IBM buduje klastry komputerów PC

IBM opracowuje nową architekturę klastrów opartych na komputerach PC, która uzupełni klastry oparte na komputerach AS/400. Klastry będą tworzyć komputery wyposażone w procesory Pentium Pro, pracujące pod systemem OS/2 Warp Server lub Windows NT.

IBM opracowuje nową architekturę klastrów opartych na komputerach PC, która uzupełni klastry oparte na komputerach AS/400. Klastry będą tworzyć komputery wyposażone w procesory Pentium Pro, pracujące pod systemem OS/2 Warp Server lub Windows NT.

Pierwsze konstrukcje klastrów bazujących na technologii symetrycznego wieloprzetwarzania pojawią się na rynku w pierwszej połowie 1996 roku. Klaster tworzyć będą serwery wyposażone w 4 procesory Pentium Pro taktowane zegarem 150 lub 200 MHz, zarządzane przez system OS/2 lub Windows NT.

IBM zastosuje szereg rozwiązań stosowanych do łączenia w klastry komputerów AS/400, w tym szybkie łącza OptiConnect sprzęgające poszczególne systemy.

Na początku systemy OS/2 i NT będą pracować w trybie "failover" (zwanym też "standbye server support"), co jest okrojoną wersją standardowego klastra komputerowego. Tryb pracy "failover" polega na tym, że w przypadku awarii serwera głównego jego obowiązki przejmuje natychmiast serwer zapasowy.

IBM nie przewiduje budowania standardowych klastrów opartych na komputerach pracujących pod systemem OS/2 Warp Server, zanim nie zakończy prac nad przeniesieniem mikrojądra systemu OS/2 na komputery platformy intelowskiej (to znaczy wtedy, gdy Microsoft Corp. wprowadzi też na rynek pełne klastry oparte na systemie NT).

Nie wiadomo jeszcze do końca, jakie technologie klastrów AS/400 będą zastosowane przy sprzęganiu komputerów PC, ale - jak twierdzą dobrze poinformowane źródła - będą to na pewno szybko pracujące interfejsy i wiele elementów oprogramowania. Komputery AS/400 są łączone w klastry za pomocą pracujących bardzo szybko kanałów. Jak mówi jeden z pracowników firmy IBM, jedyny problem polega na podjęciu decyzji, które rozwiązania sprzętowe i programowe przenieść na nową platformę.

IBM nie ujawnił jeszcze szczegółowych specyfikacji technicznych i cen nowych produktów, ale wiadomo już, że klastry będą oparte na podobnych technologiach, jakie firma zastosowala przy konstruowaniu serwerów SMP budowanych na bazie procesorów Pentium Pro (wprowadzonych na rynek w grudniu 1995 r). Są to systemy wyposażone w cztery procesory 200 MHz, 2 GB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 9 GB.

John Dunkle - prezydent Workgroup Strategic Services Inc. (Portsmouth, N.H.) podkreśla - "jedyną szansą dla IBM, aby skutecznie konkurować z klastrami opartymi na NT, wydaje się być wyposażanie klastrów w produkty innych firm". Złącza programowe API dla klastrów NT są oparte na technologii, którą Microsoft odkupił w 1995 r. od firmy Digital Equipment Corp.

Jak jednak twierdzi przedstawiciel firmy Digital, może ona dostarczyć na rynek pełniejszą wersję klastrów opartych na Windows NT, zanim uczyni to Microsoft. I dodaje, "pracowaliśmy nad technologią klastrów dużo wcześniej, zanim Digital-Microsoft podjęli współpracę. Cały problem polega obecnie na tym, aby zaprojektować taki standard klastru opartego na NT, który zostanie zaakceptowany przez przemysł".

Chociaż opracowane przez IBM klastry będą stosowane głównie przez duże banki i firmy ubezpieczeniowe do uruchamiania standardowych aplikacji (jak np. przetwarzanie transakcyjne), to IBM wierzy, że produkt ten może też świadczyć swoje usługi wielkim korporacjom do prowadzenia handlu elektronicznego.

Natomiast Frank Dzubeck, prezydent Communication Network Architects Inc. (Washington) mówi - "Internet zwiększy zapotrzebowanie na produkty przetwarzania danych w trybie transakcyjnym. Użytkownicy będą wtedy potrzebować pracujących bardzo wydajnie serwerów, przetwarzających transakcje w trybie rozproszonym".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200