Informatyka i telekomunikacja w 21 superhalach

Zorganizowanie głównego dorocznego targowiska i widowiska świata w dziedzinach tak szybko rozwijających się jak informatyka i telekomunikacja nie jest zadaniem łatwym, nawet jeśli stale zajmuje się tym (przez okrągły rok) przeszło 20 osób, które mają do dyspozycji doświadczoną, ogromną i precyzyjną machinę w postaci Deutsche Messe A.G. W miarę racjonalne rozmieszczenie 5700 firm różnej skali i specjalizacji tak, aby goście CeBIT-u mogli skorzystać z unikalnej szansy, jaką daje możliwość porównań kompletnej globalnej oferty idei i produktów tych wiodących dziś branż biznesu, jest nie lada łamigłówką.

Zorganizowanie głównego dorocznego targowiska i widowiska świata w dziedzinach tak szybko rozwijających się jak informatyka i telekomunikacja nie jest zadaniem łatwym, nawet jeśli stale zajmuje się tym (przez okrągły rok) przeszło 20 osób, które mają do dyspozycji doświadczoną, ogromną i precyzyjną machinę w postaci Deutsche Messe A.G. W miarę racjonalne rozmieszczenie 5700 firm różnej skali i specjalizacji tak, aby goście CeBIT-u mogli skorzystać z unikalnej szansy, jaką daje możliwość porównań kompletnej globalnej oferty idei i produktów tych wiodących dziś branż biznesu, jest nie lada łamigłówką.

Spójrzmy, jak z tej kwadratury koła wybrnęli w tym roku organizatorzy Światowego Centrum Biurowego, Informatycznego i Telekomunikacyjnego. Wystawcy wykupili 312 tys. M2 powierzchni w 21 superhalach. Poszczególne hale mają oczywiście różne gabaryty, ale przeciętna wielkość każdej z nich wynosi przeszło 15 tys. m2 powierzchni wystawienniczej (netto). Starając się o zachowanie możliwie przejrzystego układu całości, organizatorzy podzielili program ekspozycji na 10 podstawowych grup tematycznych: technika informatyczna, oprogramowanie, sieci komputerowe, telekomunikacja, produkcja zintegrowana komputerowo (CIM), doradztwo i usługi, technika biurowa, technika bankowa i innych instytucji finansowych, technika zabezpieczeń, badania oraz rozwój.

W tym roku po raz pierwszy całość ofert z zakresu techniki biurowej zebrano w hali nr 1. Obok siebie eksponowane będą drukarki, kopiarki, technologie sporządzania mikrofilmów, obróbki poczty i rachunków. Po raz pierwszy też Zarząd Targów nie przyjął zgłoszeń 120 firm, których eksponaty biurowe nie wiązały się z technikami informatycznymi. Zwolniona dzięki tym decyzjom powierzchnia w halach nr 4 i 5 została w całości przeznaczona dla prezentacji produktów software'owych oraz usług w zakresie doradztwa i serwisu.

Wielu producentów PC, którzy mieli stoiska w hali nr 1, ulokowanych zostało w halach nr 7 i 8. Pozwoliło to na stworzenie w centralnie położonych obiektach, terenów targowych całościowej prezentacji niezwykle bogatej oferty nowych modeli komputerów osobistych. Tegoroczną atrakcją będzie dział Mini-PC mieszczących się w kieszonce kamizelki. Oferta 60 wystawców eksponowana pod hasłem "Personal Computing and Communications" obejmuje subnotebooki wraz z oprogramowaniem, modemy i platformy. Prezentacja skupiać się będzie głównie na pięciu zasadniczych grupach przenośnego minisprzętu: Palmtopach-PC, Pentopach-PC, Personal Digital Assistants, Personal Organizers i słownikach elektronicznych. Hardware będzie także ulokowany w halach nr 5, 6 i 9.

