IBS wprowadza do Polski ASW Virtual Enterprise

Nazwa ASW Virtual Enterprise może być myląca. Nie chodzi bowiem o kolejną wersję produkowanego przez szwedzką firmę IBS systemu ERP, ale o oprogramowanie służące do integracji rozwiązań informatycznych, stosowanych w różnych przedsiębiorstwach. Jego pojawienie się nie zmienia planów rozwoju istniejącego systemu ERP - ASW 4.

Siatka połączeń

Wprowadzając na rynek ASW VE, przedstawiciele IBS kreślą wizję modelu biznesowego, opartego na ścisłej koordynacji spółek działających w ramach grup kapitałowych lub blisko współpracujących ze sobą niezależnych przedsiębiorstw. Koncepcja opiera się jednak nie na wielostopniowych łańcuchach, lecz na powiązaniach w modelu "każdy z każdym". Wymiana informacji ma być szybka i bezpośrednia, co ma umożliwić m.in. obniżanie kosztów magazynowych i poprawę obsługi klienta.

IBS proponuje, aby działanie sieci koordynował tzw. Główny Integrator - firma nadzorująca pozostałe podmioty za pomocą odpowiednich narzędzi ASW VE. "Głównym Integratorem powinien być duży dystrybutor. To on ma najwięcej informacji i jemu najbardziej zależy na opty-malizacji procesów" - mówi Rafał Tymków, kierownik projektów w IBS Polska sp. z o.o. ASW VE ma stać się narzędziem do szybkiej integracji przedsiębiorstw.

Modelowanie biznesu

Virtual Enterprise to platforma middleware wykorzystująca XML. Ale nie tylko. Oprócz cech charakterystycznych dla warstwy pośredniej, a więc tłumaczenia i kolejkowania komunikatów, zawiera narzędzia i komponenty, służące do modelowania zależności biznesowych.

Zastosowano tu stworzone pod egidą IBM słynne "kostki biznesowe" San Francisco, które po osadzeniu w komponentach Enterprise Java Beans (J2EE) uru-chamiane są na serwerze aplikacji IBM WebSphere. Zastosowanie ASW VE nie wymaga wprowadzania zmian w istniejących aplikacjach ERP. Konieczne jest jednak stworzenie interfejsów XML.

Pod rękę z wielkimi

Produkt ujrzał światło dzienne zaledwie 2 miesiące temu. Aby uzyskać przewagę nad konkurentami przygotowującymi się do zaoferowania podobnych produktów, IBS nawiązał już współpracę z IBM Global Services i czołowymi firmami doradczymi - mają one tworzyć centra kompetencyjne ASW VE. Jak twierdzą przedstawiciele IBS Polska, na wdrożenie systemu zdecydowały się już wywodzące się ze Szwecji koncerny ABB i Volvo.

Cena ASW VE jest uzależniona od liczby współpracujących firm. Licencja dla jednego podmiotu gospodarczego kosztuje 80-100 tys. USD. Przedstawiciele IBS zapowiadają, że ceny oprogramowania w Polsce będą niższe. Polska wersja systemu ASW VE będzie dostępna w IV kwartale 2001 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200