Informatyka świata całego

W najbliższy wtorek, 23 marca wieczorem, w gmachu hanowerskiej Opery odbędzie się ceremonia otwarcia XXIV targów CeBIT czyli światowego Centrum techniki Biurowej, Informatycznej i Telekomunikacyjnej.

W najbliższy wtorek, 23 marca wieczorem, w gmachu hanowerskiej Opery odbędzie się ceremonia otwarcia XXIV targów CeBIT czyli światowego Centrum techniki Biurowej, Informatycznej i Telekomunikacyjnej.

Długą drogę przebyła informatyka w ciągu blisko ćwierćwiecza istnienia CeBIT-u, tj. od 1970 r., kiedy to po raz pierwszy tematykę tę wydzielono z wielkich Targów Przemysłowych i włączono do kalendarza imprez hanowerskich jako samodzielne wydarzenie. Pierwszy CeBIT zgromadził w kilku halach 638 wystawców a w br. w 22 halach na łącznej powierzchni 324 tys. m kw. wystawiać będzie 5620 firm z ok. 50 krajów. Przed rokiem w 21 halach na łącznej powierzchni 306 tys. m kw. wystawiały 5402 firmy z 45 krajów. Jest to obecnie największa i najdłużej trwająca impreza tego typu w świecie a istotne przemiany w Europie i wybranie Środkowej i Wschodniej części naszego kontynentu na "oficjalnego partnera" CeBITU nadaje tym targom szczególny wymiar polityczny (o udziale polskich firm pisaliśmy w poprzednim numerze CW).

Program uroczystości otwarcia przewiduje pięć wystąpień (w przytoczonej kolejności): prezesa Rady Nadzorczej Targów i burmistrza Hanoweru - Herberta Schmalstiega, premiera Dolnej Saksonii - Gerharda Schroedera, prezesa Związku Przemysłowców - dr Tylla Neckera, premiera Rzeczypospolitej Polskiej - dr Hanny Suchockiej i kanclerza federalnego Niemiec - dr Helmuta Kohla.

Od następnego ranka, przez wszystkie dni do końca marca, CeBIT odwiedzi ok. 600 tys. osób. Wśród zwiedzających przeważają ci, którzy przychodzą tu w poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych dla swoich firm i stanowisk pracy, dla znalezienia odpowiednich partnerów w handlu i produkcji lub po prostu pragną zorientować się "naocznie i namacalnie" w tendencjach rozwojowych informatyki.

Tradycyjnie już większość wystawców (3,5 tys.) to firmy niemieckie. Z kompanii zagranicznych najliczniej w br. wystawiają Amerykanie (415 stoisk), Tajwańczycy (344), Brytyjczycy (222), Szwajcarzy (110), Francuzi (104), Holendrzy (93), Włosi (79), Hongkongijczycy (72), Kanadyjczycy (62), Belgowie (58), Austriacy (57), Izraelczycy (52) i Japończycy (47). W dalszej kolejności idą Duńczycy, Portugalczycy, Szwedzi, Finowie, Singapurczycy, Hiszpanie, Irlandczycy, Hindusi i Polacy (19 firm i organizacji). Powyżej 15 stoisk mają Australijczycy, Grecy, Norwedzy, Filipińczycy i firmy z RPA. Pod względem powierzchni wystawienniczej największe potęgi w kategorii zagranicznej to Tajwan (9,2 tys. m kw.), USA (8,1 tys. m kw.), Holandia (6,2 tys. m kw.), W.Brytania (5,7 tys. m kw.), Szwajcaria (4,8 tys. m kw.) i Japonia (3,9 tys. m kw.). Polskie stoiska zajmują razem ok.180 m kw.

Na sensowne zwiedzenie całości nie wystarczy 8 dni trwania targów. Trzeba od razu dokonać wstępnej selekcji, zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami. Tradycyjnie już znajdzie się tu również znaczna grupa polskich biznesmenów. Z myślą o nich zamieszczamy plan terenów targowych i hasłowy przewodnik po CeBIT-owych halach.

Technika informatyczna

- to temat królujący w halach nr 5, 6, 7, 8 i 9. Oprócz najnowszych ofert sprzętowych (superkomputery i mainframe'y, mikrokomputery, pecety, laptopy, notebooki, techniki przechowywania danych, drukarki, skanery, monitory, itp.) prezentowane będą rozwiązania całościowe, znajdujące się pod rosnącym wpływem układów typu klient/serwer

przygotowywanych dla sektorowych i ogólnozakładowych systemów przetwarzania danych.

Sieci od LAN do Global Network

- również wiodący temat tegorocznej wystawy. 300 firm zaprezentuje w halach nr 12 i 14 (na ok.14 tys. m kw. powierzchni) hardware, software i usługi, jako elementy niezbędne do zbudowania systemów sieci komunikacyjnych w skali zakładu przemysłowego, przedsiębiorstwa wielozakładowego, w skali ogólnokrajowej czy też globalnej.

Prawie 60% wszystkich sieci lokalnych, użytkowanych obecnie w Europie, funkcjonuje w oparciu o standard Ethernet. Drugą pozycję z prawie 30% udziałem zajmują sieci pierścieniowo-gwiaździste typu Token-Ring. Duże zainteresowanie wywołują oferty dotyczące świadczenia usług przez systemy sieci, w tym zwłaszcza typu VAN (Value Added Network). W hali nr 14 prezentowane będą możliwości tzw. European Network and Application Center ENAC, który będzie posługiwał się systemami informatycznymi i łączności dla przygotowywania europejskich modeli symulacyjnych, prognozowania oraz przygotowywania przyszłościowych rozwiązań w różnych dziedzinach administracji dużej skali.

