Informix OnLine Extended Parallel Server (XPS) 8.1

Na światowej Konferencji Użytkowników Informixa w Chicago zaprezentowano najnowszą wersję serwera baz danych Informixa.

Na światowej Konferencji Użytkowników Informixa w Chicago zaprezentowano najnowszą wersję serwera baz danych Informixa.

Oparty na sprawdzonej w serwerach Informix Online 6 i 7 architekturze DSA (Dynamic Scalable Architecture) jest przeznaczony dla systemów jednoprocesorowych i SMP. OnLine XPS 8.1 rozszerza DSA na komputery typu share nothing: masowo równoległe MPP i grona komputerów, które mogą zawierać komputery SMP jako węzły. Obecnie jest on dostępny na platformach sprzętowych firm: Hitachi (SR4300), IBM (RS/6000 SP), Fujitsu/ICL (GoldRush MegaServer) i NCR (WorldMark 5100). Na dziewięciu innych ma być dostępny od listopada br. Ceny serwera w zależności od konfiguracji mają wynosić od 30 tys. USD.

Nowe możliwości oferowane przez OnLine XPS 8.1 dotyczą obszaru skalowalności transakcji i kwerend, wspomagania podejmowania decyzji (DSS) przy ich przetwarzaniu, obsługi bardzo dużych baz danych (VLDB) oraz integracji z serwerami internetowymi firmy Netscape.

Skalowalność transakcji i kwerend

Message Facility. Zapewnia wysoce skalowalną wydajność na dostępnych platformach, unikając stosowania kosztownych protokołów, takich jak TCP/IP, powszechnie używanych przez inne równoległe systemy DBMS.

Transaction Management Facility. Ta cecha zapewnia wysoce skalowalną koordynację transakcji między systemami MPP i klastrami SMP, unikając przy tym nadmiernej eksploatacji wydajności związanej z obsługą protokołów 2PC (Two Phase Commit) i DLM (Distributed Lock Management).

Application Partionining. Umożliwia aplikacjom wykonywanie lokalnych instrukcji SQL na wyspecyfikowanym węźle, unikając konieczności zapewnienia koordynacji między węzłami w systemach MPP i klastrach SMP. Cecha ta jest szczególnie istotna w przypadku stosowania popularnych, partycjonowanych aplikacji, np. SAP R/3.

Ulepszenia w przetwarzaniu kwerend DSS

Sampled Queries. Pozwala na przyspieszenie realizacji kwerend DSS (wspomaganie podejmowania decyzji) poprzez udostępnienie próbkowania statystycznego. Pozwala to wykonać bardziej efektywną analizę trendów, gdyż kwerendy nie są wykonywane na całej bazie danych, a jedynie na jej reprezentatywnej próbce.

Ranking. Pozwala na przyspieszenie przetwarzania kwerend, dotyczących bardzo dokładnej analizy danych (OLAP) poprzez dostarczanie pierwszych (lub ostatnich) N wierszy, żądanych w kwerendzie. Inni dostawcy równoległych DBMS zaimplementowali ten typ przetwarzania w narzędziach, działających na komputerze klienta, co wymaga przesyłania siecią ogromnych ilości danych.

CASE statement. Pozwala na łączenie wielu kwerend w jedno zapytanie, co ma ogromny wpływ na skrócenie czasu ich realizacji.

Zarządzanie VLDB (bardzo dużymi bazami danych)

OnBar. Jest nowym narzędziem, służącym do wykonywania backupu w czasie rzeczywistym i możliwości odtworzenia bardzo dużych baz danych w przypadku ich uszkodzenia (współpracuje z ADSM firmy IBM, OmniBack firmy HP oraz Legato).

High Performance Parallel Loader. Jest to nowa wersja narzędzia do konwersji i przenoszenia danych między OnLine XPS i innymi systemami komputerowymi. Loader obsługuje równoległą konwersję typów danych (włączając w to EBCDIC do ASCII), wspomaga programowalny interfejs, służący do integracji z istniejącymi systemami, a także jest wyposażony w wysoce efektywny interfejs użytkownika.

DB Slices. Służą do zwiększenia efektywności zarządzania partycjonowanymi bazami danych poprzez eliminację zbędnych czynności administracyjnych, mających wpływ na wydajność. Administrator bazy danych może logicznie pogrupować zbiory DB Spaces partycjonowanej VLDB w celu zwiększenia efektywności zarządzania bez konieczności stosowania jakichkolwiek kompromisów związanych z równoległym wykonywaniem kwerend, update'ów i czynności administracyjnych.

Integracja z Internetem. Jest zapewniona dzięki, oferowanemu wraz z podstawowym pakietem, Enterprise Server firmy Netscape oraz Netscape Navigator Gold (przeglądarka internetowa i narzędzie do autoryzacji). Integracja tych technologii pozwoli użytkownikom na dostęp do hurtowni danych przedsiębiorstwa poprzez sieci intranetowe, drastycznie obniżając koszty wdrożenia aplikacji zarządzających hurtowniami danych. A to powinno drastycznie obniżyć koszty stosowania aplikacji obsługujących hurtownie danych dzięki uniwersalnemu dostępowi oferowanemu z przeglądarki Netscape Navigator Gold.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200