Informatyczna Europa

Szczególne zainteresowania Unii Europejskiej w sektorze telekomunikacji i techniki informatycznej ogniskują się na posiedzeniach Rady Ministrów ds. Telekomunikacji (Telecommunications Council). Pod jej obrady trafiają starannie dobrane tematy, uprzednio konsultowane z przedstawicielami wszystkich krajów członkowskich. Drugie w 1998 r. posiedzenie, tym razem pod przewodnictwem pełniącej prezydencję Austrii, odbyło się 27 listopada.

Szczególne zainteresowania Unii Europejskiej w sektorze telekomunikacji i techniki informatycznej ogniskują się na posiedzeniach Rady Ministrów ds. Telekomunikacji (Telecommunications Council). Pod jej obrady trafiają starannie dobrane tematy, uprzednio konsultowane z przedstawicielami wszystkich krajów członkowskich. Drugie w 1998 r. posiedzenie, tym razem pod przewodnictwem pełniącej prezydencję Austrii, odbyło się 27 listopada.

W pierwszym punkcie obrad omawiano wnioski wynikające z realizacji projektu IDA (Interchange of Data between Administrations), dotyczącego elektronicznej wymiany danych między administracjami krajów Unii Europejskiej. Program ten wszedł w życie w 1995 r. i pierwotnie miał się zakończyć w roku 1997. Obecnie komisja wystąpiła o rozpoczęcie jego drugiej fazy, argumentując to niezbędnością silniejszego wsparcia ze strony UE dla uruchomienia sieci transeuropejskiej (TEN). W szczegółowej argumentacji wskazano na wspólny interes krajów Europy, zarówno dla osiągnięcia interoperatywności (interoperability), jak i harmonizacji technicznej.

Istnieje świadomość, że niemożliwa jest realizacja wielu projektów Unii bez sprawnej infrastruktury teleinformatycznej. Zaproponowano projekty dwóch decyzji Rady. Dotyczą one konkretnych działań i środków mających wzmocnić zarządzanie, koordynację regionalną i sektorową projektu IDA. Zakładane środki finansowe przeznaczane na ten cel do roku 2000 mają wynieść ponad 70 mln euro.

Za ważny element funkcjonowania systemów wymiany informacji Unia Europejska uznaje podpis elektroniczny. Temu tematowi, będącemu już od pewnego czasu przedmiotem konkretnych ustaleń, Rada poświęciła wiele uwagi. Stwierdzono, że podpis elektroniczny i nierozłącznie związane z nim pojęcia są niezbędnymi elementami dalszego rozwoju elektronicznych transakcji handlowych. Poza problemami natury technicznej zwrócono uwagę na towarzyszące podpisowi elektronicznemu sprawy organizacyjne i prawne.

Dyskutowanym problemem są regulacje i certyfikacje, jakim powinny być poddawane oprogramowanie, urządzenia i usługodawcy. Wszyscy są zgodni co do konieczności wzajemnego uznawania certyfikacji i potrzeby dostosowania przepisów prawa. Dyrektywa Unii dotycząca podpisu elektronicznego pozostaje w dalszych uzgodnieniach. Zakłada się, że może być uchwalona w pierwszej połowie 1999 r.

Kolejnym tematem były uwagi i sugestie wynikające z opublikowanej w ubiegłym roku zielonej księgi dotyczącej konwergencji w dziedzinach telekomunikacji, mediów i technologii informatycznych. Tezy zawarte w księdze wywołały liczne dyskusje, poświęcono im kilka międzynarodowych konferencji. Jest ona ważnym elementem w ramach działań na rzecz społeczeństwa informacyjnego. Coraz silniejsze wzajemne oddziaływanie na siebie telekomunikacji, mediów i technologii informatycznych kształtuje i wymusza nowe warunki licencjonowania, standaryzacji, ochrony konsumenta i producenta, regulacji kontroli, rozwoju badań itd.

Już nie rozwój, lecz globalizacja społeczeństwa informacyjnego - pod takim tytułem Komisja Europejska przedstawiła Radzie informacje na temat handlu elektronicznego i zarządzania Internetem. Komisarz Martin Bangemman omówił stan rozmów w ramach globalnego dialogu poświęconego tematowi handlu elektronicznego oraz wyniki ostatniej konferencji OECD w Ottawie. Wniósł nowe propozycje uregulowań prawnych.

W przypadku zarządzania Internetem ustosunkował się do opinii rządu amerykańskiego, a także przedstawił pogląd komisji na temat powołanej instytucji ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

W końcowej części posiedzenia przedstawiono Radzie dwa dokumenty przygotowane przez Komisję. Pierwszym z nich był czwarty raport o stanie wdrożenia obowiązujących regulacji telekomunikacyjnych w krajach Unii Europejskiej. Drugim kolejna zielona księga, poświęcona polityce UE w zakresie częstotliwości radiowych. Dokument ten skierowano do dalszych, rutynowych konsultacji.

Na szczególną uwagę zasługuje wspomniany raport. Jest on znakomitym źródłem informacji o aktualnej sytuacji wspólnego rynku telekomunikacyjnego krajów Unii Europejskiej. Porównanie z wcześniejszymi trzema raportami (pierwszy opublikowany w czerwcu 1997 r. ) daje obraz postępujących zmian i pogłębiającej się liberalizacji. Kolejny, piąty raport zapowiadany jest na kwiecień przyszłego roku. Raporty traktowane są jako instrument kontroli i stymulacji, do której zobowiązana jest Komisja Europejska. Jestem przekonany, że aktualnie opublikowany raport będzie dostrzeżony i skomentowany przez środowisko i prasę telekomunikacyjną w Polsce.

Komisarz M. Bangemann zwrócił także Radzie uwagę na kolejny dokument - raport poświęcony możliwościom zatrudnienia, jakie przynosi dokonująca się aktualnie rewolucja informacyjna. Jest on odpowiedzią na postawione przez Radę Ministrów ds. Zatrudnienia pytanie odnośnie do związku między zatrudnieniem a kształceniem wynikającym z tworzenia się społeczeństwa informacyjnego.

Przyjęte ustalenia polityczne i techniczne będą obecnie przełożone na konkretne działania w poszczególnych krajach członkowskich i w instytucjach Unii Europejskiej. Omawiane zagadnienia są jednoznacznym sygnałem dla administracji i przemysłu europejskiego (i nie tylko), wyznacznikiem podejmowanych decyzji strategicznych.

Wierzę, że wnioski płynące z posiedzenia Rady są dostrzegane i wywołują stosowne działania w Polsce, która już w 2003 r. zamierza stać się członkiem Unii. Niektóre poruszone zagadnienia już dostrzegł Computerworld i z pewnością staną się one tematem kolejnych publikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200