Techniki "C"

- przeszło 530 wystawców w halach nr 19, 20 i 21 oferuje techniki komputerowe spod znaku nowych generacji software'u, służące skomputeryzowanej produkcji, takie jak: Computer Integrated Manufacturing CIM, Computer-Aided Design and Manufacturing CAD/CAM, Computer-Aided Engineering and Quality Assurance CAE/CAQ. W centralnym punkcie hali 21 wystawcy z Europy i Ameryki prezentują rozwiązania Electronic Design Automation EDA.

Oprogramowanie i doradztwo

- w halach nr 2, 3 i 4 prezentowane są: software dla zastosowań branżowych, jak np. bazy danych, usługi i aplikacje dla różnych dziedzin życia publicznego i gospodarki. W hali nr 4 są także stoiska finalistów konkursu "Software for Europe", w tym dwóch finalistów z Polski. Tu również mieści się ośrodek oprogramowania dla biznesu małej oraz średniej skali.

Telekomunikacja

- w halach nr 13, 16, 17 i 23 prezentowana jest oferta bogatsza niż bywało dotychczas, zwłaszcza jeśli chodzi o zintegrowane urządzenia dla wszystkich trzech form porozumiewania się (dźwięk, obraz i tekst). Tendencje liberalizacyjne na światowym rynku telekomunikacyjnym zapowiadają pomyślną koniunkturę dla tej gałęzi przemysłu. Już obecnie ponad 20 mln mieszkańców globu korzysta z różnego rodzaju usług łaczności bezprzewodowej. Do roku 2000 ich liczba wzrośnie do 100 mln. Stoiska w halach telekomunikacyjnych obrazują tendencje do upowszechniania międzynarodowych standardów, przechodzenie z analogowej techniki przekazywania danych na technikę cyfrową, dalsze udoskonalenia techniczne i obniżanie cen produktów telekomunikacyjnych. W hali nr 23 "Satellite Business"

prezentuje możliwości wykorzystania tego rodzaju łączności do porozumiewania się za pośrednictwem głosu, przekazywania danych i obrazów w systemie SNG (Satellite News Gathering).

Technika biurowa

- w halach nr 1 i 4 (parter) można się zapoznać z najnowszymi urządzeniami do dyktowania, pisania, liczenia, selekcjonowania korespondencji pocztowej, technikami drukowania i kopiowania, systemami mikrografii, techniką mikrofilmów, urządzeniami do elektronicznego składu, projektowania grafiki oraz publikacji.

Centrum bankowe

- hale nr 2 i 18 wykazują, że banki, kasy oszczędności i inne instytucje finansowe, korzystając z systemów sieciowych są w stanie zapewnić klientom usługi kompleksowe i to w skali globalnej. Ekspozycje prezentują przykłady takich operacji jak Telephone-, Home- i Cash Banking. Elektroniczny system przelewów w obrocie międzybankowym znajduje się już w fazie praktycznych prób i dotychczasowe wyniki wskazują, że pozwoli on na znaczne ograniczenie dokumentacji papierkowej.

Bezpieczne Centrum Obliczeniowe

- hala 18 (piętro) to Safe Computer Center, które obejmuje ekspozycje wszystkich istotnych aspektów ochrony i bezpieczeństwa przetwarzania danych. Pokazy uwzględniać będą fizyczne i logistyczne aspekty bezpieczeństwa, a więc zarówno usługi z zakresu planowania i projektowania ośrodków komputerowych, ich zabezpieczenia, antywirusowe zestawy software'u jak i najnowsze urządzenia do wczesnego wykrywania ognia.

Badania

- w hali nr 22 wyższe uczelnie, instytuty naukowe i przedsiębiorstwa badawcze prezentować będą propozycje rozwiązań technicznych w dziedzinie informatyki i telekomunikacji, poparte przykładami praktycznych zastosowań. Podobnie jak w roku ubiegłym zorganizowane tu zostało Centrum Badań Strategicznych (SRC - Strategic Research Center) pod nazwą "Technologia Jutra". Program obejmuje takie tematy jak: sztuczna inteligencja, super

komputery, optyczne przetwarzanie i przenoszenie danych oraz integracje systemów. Przedmiotem dyskusji będą inicjatywy kooperacyjne ze strony różnych krajów, w tym także Japonii oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Chansen 2000

- w hali nr 15 ok. 40 wystawców zaprezentuje ekspozycje pod hasłem "Technika umacnia integrację". CeBIT '93 odbywa się bowiem po raz pierwszy w warunkach tzw. zintegrowanego rynku europejskiego. Główne tematy związane będą ze szkoleniem i doskonaleniem zawodowym w nowych realiach europejskich.

Jak co roku, targom towarzyszyć będą bogate zestawy prelekcji i dyskusji, tym razem z istotnym udziałem i polskich prelegentów (patrz CW nr 11/88).

Na zakończenie kilka informacji praktycznych: Targi otwarte są do zwiedzania każdego dnia w godzinach 9-18. Karta wstępu na jeden dzień kosztuje w kasie 26 DM (dla uczniów i studentów 13 DM) a karta na 8 dni - 62 DM. Dojazd samochodem z autostrad A2/E30, A7/E45, A37 i A352, oznakowane trasy szybkiego ruchu doprowadzą do terenów targowych, wyposażonych w ponad 50 tys. miejsc parkingowych. Cena przejazdu taksówką z Dworca Głównego do terenów targowych wynosi ok. 29 DM, ta sama trasa kolejką miejską lub autobusem - 2,90 DM. Przejazd z lotniska wahadłową linią autobusową - 15 DM.

Życzymy pożytecznych odwiedzin. Naszych czytelników zapraszamy również na stoisko IDG Poland w hali nr 6.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200