graficznie i znakowo zorientowane produkty odpowiednie dla aplikacji klient-serwer i OLTP (przetwarzanie transakcji on-line).

Z 750 tysiącami instalacji na całym świecie i sprzedażą rzędu 350 mln USD w 1993, Informix Software jest jednym z największych dostawców oprogramowania dla zarządzania informacją przedsiębiorstwa. Systemy relacyjnych baz danych oraz narzędzia dla rozwoju oprogramowania są tworzone i sprzedawane na bazie systemów otwartych. Obejmują one najnowsze graficznie i znakowo zorientowane produkty odpowiednie dla aplikacji klient-serwer i OLTP (przetwarzanie transakcji on-line).

Oprócz przedstawicielstwa firmy na Europę Wschodnią i Centralną w Ismaning k. Monachium, gdzie zatrudnionych jest 180 osób, Informix ma swe biura w Monachium, Frankfurcie, Wiedniu, Zurichu, Pradze, Moskwie i Warszawie. Taka lokalizacja wskazuje na duże zainteresowanie firmy krajami Europy Wschodniej i Centralnej. Latem tego roku, wspólnie z SCO i Compaq, Informix zorganizował w Wiedniu konferencję C&E Europe Banking Seminar, w której wzięło udział 190 uczestników, głównie z sektora bankowego i ubezpieczeń. W ciągu dwóch dni trwania konferencji zaprezentowano większość nowoczesnych technik informatycznych, takich jak grupowy interfejs użytkownika, architektura klient/serwer, rozproszone przetwarzanie transakcji oraz zarządzanie systemami i siecią dla nie obsługiwanych działań (bez operatora).

Wspólne cele - wspólne działania

Wymagania sektora bankowego są wszędzie podobne. Ludzie podejmujący decyzje potrzebują pewnych i oszczędnych rozwiązań sprzętowych, łatwych do zarządzania i administrowania systemów, które można dostosować do struktury banku oraz konfiguracji, które można zmieniać i rozbudowywać w miarę wzrostu potrzeb i wymagań.

Informix, SCO i Compaq uważają, że podjęcie przez nich wspólnych działań pozwoli na pełne zaspokojenie wymagań klientów oraz da korzyści samym firmom. Dzięki takiemu rozwiązaniu większość prac nad systemem integrującym sprzęt i oprogramowanie, zazwyczaj wykonywanych przez użytkowników, wróci do dostawców, a ci z kolei zaoferują najwartościowsze i otwarte rozwiązania.

Łatwiej gonić Zachód

Badania sytuacji panującej w sektorze bankowym wskazują, że Europa Wschodnia zaczyna doganiać zachodni sektor finasowy. W ciągu ostatnich 15 lat w tej części kontynentu nie było prawie żadnych inwestycji informatycznych , to jednak dało swobodę w adaptowaniu nowoczesnych i już sprawdzonych technik. Choć w zachodnich instytucjach finansowych takie czynniki jak potrzeba zwiększenia wydajności i rosnąca konkurencja wymuszają zmiany, stopień ich zawansowania w adaptowaniu systemów klient/serwer nie jest tak wysoki, jak niektórych wschodnioeuropejskich partnerów. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są koszty działania komputerów centralnych zainstalowanych w bankach zachodnich. Banki Europy Wschodniej i Centralnej mogły wybrać systemy bardziej elastyczne w stosowaniu, a tym samym miały sposobność prześcignąć banki zachodnie. Jednak nawet w najbardziej konserwatywnych krajach jak Szwajcaria, gdzie niemal każdy bank niezależnie od wielkości ma własny komputer centralny, systemy bazujące na PC stają się coraz bardziej popularne.

