Hub XXI wieku

Obecnie patrząc na bardzo szybko postępujący rozwój technik sieciowych, można by powiedzieć, że nic nie jest już w stanie zaskoczyć użytkownika sieci komputerowej. Prawdą również jest to, że produkowane dziś urządzenia sieciowe są w pewien sposób do siebie 'podobne' i to nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także pod względem funkcjonalnym.

Obecnie patrząc na bardzo szybko postępujący rozwój technik sieciowych, można by powiedzieć, że nic nie jest już w stanie zaskoczyć użytkownika sieci komputerowej. Prawdą również jest to, że produkowane dziś urządzenia sieciowe są w pewien sposób do siebie 'podobne' i to nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale także pod względem funkcjonalnym.

GigaHub firmy Fibronics tylko pozornie "podobny" jest do tego typu urządzeń innych producentów. Ma on wiele cech wyróżniających go wśród dostępnych na rynku hubów, a jakże cennych z punktu widzenia funkcjonalności sieci teleinformatycznej - tak to nie jest przejęzyczenie, GigaHub może pracować w sieci telefonicznej analogowej, jak również w standardzie T1/E1 telefonii cyfrowej, z której korzysta użytkownik końcowy.

GigaHub to wspólna nazwa dwóch modeli hubów - XH150 oraz XH152. XH150, wyposażony w 12 slotów, może pracować jako punkt dystrybucyjny dla sieci typu Ethernet, Token Ring, FDDI, jak również protokołów IBM3270, AS/400 oraz innych. Wewnętrzna magistrala danych urządzenia przesyła dane z szybkością 12 Gbps (gigabitów na sekundę). Dzięki temu GigaHub może pracować też jako punkt dystrybucyjny w sieci ATM-LAN i jako tzw. "ATM core switch", czyli węzeł przełączający ATM-ATM. Model XH152 jest urządzeniem 4-slotowym, w pełni zgodnym z XM150.

GigaHub XH150 wyposażony jest dodatkowo w cztery złącza dla modułów zasilających. Standardowo jeden moduł zasilający wystarcza do obsługi całego GigaHuba, jednakże aby podnieść niezawodność urządzenia możliwe jest zastosowanie do czterech modułów zasilających, pracujących w tzw. trybie "load-sharing", czyli w trybie rozłożenia obciążenia na kilka modułów zasilających.

LIczba modułów zasilających jaką należy zastosować jest uzależniona od aktualnej konfiguracji GigaHuba. Zarówno karty kanałowe (karty umieszczane w złączach), jak i moduły zasilające mogą być wymieniane w trakcie normalnej pracy systemu (hot swapping). Dotyczy to zarówno modelu XH 150, jak i XH152. GigaHub jest także zgodny z wcześniejszymi urządzeniami firmy Fibronics: MiniHubem oraz MultiHubem.

Wszechstronność GigaHuba

Firma Fibronics wprowadziła na rynek pojęcie Generic Network Architecture (GNA). GNA to nic innego jak sklasyfikowanie istniejących obecnie standardów sieciowych w odniesieniu do wewnętrznej architektury urządzenia sieciowego. GigaHub został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z Generic Network Architecture.

Dodatkowo firma Fibronics zastosowała bardzo szybką wewnętrzną magistralę MatrixBus pracującą z prędkością 12 Gbps. MatrixBus składa się z 40 szyn transmisyjnych, każda z nich może przesyłać dane z prędkością 300 Mbps.

W związku z tym, że każdy ze slotów ma łączność z MatrixBus, nie ma żadnych ograniczeń dotyczących przyporządkowania kart kanałowych do dedykowanych slotów. Każdy slot jest równoprawny. Daje to administratorowi sieci możliwość rekonfiguracji systemu w czasie jego normalnej pracy. GigaHub ma wewnętrznie wbudowany system detekcji uszkodzeń oraz zdolność wykrywania błędów w czasie pracy systemu. W przypadku sieci Token Ring lub FDDI GigaHub może sam automatycznie po wykryciu błędu zrekonfigurować sieć, tak by użytkownik pracował bez zakłóceń.

Oprócz magistrali MatrixBus w GigaHubie znajdują się dwie magistrale synchroniczne (ESB) oraz cztery magistrale 10-Base2 (EB2). Magistrale ESB wykorzystywane są przez karty kanałowe do dystrybucji w standardzie Ethernet. Wszystkie karty kanałowe dystrybucyjne przyłączone do magistrali ESB liczone są jako jeden repeater. Pozwala to na zwiększenie ilości repeaterów w segmencie Ethernet.

Magistrale EB2 wykorzystywane są przez ethernetowe karty przełączające (switching cards). Do magistral EB2 będą również dołączane karty pracujące jako terminalýserwery oraz karty wyposażone w routing.

Ważną cechą nowoczesnej sieci teleinformatycznej jest możliwość prostego zarządzania GigaHubem, jako urządzeniem sieciowym można w pełni zarządzać np. za pośrednictwem systemu zarządzania siecią InterView firmy Fibronics, jak również każdego innego systemu zarządzania opartego na protokole SNMP oraz używającego standardowych MIB-ów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200