Informacja - surowiec strategiczny

Ministerstwo Przemysłu i Handlu wyróżnia się wśród jednostek centralnej administracji państwowej odważnym i skutecznym stosowaniem nowoczesnych systemów informatycznych.

Ministerstwo Przemysłu i Handlu wyróżnia się wśród jednostek centralnej administracji państwowej odważnym i skutecznym stosowaniem nowoczesnych systemów informatycznych.

W MPiH informację określa się mianem "surowca strategicznego", dlatego też dział odpowiedzialny za jej gromadzenie i zarządzanie nią jest usytuowany centralnie w strukturze Ministerstwa, a nie jak w innych instytucjach jako jednostka pomocnicza.

MPiH jest pierwszym w tej części Europy urzędem tej rangi w tak dużym stopniu zinformatyzowanym. Mimo to, jak twierdzi pełnomocnik ministra ds. Informatyki Bogusław Dziarnowski jest to dopiero początek całego przedsięwzięcia. Ostatnio podjęto prace nad realizacją nowoczesnego systemu informatycznego monitorowania sektorów gospodarczych państwa. W projekcie tego systemu określono obszary, wskaźniki i miary monitorowania przemysłu.

Realizując kolejne etapy budowy struktury informatycznej ministerstwa trzeba się liczyć nie tylko z aktualnymi potrzebami, ale też z planowanymi zmianami strukturalnymi związanymi z utworzeniem w niedalekiej przyszłości Ministerstwa Gospodarki. Nowe systemy i bazy należy opracowywać tak, aby dopasowanie ich do przyszłych struktur nie wymagało radykalnych i kosztownych modyfikacji. Najważniejszymi więc wymaganiami stawianymi każdemu elementowi struktury informatycznej ministerstwa jest skalarność i otwartość.

Struktura informatyczna Ministerstwa związana jest z zadaniami, do których realizacji zostało ono powołane. Należą do nich m.in.:

- monitorowanie gospodarki kraju

- śledzenie procesów uwłaszczania i restrukturyzacji przedsiębiorstw

- ułatwienie nawiązywania kontaktów przedsiębiorstw w kraju i za granicą

- monitorowanie gospodarki energetycznej

- śledzenie wdrażania ustaw i zarządzeń

- współpraca informacyjna z innymi jednostkami administracji państwowej.

Autorem koncepcji informatyzacji MPiH jest pełnomocnik ministra ds. Informatyki Bogusław Dziarnowski, pełniący tę funkcję od czterech lat. Jako doświadczony informatyk zdaje sobie doskonale sprawę, że żaden nawet najnowocześniejszy system nie stanowi antidotum na złą organizację, która jest najczęstszą przyczyną rozczarowania wynikami informatyzacji. Twierdzi, że: "wprowadzona nieumiejętnie prowadzi nawet to pogłębienia chaosu w instytucjach o nielogicznej, nieokreślonej i niestabilnej organizacji". Dlatego też informatyka w MPiH jest wdrażana równolegle ze zmianami struktury organizacyjnej.

Jednym z częstych źródeł niepowodzeń na drodze do wprowadzania nowoczesnych technik informatycznych w urzędach, biurach i przedsiębiorstwach jest brak zainteresowania i kwalifikacji pracowników. Zdając sobie z tego sprawę, przeszkolono wszystkich pracowników ministerstwa i stworzono system ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Każdy merytoryczny pracownik jest użytkownikiem sieci komputerowej ministerstwa. Sieć jest zarządzana oprogramowaniem NetWare Novella, a pracą grupową kieruje Lotus Notes. System jest połączony z Internetem, choć zabezpieczony przez strefę buforową typu "firewall".

Informatyka w MPiH spełnia wiele zadań. Tak jak złożona i różnorodna jest gospodarka kraju, tak w systemie informatycznym MPiH istnieje wiele różnych baz. Potrzebna jest nawet metabaza, która pozwoliłaby się w tym wszystkim zorientować. Systemy obsługi i same bazy można podzielić ze względu na typ zawartych w nich informacji oraz sposób i miejsce ich stosowania.

Bazy danych i obieg dokumentów

W MPiH wprowadzono decyzją ministra równoprawność dokumentów elektronicznych i tradycyjnych. Reguła ta nie dotyczy jeszcze dokumentów tajnych i poufnych. Jedną z ważniejszych zalet elektronicznej metody przetwarzania dokumentów jest łatwe wyszukanie potrzebnej informacji. Można też na bieżąco śledzić stan realizacji decyzji kierownictwa. Jest to pierwsza w Polsce tak duża instalacja wykorzystująca Lotus Notes (początek wdrażania 1992 r.). Dokumenty mogą być przechowywane w postaci rastrowej z dołączonym tekstem z metryką obiegu i terminami. Taki pakiet informacyjny zawiera dane zapisane w różnych formatach. Do edycji dokumentów służą m.in. programy Office View oraz Raster Edit i Raster Base.

