ISIS ma własną aplikację do szyfrowania komunikacji

ISIS opracowało i być może już wdraża do użytku własną aplikację komunikacyjną Android, która umożliwia szyfrowanie danych wymienianych między smartfonami i komputerami.

Eksperci od dawna ostrzegali, że ISIS pracuje nad rozwiązaniem, które utrudni życie zachodnim agencjom wywiadowczym. Chodzi konkretnie o aplikację, która szyfruje dane wymieniane między smartfonami i komputerami. I stało się. Wiadomo już iż Państwo Islamskie (ISIS; Islamic State of Iraq and al-Sham) rzeczywiście opracowało i być może wdraża już do użytku własną aplikację komunikacyjną Android, która realizuje takie zadanie.

Ciekawe jest to iż zamiary Państwa Islamskiego dokładnie przewidzieli ci sami eksperci, którzy ostro sprzeciwiają się cały czas tym rządom, które apelują o to, aby do systemów komputerowych i komunikacyjnych wprowadzić ukryte rozwiązania typu backdoor, które pozwalałaby śledzić poczynania cyberprzestępców poprzez przechwytywanie i odczytywanie prowadzonej przez nich korespondencji.

Aplikacja ISIS nosi nazwę lrawi.apk. Jest to bardzo proste narzędzie do szyfrowania danych, które pojawiło się niedawno na jednej z witryn Państwa Islamskiego. Jak podaje amerykański serwis internetowy Defense One, aplikację lrawi.apk - tak jak i różnego rodzaju materiały propagandowe przygotowane przez z ISIS – można było przez pewien czas z tej witryny pobierać za darmo. Obecnie aplikacja została z witryny usunięta.

Wygląda więc na to iż decydując się na taki krok Państwo Islamskie wiedziało o tym, że rządy państw zachodnich przygotowują się do uchwalenia prawa, które obligowałoby dostawców usług internetowych i telekomunikacyjnych do odszyfrowywania danych wymienianych między klientami i udostępniania sądom ich treści.

W opinii specjalistów, można się było spodziewać, że wiedząc o tym iż komercyjne usługi nie zagwarantują im bezkarności, wcześniej czy później również wszelkiej maści cyberprzestępcy zaczną stosować podobne, rodzime rozwiązania pozwalające im szyfrować dane w trybie end-to end.

Jest to też argument wysuwany przez przeciwników wstawiania do systemów komunikacyjnych backdoor’ów pozwalających odczytywać dane, gdyż cyberprzestępcy będą się wtedy na sto procent uciekać także do takich metod. Wśród przeciwników takich uregulowań prawnych znajdują się też dziennikarze obawiający się o to, iż ich informatorów będzie wtedy można łatwo identyfikować.

Aplikacja Irawi.apk została odkryta przez grupę noszącą nazwę Ghost Security. Są to przeciwnicy Państwa Islamskiego, którzy zwalczają jego ideologię i monitorują witryny i serwisy społecznościowe założone i wspierane przez ISIS oraz osoby identyfikujące się z tą terrorystyczną organizacją. Ghost Security twierdzi, że ISIS szyfruje obecnie informacje korzystając głównie z prywatnej usługi Telegram, która stosuje dużo silniejsze algorytmy kodowania danych niż aplikacja Irawi.apk.