CeBIT-owa oferta software wykazuje nieprzerwaną tendencję wzrostu. W br. 1700 wystawcom w tej dziedzinie oddano do dyspozycji całość powierzchni w halach nr 2, 3 i 4 oraz część hali nr 5. Pewne fragmenty tej oferty znajdą się również w innych halach (np. w ekspozycjach telekomunikacyjnych czy systemów CIM). Większość wystawców zaprezentuje nowe bądź udoskonalone produkty dla środowisk typu UNIX, Windows NT, OS/2 i Macintosh. Znaczącą pozycję będą stanowić pakiety zastosowań zorientowanych funkcjonalnie i branżowo. Pokrywają one wszystkie dziedziny działań, które mogą być wspierane komputerowo (m.in. CAD, CAM, CAE CAP. CAQ w halach nr 19, 20 i 21).

"Network Computing" stanowi jeden z głównych punktów programu tegorocznych targów. 250 wystawców zajmie powierzchnię 12 tys. m2, (w halach nr 12 i 14) na których czołowym tematem będzie "Rozproszone przetwarzanie danych". Znaczne zainteresowanie budzą elementy łącznościowe umożliwiające komputerom osobistym uzyskiwanie swobodnego dostępu do banków danych. Udoskonalone w ciągu ostatniego roku nowe routery uwalniają użytkowników od konieczności wykonywania wielu skomplikowanych operacji niezbędnych dla wymiany danych między różnymi systemami i różnymi układami sieci. Prezentowane będą nowe serwery umożliwiające superszybką transmisję danych między różnymi protokółami komunikacyjnymi. W odrębnej zbiorowej prezentacji "ATM -

World" (hala nr 14), 20 wystawców przedstawi możliwości asymetrycznego trybu przekazywania danych zwłaszcza w szerokopasmowych zakresach zastosowań.

Światowa oferta telekomunikacyjna skupi 500 wystawców (na powierzchni 45 tys. m2, hale nr 13, 16, 17 i 23), którzy m.in. prezentować będą możliwości - przy pomocy środków multimedialnych - bezzakłóceniowy elektroniczny system wymiany dokumentów (z głosem włącznie). Wśród ekspozycji znajdą się cyfrowe sieci telefonii bezprzewodowej pracujące w systemie GSM (Global System for Mobile Communication). Po raz kolejny zorganizowana zostanie impreza specjalistyczna "Satellite Business" z projektami satelitarnych sieci telefonicznych o zasięgu globalnym i kontynentalnym, które będą sprzęgane z sieciami telefonicznymi poszczególnych krajów.

Halę nr 18 zajmie 170 wystawców oferujących systemy bankowo- finansowe. Prezentowane tu będą koncepcje systemów umożliwiających tzw. Lean Banking podporządkowujących funkcjonowanie instytucji finansowych zasadom optymalizacji działań, poprawie obsługi klientów i obniżce kosztów własnych. Nie tylko z bankami wiąże się kwestia zabezpieczenia danych przed dostępem do nich osób niepowołanych. Das Sichere Rechenzentrum (Bezpieczne Centrum Obliczeniowe) z najnowszymi środkami bezpieczeństwa i programami antywirusowymi mieścić się będzie w halach nr 14 i 22.

Doroczna impreza pod nazwą CHANCEN 2000 (Szanse 2000) przebiegać będzie tym razem pod hasłem "Komputer a środowisko". W hali nr 15 dominować będą (w formie ekspozycji wyższych uczelni, instytucji naukowych, zrzeszeń a także nieformalnych inicjatyw obywatelskich oraz na seminariach) takie tematy jak ekologiczna produkcja komputerów, recycling, komputer w ochronie środowiska. 260 przedsiębiorstw i instytucji naukowych zaprezentuje (w hali nr 22) kierunki i wyniki badań podstawowych, stosowanych i eksperymentalnych w zakresie technik informatycznych i telekomunikacyjnych.

Targi otwarte będą od środy 16 do środy 23 (włącznie) marca, w godzinach 9-18.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200