Hewlett-Packard nie traci oddechu

Sądząc po częstotliwości ogłoszeń o nowych opracowaniach, inicjatywach badawczych i komercyjnych oraz po tempie zagęszczania się sieci powiązań kooperacyjnych, Hewlett- Packard wychodzi na pozycję najbardziej ekspansywnej firmy świata.

Sądząc po częstotliwości ogłoszeń o nowych opracowaniach, inicjatywach badawczych i komercyjnych oraz po tempie zagęszczania się sieci powiązań kooperacyjnych, Hewlett- Packard wychodzi na pozycję najbardziej ekspansywnej firmy świata.

Wkrótce po wprowadzeniu do produkcji nowej wersji procesora PA-RISC 7100, na rynku pojawiły się pierwsze wykorzystujące ten procesor komputery. PA-RISC 7100 (przypomnijmy więc, że stanowi już siódmą generację firmowych mikroprocesorów HP, jest w stanie pracować z zegarem 100 MHz (na razie stosuje się 50 MHz), jest "superskalarny", wyposażony w dwie linie potokowania instrukcji asemblerowych).

Również seria przemysłowych stacji roboczych HP Apollo 900 uległa właśnie rozszerzeniu o modele 747i i 742rt, przewidziane - zwłaszcza rt (real time) - do systemów automatyzacji i sterowania procesami technologicznymi m.in. dla przemysłu elektronicznego, lotniczego i telekomunikacji. Rodzina komputerów dla businessu HP9000 wzbogaciła się o serwery 887S i 897S.

Wymienione maszyny pracują pod kontrolą systemu operacyjnego HP-UX 9.0 (zakładowy Unix HP), zawierającego wszystkie najnowsze rozszerzenia standardów OSF i X/Open, a także kilka nowych modułów. HP Support Watch to system wczesnego ostrzegania, który nadzoruje pracę systemu pod kątem poprawności działania i jest w stanie przewidzieć niektóre sytuacje awaryjne. HP PerfView nadzoruje działanie środowiska rozproszonego między wiele sieci lokalnych. Logical Volume Manager służy do administrowania pamięcią masową, umożliwiając m.in. dynamiczne definiowanie wielkich dysków logicznych obejmujących wiele dysków fizycznych. Listę nowości uzupełnia najnowsza wersja HP VUE 3.0 (Visual User Interface), wzbogacona o nowe możliwości edycji i aranżowania ekranów, kontekstowy help, itp.

Wzrostowi mocy obliczeniowej i szybkości transakcyjnej maszyn HP towarzyszy zdecydowane przyspieszenie transmisji, osiągnięte dzięki wprowadzeniu do środowiska HP 9 tys. światłowodowych złącz FDDI (Fiber Distributed Data Interface). Interfejs FDDI/9000 znajdzie się w powszechnej sprzedaży już w grudniu br.

Hewlett-Packard bardzo dba też o poszerzanie platformy software'owej dla swoich komputerów. W październiku br. powołał do życia NetWare Operation, który ma na celu wzmocnienie współpracy z Novellem w zakresie rozszerzania platformy NetWare na urządzenia HP. Podjęto również współpracę z IBM nad opracowaniem implementacji oprogramowania CICS dla komputerów HP 9000 i 3000. CICS (Customer Information Control System) to IBM-owski system OLTP (On-Line Transaction Processing), mający 20 tys. użytkowników na całym świecie.

HP zwraca coraz większą uwagę na telekomunikację. W październiku br. powołano w firmie nową jednostkę o światowym zasięgu działania, tzw. Telecommunications Systems Business Unit (TSBU), której zadaniem jest scalenie działań firmy na tym rynku. Eksperci jej szacują, że światowy rynek telekomunikacyjny wzrośnie z 14 mld USD w 1991 r., do 26 mld USD w 1996 r. Do niedawna firma ograniczała się raczej do wspomagania telekomunikacji sprzętem pomiarowo-kontrolnym oraz komputerami do obsługi sieci. Celem TSBU jest zapewnienie HP większej samowystarczalności na tym obiecującym polu.

Wśród ostatnich sukcesów rynkowych HP należy wymienić kontrakt na kilkaset mln USD, zawarty z PRC Systems. Firma ta uzyskała kontrakt rządowy o wartości 2,5 mld USD na kompleksowe instalacje wielkich systemów komputerowych dla sił powietrznych armii USA, marynarki wojennej i straży przybrzeżnej. W ciągu najbliższych 5 lat HP dostarczy ok. 5200 komputerów serii 9000 wraz z wielką ilością oprogramowania i urządzeń peryferyjnych. Jest to już drugi w tym roku, po Hughes Aircraft, wielki kontrakt Hewlett- Packarda.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200