IT na zdrowie

Kontrolowana przez Mid Europa Partners grupa prywatnych centrów medycznych wpisała do swojej strategii inwestycje i rozwój technologii informatycznych.

Fundusz MEP jest dziś właścicielem takich sieci centrów medycznych, jak LUX MED, Centrum Medyczne LIM, Medycyna Rodzinna, PROMEDIS, a od niedawna także odkupiony od Grupy TP - TPMed. Do MEP należy także Centrum Diagnostyki Obrazowej AVI i FADO - spółka specjalizująca się w diagnostyce mobilnej. Grupa prowadzi łącznie 64 placówki własne i 23 przyzakładowe, współpracuje też z ponad 960 poradniami medycznymi w całej Polsce. Baza pacjentów sięga zaś już prawie 1 mln osób.

Różny start...

Specjalna rola informatyki została zapisana w trzyletniej strategii Grupy, która będzie wdrażać jednolity i scentralizowany główny system medyczny, unifikować systemy finansowo-księgowe i kadrowe oraz rozwiązania teleinformatyczne.

Joanna Sędzikowska, obejmująca fotel członka zarządu ds. IT i administracji Grupy MEP

Należące do grupy spółki do tej pory miały różny stopień informatyzacji - LIM był finalistą ubiegłorocznej edycji konkursu tygodnika Computerworld - Lider Informatyki. Spółka wdrożyła i unowocześniła sieć korporacyjną z wykorzystaniem technologii Multiprotocol Label Switching (MPLS) na potrzeby przesyłu i archiwizacji dużej ilości danych, m.in. wyników badań diagnostyki obrazowej oraz uruchomionej telefonii IP. LIM wdrożył certyfikat ISO IEC 27001:2005 potwierdzający jakość i poufność gromadzonych informacji medycznych.

Z kolei LUX MED uruchomił w Warszawie call center wyposażone w 120 stanowisk, które obejmuje zasięgiem całą Polskę i świadczy usługi dla całej Grupy MEP. Nowa aplikacja umożliwia zwiększenie liczby osób oczekujących na połączenie i informowanie o przewidywanym czasie jego realizacji. Nowy system pozwala ponadto na wprowadzenie wszelkich rozwiązań awaryjnych w celu zabezpieczenia ciągłości połączenia. W najbliższym czasie uruchomiona zostanie również identyfikacja osób dzwoniących. Funkcja ta skróci czas rozmowy, ponieważ operator otrzyma dane klienta w chwili nawiązania połączenia.

... ten sam cel

Wraz z intensywną rozbudową Grupy MEP wstrzymano jednak lokalne projekty IT. W styczniu do jej zarządu dołączyła Joanna Sędzikowska, obejmując fotel członka zarządu ds. IT i administracji. "Przedsiębiorstwa, niezależnie od branży, podzieliłabym na dwie grupy. Pierwsza stosuje IT jako zwykłe narzędzie administracyjne, druga jako źródło przewagi konkurencyjnej i do tej należy nasza Grupa" - mówi Joanna Sędzikowska.

Specjalna rola informatyki została zapisana w trzyletniej strategii Grupy, która będzie wdrażać jednolity i scentralizowany główny system medyczny, unifikować systemy zapleczowe i rozwiązania teleinformatyczne. Dział IT został już gruntownie przebudowany, połączony z działów IT LIM i LUX MED. Dzięki temu możliwe będzie elastyczne zarządzanie całą Grupą w skali ogólnopolskiej. "Operacja będzie dość trudna, gdyż będzie przebiegać na żywym organizmie funkcjonującej firmy" - mówi Joanna Sędzikowska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200