Sieć jest bardzo dobrze zabezpieczona przed intruzami, gdyż trzeba z zewnątrz pokonać dwa routery aby się do niej dostać. Ponadto Lotus Notes ma bardzo dobre zabezpieczenia dostępu do danych. Do obsługi tak wielkiego systemu, składającego się m.in. z prawie 400 stanowisk terminalowych, niezbędna jest również baza, która zawiera aktualne dane o wszystkich parametrach technicznych zainstalowanego sprzętu. Baza ta ogromnie ułatwia serwis sprzętu i jego modernizację.

Bazy informacyjne

Jest to zestaw baz teleadresowych służących do łatwego i szybkiego wyszukiwania danych adresowych pracowników oraz jednostek wewnątrz ministerstwa, instytucji centralnych oraz przedsiębiorstw podległych lub współpracujących z MPiH. Baza ta jest uaktualniana przez służbę dyspozytorską. Sukces wdrożenia Lotus Notes w ministerstwie wynika z umiejętnego dozowania nowoczesnych technik biurowych. Na początku zachęciła do tej techniki łatwość dostępu właśnie do baz adresowych.

Bazy decyzyjno-kontrolne

Tak jak pierwsza grupa baz ma cechy katalogów, tak bazy decyzyjno-kontrolne wpływają nadynamikę pracy ministerstwa. Należą do nich bazy zarządzane przez system ewidencji korespondencji i monitorowania realizacji zadań w departamentach. Służy on nie tylko do śledzenia obiegu dokumentów, ale także do analiz przebiegu procesów legislacji aktów normatywnych i rejestracji aktów prawnych ministra. Są też systemy koordynujące plan zajęć kierownictwa resortu.

Do właściwego kierowania obiegiem przychodzących i wychodzących dokumentów w różnej formie służy System Wspomagania Służb Dyspozytorskich. System poczty elektronicznej jest oparty na Lotus Notes i obsługuje różne typy informacji, takie jak tekst, dźwięk i obraz. Jest to początek zastosowania technik multimedialnych w administracji państwowej. Możliwość śledzenia na bieżąco obiegu dokumentów nie tylko ułatwia pracę, ale także pozwala na lepszą kontrolę jej wykonywania. Nie dla wszystkich jest to zaleta systemu.

Systemy monitoringu gospodarczego

Systemy monitoringu gospodarczego korzystają z własnych źródeł danych oraz z danych dostarczanych przez GUS. Zawierają one podstawowe parametry ekonomiczne przedsiębiorstw oraz dane o płacach i zatrudnieniu. Dane te służą do analizy zjawisk gospodarczych w przekrojach sektorów, branż, gałęzi czy terytorialnym. Okresowo wykonywane analizy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw są podstawowym materiałem pozwalającym podejmować optymalne decyzje gospodarcze oraz planować prace legislacyjne. Dane te są też wykorzystywane do opracowywania wielowymiarowych rankingów przedsiębiorstw.

Jednym z ważnych elementów monitoringu gospodarczego jest ewidencjonowanie i śledzenie procesów restrukturyzacyjnych. Do tego celu w jednym z departamentów wdrożono pilotażowo system i bazy danych wykonane w technologii IV generacji ORACLE/RDBMS. System ten jest pierwszym elementem przyszłego Zintegrowanego Systemu Informatycznego Ministerstwa.

Systemy wewnętrzne departamentów

Każdy departament ministerstwa ma własne systemy i bazy danych, związane z problemami jakimi się zajmuje. Są więc bazy aktów prawnych, orzeczeń kodeksu cywilnego i handlowego. Jest też system PARTNER z danymi 400 zakładów i jednostek badawczych z propozycjami współpracy z partnerem zagranicznym oraz analogiczna baza z ofertami firm zagranicznych. Przykładami systemów, którymi posługują się poszczególne departamenty, są bazy o urządzeniach energetycznych i paliwach. W Departamencie Polityki Przemysłowej gromadzone są dane o jednostkach badawczych i tematach, nad którymi pracują.

Napływ informacji

MPiH ma możliwość korzystania ze wszystkich dostępnych w Polsce źródeł informacji elektronicznej dzięki połączeniom m.in. z sieciami NASK, POLPAK, TELEBANK. Pracownicy mogą też korzystać na bieżąco z zagranicznych serwisów informacyjnych z różnych dziedzin, a w tym z analiz rynkowych. Dostępne są także okresowo uaktualniane informacje zapisane na dyskach CD-ROM. Zawierają one dane o przedsiębiorstwach, produktach

nowych technologiach, publikacjach prasowych i przepisach prawnych - krajowych oraz zagranicznych. Centrum Informacji Naukowej i Przemysłowej współpracuje z MPiH wyszukując i dostarczając potrzebne informacje z sieci Internet. W MPiH wykorzystuje się chyba wszystkie współczesne techniki łączności i przesyłania informacji.

Nie tylko dla siebie

Pełnomocnik ds. Informatyki MPiH podejmuje inicjatywy nie tylko związane z bieżącą działalnością ministerstwa, ale także z bardziej ogólnymi jego zadaniami. Jednym z przykładów promocji nowoczesnych technik jest zainicjowanie i organizacja odbywających się od trzech lat w Warszawie Międzynarodowych Targów Zastosowań Informatyki w Przemyśle i CAD/CAM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200