Nowe narzędzia dla bankowości

Powodem kłopotów w przetwarzaniu baz danych jest ich dramatycznie rosnąca wielkość, co z kolei wymaga systemów wieloprocesorowych nowej generacji. Rola Informixu na polu przetwarzania danych ekonomicznych wynika z dostępności techniki zarządzania relacyjnymi bazami danych dla użytkowników Unixu, wzbogaconej o narzędzia do rozwoju oprogramowania. Narzędzia i języki standaryzowanych zapytań dla wyspecjalizowanych użytkowników okazały się świetnym rozwiązaniem dla banków, firm ubezpieczeniowych, instytucji prywatnych i państwowych. Wpływy z ich sprzedaży w Europie Wschodniej wyniosły w 1993 r. 12 mln DM.

Informix i jego OnLine Dynamic Server 6.0 jest pierwszym systemem relacyjnych baz danych oferującym rzeczywiste wewnętrzne przetwarzanie równoległe. Przetwarzanie równoległe oznacza, że kompleksowe procedury zawarte w zapytaniach bazy danych lub innych operacjach są dzielone na małe, pojedyncze funkcje, które są następnie prztwarzane równolegle lub jednocześnie przez wszystkie dostępne procesory systemu. Oczywiście wymaga to sprzętu dającego możliwości przetwarzania równoległego, bazującego na wielu procesorach i napędach dysków. Popularną techniką jest SMP (Symmetrical Multiprocessor Processing), którą wykorzystuje nowa baza danych Informixu. Architektura równoległa daje 30-krotny wzrost prędkości przetwarzania w porównaniu z tradycyjnymi technikami. Ma to szczególne znaczenie w pracach wsadowych, raportowaniu, takich operacjach jak masowe ładowanie i rozładowanie, składowanie i przywracanie, tworzenie indeksów, modyfikacja i identyfikacja tabel oraz masowe usuwanie i aktualizowanie. Dzięki łatwej skalowalności niektórzy użytkownicy wybierają tę technikę nawet dla aplikacji oddziałowych. System oferuje bezpośrednie działania, bez przerw i bez etapów pracy manualnej oraz niezależność sprzętową i pełną kompatybilność.

Kontrakt z Bankiem Rosji

Latem tego roku Informix podpisał kontrakt z Centralnym Bankiem Federacji Rosyjskiej. Na mocy zawartego kontraktu Informix dostarcza Bankowi Rosji kompletny portfel oprogramowania dla zarządzania informacją w skali całego przedsiębiorstwa. Obejmuje on serwery baz danych Inormix-OnLine i Informix-SE, programy narzędziowe dla rozwoju oprogramowania Informix-4GL i Informix-ESQL, a także Informix-HyperScript, bibliotekę programowania C-ISAM i Informix-View-Point jako narzędzie główne (front-end) oraz produkty sieciowe. Lista zakupionego oprogramowania świadczy o decyzji banku przejścia na Unix oraz o chęci standaryzacji wykorzystywanych technik informatycznych, bazujących na różnorodnych typach sprzętu i oprogramowania.

Wstępny kontrakt został podpisany przez Informix na okres pięciu lat. Jako platformy wybrane zostały Sun, AT&T GIS i Unix dla platform Intel. Specjalną własnością jest włączenie techniki CASE z Westmount Technology, Holandia, która pozwala na proste adaptacje aplikacji. Jest to ważne ze względu na szybkie zmiany legislacyjne w Rosji. Westmount I-Case Yourdon for Informix zabezpiecza wsparcie dla pełnego projektu, docelową integrację oraz generuje aplikacje klient/serwer dla Informix-4 GL i Informix-GDE.

Centralny Bank Rosji zatrudnia 100 tys. osób, z czego 40 tys. wykorzystuje przetwarzanie danych. Bank ma 78 filii w postaci regionalnych banków centralnych na terenie całej Rosji oraz osiem ośrodków badawczych opracowujących własne aplikacje przeznaczone dla banków regionalnych. Organizowane jest już centrum produkcyjno-handlowe dla Informixu, który otworzył w Moskwie własne biuro i planuje utworzenie gorącej linii w języku rosyjskim. Podobnie jak produkty innych firm, oprogramowanie Informixu w dużej mierze jest w Rosji znane dzięki pirackim kopiom. (cyb)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200