Hurtownie Billa Gatesa

Microsoft wchodzi na kolejne terytorium ekspansji - rynek hurtowni danych

Microsoft wchodzi na kolejne terytorium ekspansji - rynek hurtowni danych.

"Hurtownie danych są przyszłością technologii bazodanowych" - twierdzi Bill Baker, kierownik działu oprogramowania wspomagającego podejmowanie decyzji w Microsofcie. Pod koniec kwietnia br. firma rozpoczyna promocję własnych rozwiązań, pozwalających na tworzenie hurtowni danych. Wśród nich znajdą się Microsoft Repository, zarządzające metadanymi, narzędzia OLAP (On Line Analytical Processing) oraz usługi przekształcania danych. Microsoft zamierza przekonać do swojej strategii nie tylko użytkowników, ale przede wszystkim firmy programistyczne, które od dawna działają na rynku hurtowni danych.

Hurtownia w wakacje

Głównym elementem strategii Microsoftu, związanej z rynkiem hurtowni danych, jest zapowiadany od dłuższego czasu SQL Server 7.0. Według Microsoftu, gotowy produkt trafi na rynek w drugiej połowie br. Serwer bazodanowy ma obsługiwać repozytorium, usługi przekształcania danych i OLE DB. Elementy te będą stanowić podstawę hurtowni danych Microsoftu. Serwer OLAP, znany pod roboczą nazwą Plato, ma być dostępny pod koniec tego roku. Zdaniem analityków rynku i przedstawicieli firm, które zamierzają współpracować z Microsoftem, Bill Gates dąży do tego, aby kolejne wersje SQL Servera, repozytorium i Plato ukazywały się jednocześnie. Wówczas "gigant z Redmond" mógłby je oferować swoim klientom jako pojedynczy produkt.

Siła repozytorium

Druga, ulepszona wersja Microsoft Repository pojawi się na rynku prawdopodobnie jesienią jako część SQL 7.0. Nowy mechanizm będzie automatycznie uwzględniał zmiany dokonywane w danych źródłowych. Według producenta, nowe repozytorium będzie lepiej współpracować z narzędziami do budowy hurtowni danych, dostarczanych przez niezależnych producentów. Przykładowo, z repozytorium będzie mogło współpracować oprogramowanie firmy Cognos. Programiści będą mogli korzystać nie tylko z narzędzi Microsoftu, ale również konkurencyjnych firm, m.in. Borlanda. W Microsoft Repository 2.0 znajdą się mechanizmy pozwalające zarządzać wersjami i konfiguracją oraz narzędzia do zespołów programistycznych.

Ośrodkiem hurtowni w nowej wersji SQL Server 7.0 będzie mechanizm usług przekształcających (Data Transformation Services), służący do wysyłania i odbierania danych w serwerze, a także przenoszenia ze wielu heterogenicznych źródeł danych.

Umowy hurtowe

Umowy z Microsoftem, dotyczące wspierania technologii dla hurtowni danych, zawarło już 65 niezależnych firm. Niektóre, tak jak Platinum Technology, zapowiedziały, że dostosują swoje repozytoria do mechanizmów stworzonych przez Microsoft. Koncern z Redmond będzie współpracował z Platinum Technology również przy tworzeniu repozytorium dla platform innych niż Windows NT. Nowe narzędzia do modelowania danych ERwin, współpracujące z Microsoft Repository, zaprezentują przedstawiciele firmy Logic Works. Poparcie dla starań Microsoftu zapowiedziała też firma Brio Technology, producent narzędzi do przeszukiwania baz danych. Zdaniem analityków, nowe repozytorium Microsoftu stanie się podstawą do integracji standardów zarządzania metadanymi.

Najgłośniejszą umową, zawartą w ostatnim czasie, było porozumienie Microsoftu z firmą NCR, która również ma ambicje w większym stopniu włączyć się do rywalizacji na rynku hurtowni danych. SQL Server ma współpracować z bazą NCR Teradata. Porozumienie z NCR dotyczy również wprowadzenia obsługi wspólnych standardów replikacji danych i tworzonego właśnie repozytorium. Microsoft i NCR planują także przeniesienie na Windows NT Server relacyjnych baz danych NCR.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200