Hiper-CD-ROM na 10 terabajtów

Napędy hiper-CD-ROM, umożliwiające zapis i odczyt nowego typu płyt optycznych o pojemności 10 TB (terabajtów), mogą się pojawić w sprzedaży już za rok. Tak uważa Eugen Pavel, rumuński naukowiec, który po raz pierwszy zaprezentował prototyp takiego napędu jesienią ub.r.

Nowa technologia wykorzystuje szklane dyski o grubości 10 mm i średnicy 120 mm wykonane z materiału fluores- cencyjnego, który jest jednocześnie czuły na promieniowanie i umożliwia wykorzystanie zjawiska "sterowanego zaniku fluorescencji". Aby zapisać informację, wybrany fragment dysku jest naświetlany zewnętrznym promieniowaniem laserowym, które wywołuje zmianę intensywności fluorescencji. Podobnie jak w dyskach DVD, możliwy jest zapis danych w wielu warstwach, ale w przypadku hiper-CD-ROM liczba takich warstw sięga 10 tys., co pozwala na uzyskanie ogromnej pojemności 10 TB. Dodatkową zaletą tej technologii jest wyjątkowa trwałość zapisu - co najmniej 5 tys. lat, a także odporność na wysokie temperatury.

Napędy hiper-CD-ROM były początkowo rozwijane z myślą o zastosowaniach militarnych. Ostatnio Eugen Pavel zawarł porozumienie z niezależną firmą, która zamierza podjąć się produkcji nowego typu napędów optycznych. Szczegółów tego porozumienia jednak nie ujawniono.

Informacje o podobnej technologii - FMD (Fluorescent Multi-layer Discs) - opublikowała w czerwcu br. amerykańska firma Constellation 3D. Zapowiada ona prezentację pierwszych urządzeń wykorzystujących FMD jeszcze w tym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200